fb

Szanowni Czytelnicy


Informujemy, że dnia 10 maja 2016 r. (wtorek) Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dzieciecy czynne w godzinach od 11:00 do 16:00.

Mariusz Urbanek

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z MARIUSZEM URBANKIEM

do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.jpg ZAPRASZAMY.jpg

SZANOWNI CZYTELNICY

MAJOWA AMNESTIA W ŚREDZKIEJ BIBLIOTECE

„Biblioteka inspiruje” hasłem Tygodnia Bibliotek 2016


W dniach od 9 do 13 maja 2016 r. BP weźmie aktywny udział w ogólnopolskiej akcji popularyzacji książki i czytelnictwa pn. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczna XIII edycja TB odbywa się pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.

Co roku w dniach od 8 do 15 maja w całej Polsce odbywa się Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Pomysłodawczynią i autorką plakatu Tygodnia 2016 jest Daria Kuśmierczyk z Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Stawiszynie.

Zapraszamy do udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek (program w załączniku).

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

Od 18 kwietnia zapraszamy do odbioru biletów wstępu na spotkanie autorskie z Izabelą Trojanowską

UWALNIAMY KSIĄŻKI


Zapraszamy do udziału w akcji UWALNIAMY KSIĄŻKI, która odbędzie się 6 maja br. (piątek) w godzinach od 10:00 do 15:00 na średzkim Rynku, pl. Wolności.
Dla zainteresowanych BP przygotowała darmowe egzemplarze książek.

W związku z organizacją imprezy informujemy, że tego dnia filia BP w Ciechowie będzie nieczynna.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

ZAPRASZAMY NA "POPOŁUDNIOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ"

MAJÓWKA BEZ KAR


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej przygotowała akcję pod nazwą „Majówka bez kar” adresowaną do wszystkich czytelników, którzy wypożyczyli książki i z różnych powodów zalegają z terminowym  zwrotem książek. Akcja „Majówka bez kar” prowadzona będzie w BP od 22 kwietnia do 16 maja 2016 r. w godzinach otwarcia wypożyczalni (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 11:00 – 18:00, środa: 8:00 – 12:00).

Więcej informacji nt. akcji w załączniku.

ZMIANA GODZIN OTWARCIA

UWAGA CZYTELNICY!

ZAPISY NA NOC Z ANDERSENEM


Zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 10 lat do udziału w XIII edycji „Nocy z Andersenem”. Impreza odbędzie się w nocy z 1 na 2 kwietnia 2016 r. Na uczestników czekają atrakcje – nocne zwiedzanie miasta, głośne czytanie baśni oraz gry i zabawy.  

Szczegółowe informacje, regulamin imprezy i karty zgłoszeń dostępne są w siedzibie organizatora oraz w załączniku INFORMACJE_NOC_Z_ANDERSENEM.

Ilość miejsc jest ograniczona, o przyjęciu dziecka decyduje kolejność zgłoszeń.

ZAPRASZAMY NA Popołudniowe spotkania z książką


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury na „Popołudniowe spotkania z książką”. Impreza czytelnicza odbędzie się 16 marca br. o godz. 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.

Marcowe spotkanie pn. „Kobieto! puchu marny! Portret kobiety w literaturze” poświęcone będzie motywowi kobiety w literaturze polskiej i obcej oraz współczesnym polskim pisarkom.

Impreza objęta jest patronatem Dyskusyjnych Klubów Książki.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ SIENKIEWICZ I GRZEGORZEM ĆWIERTNIEWICZEM


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zaprasza na spotkanie autorskie z udziałem Krystyny Sienkiewicz i Grzegorza Ćwiertniewcza.
Impreza odbędzie się 23 lutego 2016 r. o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej.
Ilość miejsc ograniczona – bilety wstępu do odbioru w siedzibie BP, pl. Wolności 58 (kontakt tel. 71-317-28-14). Serdecznie zapraszamy!

Krystyna Sienkiewicz to wybitna aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i kabaretowa. Znana ze swoich kreacji w teatrach Ateneum, Rozmaitości, Syrena czy Polskim. Brawurowo podbija publiczność rolami w „Klimakterium… i już”, „Kwartecie” czy „Zamkniętym świecie”. Stworzyła niezapomniane postacie m.in. w „Motodramie”, „Rzeczpospolitej babskiej” i „Lekarstwie na miłość”. Najbardziej kojarzona z występami kabaretowymi – w Kabarecie Starszych Panów, w kabareciku Olgi Lipińskiej, gdzie z Barbarą Wrzesińską stworzyła niezapomniany duet – Siostry Sisters, czy własnym programie Śmiechoterapia. W 1996 roku odebrała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz”, a w 2007 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Skupia się na pomocy potrzebującym, niechcianym zwierzętom i chorym dzieciom. Jej motto to słowa Juliana Tuwima Żyj tak, żeby potem, jak ciebie zabraknie, ludziom było nudno.

Grzegorz Ćwiertniewicz jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i recenzentem teatralnym.  W 2015 r. nakładem Wydawnictwa MARGINESY ukazała się książka „Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko” będąca biografią znakomitej polskiej aktorki.

WALENTYNKOWY KONKURS RECYTATORSKI


Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku do lat 10 do wzięcia udziału w Walentynkowym Konkursie Recytatorskim. Konkurs odbędzie się 19 lutego 2016 r. o godzinie 16.00 w Dziale Dziecięcym BP.  
Zadaniem uczestników jest przedstawienie własnej interpretacji wybranej poezji lub prozy o tematyce miłosnej.
Warunkiem wzięcia udziału jest dostarczenie do siedziby organizatora wypełnionej karty zgłoszeniowej do 15 lutego 2016 r.

SZANOWNI CZYTELNICY


Informujemy, że w dniach od 8 do 14 stycznia 2016 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej będzie nieczynna z powodu wdrożenia produkcyjnego 22. wersji systemu Aleph.

W tym czasie nie będzie możliwe realizowanie żadnych procesów bibliotecznych. Serwis dzb.pl będzie niedostępny.

MIKOŁAJ w BIBLIOTECE 2015

MIKOLAJ W BIBLIOTECE 2015

SZANOWNI CZYTELNICY


W związku z organizacją spotkania autorskiego z Krystyną Sienkiewicz i Grzegorzem Ćwiertniewiczem dnia 23 lutego br. (WTOREK) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do godziny 16.30.
Przepraszamy za utrudnienia.

FERIE W BIBLIOTECE


PROGRAM i REGULAMIN AKCJI
"FERIE W BIBLIOTECE"ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH PODCZAS FERII ZIMOWYCH

do pobrania: pobierz FERIE_2016.jpg FERIE_2016.jpg

WESOŁYCH ŚWIĄT

WAŻNE DLA CZYTELNIKÓW


Informujemy, że w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej zmianie ulegną godziny udostępniają zbiorów:
24 grudnia - nieczynne
31 grudnia - od 8.00 do 14.00.


2015 - Rok Jana Długosza


W 2015 roku mija 600. rocznica urodzin Jana Długosza, wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego, nazywanego „ojcem polskiej historiografii i heraldyki". Sejm RP, przekonany o szczególnym znaczeniu dzieł biskupa dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Długosza.

do pobrania: pobierz Jan_Dlugosz.pdf Jan_Dlugosz.pdf

2015 - Rok Polskiego Teatru Publicznego


W grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie, tym samym ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego. Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń, ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.
Tekst uchwały przygotował poseł Jerzy Federowicz, reżyser i aktor. W 2015 r. mija 250 lat od powołania Teatru Narodowego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a wydarzenie to było fundamentalne dla "systemu opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą".
Wśród bezpośrednich spadkobierców teatru powołanego w 1765 roku uchwała wymienia Teatr Narodowy w Warszawie oraz Teatr Wielki - Operę Narodową, za spadkobierców tradycji zaś uznaje Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz ponad 100 teatrów dotowanych ze środków publicznych.

2015 - Rok Jana Pawła II


Sejm RP ustanowił papieża Jana Pawła II patronem roku 2015 „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata".
W uzasadnieniu posłowie dodali, że „ogromne zasługi Jana Pawła II i jego zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów".

SPOTKAJMY SIĘ PRZY OPŁATKU


Zapraszamy wszystkich czytelników oraz osoby zainteresowane na „Popołudniowe spotkania z książką”. Impreza odbędzie się w środę 16 grudnia br. o godz. 14:00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58. 

BRAK WOLNYC MIEJSC

Zapraszamy na „Popołudniowe spotkania z książką" z Władysławem Żukowskim


W ramach "Popołudniowych spotkań z książką" 25 listopada br. o godzinie 14.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej przy pl. Wolności 58 odbędzie się spotkanie z Władysławem Żukowskim, lokalnym pisarzem i rysownikiem. Wiele obrazów oraz opowiadań twórcy dotyczy Środy Śląskiej. Jest on autorem m.in. „Środa Śląska w malarstwie i rysunku" oraz „Konną dorożką po ulicach Środy Śląskiej".
Podczas spotkania autorskiego w bibliotece prezentowana będzie wystawa prac malarskich pana Władysława Żukowskiego.
Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy!

Narodowe Czytanie

5 września  w sobotę włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie" pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Każdy kto chciał, mógł raz jeszcze przypomnieć sobie losy bohaterów "Lalki" Bolesława Prusa. Najmłodsi czytelnicy mogli wziąć udział w spektaklu lalkowym w wykonaniu Akademii Wyobraźni z Wrocławia.

Czytam sobie w bibliotece - STARTUJEMY!

Już od 15 września 2015r. startujemy z projektem "Czytam sobie w bibliotece". Centrum Edukacji Obywatelskiej przesłało do średzkiej biblioteki pełen zestaw bardzo ciekawych materiałów edukacyjnych, dzięki którym bibliotekarze będą mogli przygotować cykl warsztatów dla najmłodszych czytelników. Wszystkich chętnych do udziału w warsztatach serdecznie zapraszamy. W projekcie mogą wziąć udział grupy zorganizowane (przedszkolne, szkolne  dzieci w wieku od 5 do 8 lat).

Wiecej informacji pod nr tel. 713976593
Koordynator projektu Karolina Chabraszewska

Czytam sobie w Bibliotece

Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej znalazła się w gronie 900 bibliotek z całego kraju, które przystąpią do projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Projekt ma na celu promocję czytelnictwa,  skierowany jest do najmłodszych czytelników - dzieci w wieku 5-8 lat. Biblioteki, które zakwalifikowały się do projektu zdobędą narzędzia, które nie tylko zachęcą dzieci do nauki samodzielnego czytania, ale także pomogą bibliotekom zbudować własny program działań animacyjnych wokół literatury. Bibliotekarze zdobędą umiejętności i wiedzę do prowadzenia zajęć animacyjnych wokół literatury. Dzięki projektowi średzka biblioteka wzbogaci swoje księgozbiory o kolejne pozycje książkowe. (akc)

Szanowni Czytelnicy


Informujemy, że dnia 18 listopada br. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy będą nieczyne.
Za utrudnienia przepraszamy.

FUNENGLISH W BIBLIOTECE


Od września 2014 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej bierze udział w 4. edycji projektu zatytułowanego „FunEnglish w bibliotece”.
„FunEnglish w bibliotece” realizowany jest przez firmę Funmedia we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach w/w projektu średzka BP uzyskała bezpłatny dostęp do e-learningowego kursu języka angielskiego dla dzieci na wszystkich komputerach w kafejkach internetowych. Zaletą kursu „FunEnglish” jest możliwość indywidualnego dostosowania tempa nauki do umiejętności osoby uczącej się. Program pozwala także na śledzenie postępów w nauce oraz wielokrotne – w miarę potrzeb –  powtarzanie materiału.  Udział w programie jest bezpłatny. Projekt realizowany jest w filiach BP w Bukówku i Ciechowie.

Patrick Modiano został tegorocznym laureatem literackiej nagrody Nobla


Patrick Modiano został tegorocznym laureatem literackiej nagrody Nobla. Decyzją Szwedzkiej Akademii francuski prozaik został wyróżniony "za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odsłaniał świat czasu okupacji".

Karol Modzelewski został laureatem Literackiej Nagrody NIKE za „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca"


Karol Modzelewski jest laureatem Literackiej Nagrody NIKE. W tegorocznej już 18. edycji jury doceniło jego autobiograficzną książkę Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca.
W tym roku, poza Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca, w finałowej siódemce znalazły się książki: Jeden Marcina Świetlickiego, Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego, Niebko Brygidy Helbig, Nocne zwierzęta Patrycji Pustkowiak, ości Ignacego Karpowicza i Wiele demonów Jerzego Pilcha.
Fundatorami Nagrody Literackiej NIKEGazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

do pobrania: pobierz NIKE_2014.pdf NIKE_2014.pdf

Zakończenie „Wakacyjnej Biblioteki”

W okresie wakacyjnym Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej oraz jej filie zorganizowały szereg zajęć  dla najmłodszych czytelników. Wszystkie dzieci, które aktywnie uczestniczyły w bibliotecznych spotkaniach 28 sierpnia br wzięły udział w "Pikniku", który miał miejsce w Cesarzowicach. W zabawach integracyjnych uczestniczyły dzieci ze Środy Śląskiej, Szczepanowa, Kryniczna, Ciechowa i Bukówka. Wśród atrakcji, jakie dla nich przygotowano były gry i zabawy animacyjne, chodzenie na szczudłach, dmuchanie ogromnych baniek mydlanych oraz malowanie twarzy. Na zakończenie wspólnego piknikowania nie zabrakło grilla oraz słodkości. Wszystkim naszym małym czytelnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę.

Duże podziękowania dla sponsorów Anny i Gabriela Dzierbickich, Daniela Meusza,  Zbigniewa Zwiecha, firmy NORMA za pomoc przy organizacji imprezy.

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

W całym kraju, w związku z 90. rocznicą śmierci Władysława Stanisława Reymonta, odbywają się Obchody Reymontowskie 2015 czczące pamięć wielkiego Polaka, pisarza, patrioty i pierwszego Noblisty Niepodległej Polski.

W ramach DKK będziemy rozmawiać na temat życia i twórczości Władysława Stanisława Reymonta. 

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 
14 października br o godz. 14:00 

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ LINGAS - ŁONIEWSKĄ


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas - Łoniewską, które odbędzie 25 września br. o godz. 17.00. Więcej szczegółów już wkrótce.

Agnieszka Lingas - Łoniewska to polska pisarka młodego pokolenia. Przez całe życie jest związana z Wrocławiem - tu mieszka i pracuje, tu również ukończyła studia. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Od kilku lat tworzy prozę głównie dla kobiet, jest autorką m.in. takich powieści, jak: Bez przebaczenia, Zakład o miłość, trylogia Zakręty losu, W szpilkach do Manolo i wielu innych. Ma na swoim koncie także udział w antologiach, jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle, prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów, a w 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki.

Wakacyjna biblioteka

W okresie od 29 czerwca do 28 sierpnia 2015 r. w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej organizowane będą zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Zajęcia odbywać się będą trzy razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki od godziny 12.00 do 14.00.
 
Liczba miejsc ograniczona !!!!
 
Więcej informacji pod nr telefonu 713976593
 
 
do pobrania: pobierz PROGRAM.pdf PROGRAM.pdf

CZWARTE NARODOWE CZYTANIE

Zapraszamy dorosłych i dzieci do wzięcia aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie organizowanej pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku przedmiotem publicznego czytania będzie „Lalka” Bolesława Prusa. Spotkanie odbędzie się
5 września br. (sobota) o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.
 
Organizatorami czwartego średzkiego Narodowego Czytania są: Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej, Urząd Miejski w Środzie Śląskiej i Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej.
 
Program imprezy: 
- głośne czytanie „Lalki” Bolesława Prusa,
- wystawa okolicznościowa „Życie i twórczość Bolesława Prusa. Lalka” wykonana w oparciu o materiały własne Biblioteki Publicznej,
- przedstawienie i warsztaty teatralne dla najmłodszych w wykonaniu aktorów Akademii Teatru Wyobraźni z Wrocławia.
 
Głównym celem akcji Narodowe Czytanie jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt czytelników z największymi dziełami polskiej literatury.
 
Osoby zainteresowane udziałem w imprezie (głośne czytanie fragmentów „Lalki”) proszone są o kontakt telefoniczny 71/397-65-94 do dnia 28 sierpnia 2015 r.

Zapraszamy na spektaklW ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie
zapraszamy dzieci i rodziców na spektakl teatralny:
„O Ignasiu, który nie lubił szkoły”
w wykonaniu Teatru Akademii Wyobraźni z Wrocławia
 
 Biblioteka Publiczna
Plac Wolności 58 Środa Śląska

  5 września  (sobota)  godz. 12:30

Spektakl połączony z warsztatami papierowego teatru,
 tematem będzie Legenda Węgiełka z „Lalki” B. Prusa.
 
Bezpłatne wejściówki do odbioru
w Dziale dziecięcym 
Więcej informacji pod nr tel. 71 39 76 593
 

Nowości książkowe w bibliotece


We wrześniu 2014 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej otrzymała dotację  w kwocie 13000 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych w ramach Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" - Priorytet 1. Dzięki pozyskanym środkom księgozbiór biblioteki zostanie wzbogacony o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych  do zapoznania sie z nową ofertą biblioteki.

Z książką na walizkach

...czyli Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, które organizuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna przy współudziale, wybranej w danym roku, biblioteki publicznej z terenu województwa dolnośląskiego oraz z pomocą kilku oficyn wydawniczych. Współorganizatorami imprezy są  także dolnośląskie biblioteki publiczne miast i gmin między innymi Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej.

U nas spotkanie z Katarzyną Ryrych  11 czerwca 2015 o godzinie 10:30 w dziale dziecięcym. Udział w spotkaniu wezmą uczniowie ze Szkoły w Rakoszycach, którzy zgłosili swoje prace do konkursu plastyczno-literackiego pt. "A to historia!" organizowanego w ramach projektu. 

 

Fotorelacja ze spotkania z Janem Nowickim


8 maja br. w BP odbyło się spotkanie autorskie z Janem Nowickim, wybitnym polskim aktorem filmowym i teatralnym, najbardziej znanym z roli szulera w filmie „Wielki Szu", autorem książek „Białe walce" i „Mężczyzna i one”.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Zwycięzcy konkursu „Moja mała Ojczyzna – Gmina Środa Śląska”


25 maja br. w Dziale Dziecięcym BP odbył się konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna - gmina Środa Śląska". Organizatorami był Urząd Miejski w Środzie Śląskiej i Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni  uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy Środy Śląskiej. Jego celem było m.in. propagowanie czytelnictwa, krzewienie kultury, zainteresowanie historią miasta oraz popularyzowanie idei małej ojczyzny.
Do konkursu swoje prace zgłosiło 212 uczestników w 4 kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne – 53, uczniowie klas młodszych 1-3 – 124, uczniowie klas 4-6 – 25, gimnazjaliści – 10).
Komisja konkursowa, w składzie Anna Kuszlik - Czajkowska – Dyrektor Biblioteki Publiczne w Środzie Śląskiej, Andrzej Bielski – Sekretarz Gminy Środa Śląska, Jacek Leginowicz – inspektor Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy Środa Śląska i Gabriela Markowska – pracownik Czytelni Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, przy ocenie wzięła pod uwagę następujące kryteria: zgodność pracy z tematem, pomysłowość i oryginalność wykonania i estetykę. Po zapoznaniu się z pracami młodych artystów jury wyłoniło zwycięzców i przyznało im nagrody rzeczowe ufundowane przez BP i UM. (rw)

Teatr na walizkach

28 maja dla wszystkich  aktywnie odwiedzających bibliotekę przedszkolaków przygotowaliśmy niespodziankę.
"Galimatias - czyli (ko)smiczna pomyłka" -  przedstawienie dla dzieci w wykonaniu wrocławskiego "Teatru na walizkach". Była to wybuchowa mieszanka teatru komedii oraz estrady. 

 

 

 

ZMIANA GODZIN UDOSTĘPNIANIA W OKRESIE WAKACJI


Informujemy, że w dniach od 29 czerwca do 30 sierpnia 2015 r. Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy czynne będą w następujących godzinach:
poniedziałek od 9.00 do 16.00
wtorek od 9.00 do 16.00
środa od 9.00 do 16.00
czwartek od 9.00 do 16.00
piątek od 9.00 do 16.00

SZANOWNI CZYTELNICY


Informujemy, że dnia 5 czerwca br. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia, Dział Dziecięcy i filie wiejskie będą nieczynne.  Ten dzień zostanie odpracowany w sobotę 13 czerwca br. w godzinach od 9.00 do 13.00.
(Zarządzenie nr 2/2015 Dyrektora Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej z dnia 18 maja 2015 r. ).

ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE


Zapraszamy do Biblioteki Publicznej na ,,Popołudniowe spotkanie z książką” (w ramach DKK) pt. ,,Zabierz książkę na wakacje”, które odbędzie się 17 czerwca 2015 o godzinie 14:00.
Na spotkaniu zaprezentowane zostaną nowości książkowe, które wato przeczytać na wakacjach.

Ekslibris na straży książek

Wszystkich miłośników, kolekcjonerów, twórców ekslibrisu serdecznie zapraszamy na wystawę "Ekslibris na straży książek" (praca zbiorowa - twórcy polscy) 15 maja o godzine 12:30 w Czytelni BP.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2015r.

„Wybieram bibliotekę” hasłem Tygodnia Bibliotek 2015


Co roku w dniach od 8 do 15 maja w całej Polsce odbywa się Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
12 grudnia 2014 r. podczas posiedzenia Zarządu Głównego SBP  Polskich wybrane zostało hasło Tygodnia Bibliotek 2015.  Brzmi ono „Wybieram bibliotekę”. Pomysłodawczynią i autorką hasła jest Joanna Dziak. Projekt tegorocznego plakatu TB wykonała Magdalena Rusnok.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI


Zapraszamy wszystkich Czytelników do skorzystania ze zbiorów Biblioteki Publicznej w sobotę 13 czerwca br. w godzinach od 9.00 do 13.00.
(Zarządzenie nr 2/2015 Dyrektora Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej z dnia 18 maja 2015 r.).

Maria Jolanta Szkwarek "Apoteoza błękitu"


W grudniu 2014 r. ukazał się tomik wierszy Marii Jolanty Szkwarek „Apoteoza błękitu”.

Maria Jolanta Szkwarek tak pisze o sobie:
„Urodziłam się w Środzie Śląskiej pod koniec pierwszej połowy XX wieku i mieszkam w tym mieście do dziś. Zawód wyuczony, wykonywany i ukochany – bibliotekarka. W zawodzie przepracowałam 37 lat, w roku 2004 przeszłam na emeryturę i wtedy zaczęła się moja przygoda z pisaniem wierszy i zabawa słowem. To, co piszę, stanowi mnie… To głównie zapis mojej pamięci realnej (niekoniecznie) i emocjonalnej. Emocje jak najbardziej prawdziwe!!!”.
Obraz na okładce tomiku wykonała Małgorzata Bogucka.

Zapraszamy wszystkich miłośników poezji do lektury wierszy Marii Jolanty Szkwarek. Książki „Apoteoza błękitu” dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych BP.

Fotorelacja z wieczoru poetyckiego Joanny Masełek


27 lutego br. w BP odbył się wieczór poetycki "Kolory mojego miasta. Wiersze nowe", którego gościem była Joanna Masełek.
Podczas wieczoru wystąpiły uczestnice z Koła Recytatorskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej pod opieką Violetty Konowrockiej-Kassjan. Wiersze autorstwa Joanny Masełek recytowały: Ewelina Masełek, Natalia Ciszewska, Natalia Potrzeba, Amelia Marcinów, Katarzyna Boczar, Daria Kopiec, Maja Matusik i Daria Gałdyś. Atrakcją spotkania był występ wokalny Pawła Wenderskiego przy akompaniamencie Andrzeja Bielskiego. Wieczór poprowadziła Renata Kopacka.


do pobrania: pobierz FOTORELACJA.pdf FOTORELACJA.pdf

PROGRAM TYGODNIA BIBLIOTEK


Zapraszamy do zapoznania się z programem Tygodnia Bibliotek. W dniach od 8 do 15 maja 2015 r. BP weźmie aktywny udział w ogólnopolskiej akcji popularyzacji książki i czytelnictwa. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2015 odbywa się pod hasłem „Wybieram bibliotekę”.

MAJÓWKA BEZ KAR


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej przygotowała akcję pod nazwą „Majówka bez kar” adresowaną do wszystkich czytelników, którzy wypożyczyli książki i z różnych powodów zalegają z terminowym zwrotem książek.
Akcja „Majówka bez kar” prowadzona będzie w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej od 23 kwietnia do 15 maja 2015 r. w godzinach otwarcia wypożyczalni: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 11.00 do 18.00, środa od 8.00 do 12.00.

do pobrania: pobierz MAJOWKA_BEZ_KAR.pdf MAJOWKA_BEZ_KAR.pdf

Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków...


26 lutego 2015r. 
Dział Dziecięcy średzkiej biblioteki miał przyjemność gościć aktorów Studia Małych Form Teatralnych "ART-RE" z Krakowa, tym razem z adaptacją znanej bajki braci Grimm "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".
Na widowni zasiadły dzieci z Zespołu Żłobkowo-Przedszkolnego ze Środy Śląskiej.

Interaktywne przedstawienie przeniosło dzieci w świat zaczarowanej bajki, która zakończyła sie mądrym przesłaniem, że warto pomagać innym i nie można być łatwowiernym w stosunku do obcych. 

Laureaci konkursu plastycznego o Andersenie

20 marca 2015 roku w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Najpiękniejsza Baśń Andersena”. Na konkurs wpłyneły 72 prace.

Laureaci:

1 miejsce Amelia Mytych

2 miejsce Olga Stanclik

2 miejsce Maja Rabiej

3 miejsce Emilia Barczyk

Wyróżnienia:

Sandra Dobrzycka, Laura Markiewicz, Michał Rymarowicz, Oliwia Rosa, Hania Żemojcin, Paulina Rychlewska, Maja Janusz, Maja Cyran, Kamila Dutko, Ewa Sznajdrowska, Jakub Szedler, Ligia Rajczakowska.

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

26  marca 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej mieli niezwykłą okazję, spotkać się z autorem powieści dla dzieci i młodzieży Marcinem Pałaszem.
Autor nawiązał bardzo dobry kontakt z uczestnikami spotkania opowiadał o sobie, bohaterach swoich niezwykłych książek i o tym jak te wszystkie opowieści powstają. Spotkanie obfitowało w zabawne historyjki, które wzbudzały mnóstwo śmiechu i dodatkowych pytań ze strony uczestników.  Po spotkaniu można było nabyć książki  autora i otrzymać autograf z osobistą dedykacją.

Informacja dla osób, które są zainteresowane książkami ze spotkania:
Do 1 kwietnia (środa) istnieje możliwość zakupienia książek Marcina Pałasza więcej informacji w dziale dziecięcym lub pod nr tel. 71 3976593

Wieczór autorski

Późnym popołudniem 20 marca br. w czytelni średzkiej biblioteki odbył się wieczór poetycki Grażyny Schebitz pt.:  „Mój Anioł- Damian … wiersze tęsknotą pisane.” Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Anna Kuszlik-Czajkowska  witając przybyłych gości  oraz przedstawiając autorkę.

Pani Grażyna jest średzianką od urodzenia, lecz wychowywała się w Ciechowie. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale nie pracuje w zawodzie. Swoją przygodę z poezją rozpoczęła kilka lat temu, po tragicznej stracie ukochanego syna. To bolesne wydarzenie zmieniło jej spojrzenie na świat i sprawiło, że zaczęła przelewać na papier swoje odczucia. 

Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił  duet:  Anna Klemczak i Mateusz Gadomski. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć prezentację multimedialną, w której wykorzystano zdjęcia z albumu rodzinnego autorki.

Książka „Mój Anioł- Damian…wiersze tęsknotą pisane” jest bardzo przemyślana, a wiersze starannie dobrane. Znaleźć w nich można całe życie autorki. Pani Grażyna jest osobą wrażliwą, uczuciową i sentymentalną. Wszystkie te cechy można znaleźć w świeżo wydanej książce, która dostępna jest w siedzibie średzkiej biblioteki. (GM)

Fotorelacja z Nocy z Andersenem


27/28 marca 2015 roku w średzkiej bibliotece odbyła się  XII "Noc z Andersenem". Udział w imprezie czytelniczej wzięło 35 osób, uczniowie z 2 klasy wraz z wychowawcą Panią Małgorzatą Partyką ze Szkoły Podstawowej w Rakoszycach oraz mali czytelnicy działu dziecięcego .

Wieczór rozpoczęły warsztaty prowadzone przez ilustratorkę książek Joannę Zagner - Kołat. Następnie dzieci zwiedziły piekarnię Pana Grzegorza Stępniaka i poznały tajniki wypieku pysznego chleba po czym wszyscy udali się na nocne podchody po Środzie Śląskiej :) 

Po podchodach uczestnicy imprezy  zjedli kolację, po której nadszedł czas na obejrzenie spektaklu lalkowego w wykonaniu Pani Teatrzyk z Wrocławia. Kolejną atrakcją były warsztaty teatralno-plastyczne, podczas których  dzieci same tworzyły swoje kukiełki. 
Po tak fantastycznych wrażeniach przyszła pora na seans w Cyfrowym Kinie w Środzie Śląskiej. Atrakcji było wiele ale w końcu nadszedł czas żeby położyć się spać. W sobotę o 9 rano po zjedzeniu śniadania przyszła pora by z uśmiechami na twarzach rozejść się do domów. 


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu imprezy.

Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Andersenie

23 marca 2015 roku w Dziale Dziecięcym odbył się konkurs czytelniczy „Życie i twórczość H. Ch. Andersena”. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych ze Środy Śląskiej, Rakoszyc i Szczepanowa. 42 uczestników zmagało sie z testem wiedzy. Poziom przygotowania był bardzo wysoki i wyrównany.Można było zdobyć maksymalnie 45 punktów.

do pobrania: pobierz wiedza_Andersen.pdf wiedza_Andersen.pdf

POPOŁUDNIOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ


Zapraszamy na Popołudniowe spotkania z książką. Impreza czytelnicza odbędzie się 22 kwietnia 2015 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP, pl. Wolności 58.
Tematem marcowej imprezy czytelniczej będzie „Rok 2015 – rokiem Jana Pawła II”.

Szanowni Czytelnicy


Informujemy, że w środę 13 maja 2015 r. BP będzie nieczynna w związku z organizacją konferencji dla bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu średzkiego.
Spotkanie zorganizowane jest w ramach odchodów Tygodnia Bibliotek.

Szanowni Czytelnicy

Informujemy, że w piątek 8 maja 2015 r. Dział Dziecięcy będzie nieczynny w związku z organizacją spotkania autorskiego z Janem Nowickim.

do pobrania: pobierz JAN_NOWICKI.pdf JAN_NOWICKI.pdf

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z JANEM NOWICKIM


Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Janem Nowickim, które odbędzie się 8 maja 2015 r. o godzinie 17.00 w Czytelni BP, pl. Wolności 58.
Jan Nowicki to wybitny polski aktor filmowy i teatralny, najbardziej znany z roli szulera  w filmie „Wielki Szu", autor książek „Białe walce" i „Mężczyzna i one”.

Spotkanie organizowane jest z okazji inauguracji obchodów Tygodnia Bibliotek.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu proszone są o odbiór wejściówek w Wypożyczalni dla Dorosłych BP od 27 kwietnia 2015 r. (ilość miejsc ograniczona).

do pobrania: pobierz JAN_NOWICKI.pdf JAN_NOWICKI.pdf

Osoby zainteresowane korzystaniem z zasobu czytelni e-booków na platformie ibuk.pl zapraszamy do zapoznania się z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Informacje uzyskają Państwo również na miejscu w Bibliotece w Środzie Śl. i jej filiach u bibliotekarza.
Serdecznie zapraszamy!!!

do pobrania: pobierz IBUK_Libra.pdf IBUK_Libra.pdf

UWAGA WAŻNE


Informujemy Czytelników zalegających z terminowym zwrotem książek do BP, że zostały wysłane do Państwa upomnienia i wezwana do natychmiastowego zwrotu wydawnictw.
Osoby, które zwrócą książki do 30 marca br. nie poniosą kosztów finansowych. (podst. Regulamin korzystania z usług Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej).
Książki można zwrócić w godzinach udostępniania księgozbioru w Wypożyczalni dla Dorosłych: poniedziałek, wtorek 11.00 – 18.00, środa 8.00 – 12.00, czwartek, piątek 11.00 – 18.00.

Szanowni Czytelnicy!


Informujemy, że dnia 3 kwietnia br. (Wielki Piątek) ulegną zmianie godziny udostępniania zbiorów.

Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy czynne będą od 9.00 do 17.00.

BRAK WOLNYCH MIEJSC


Z przykrością informujemy,
że nie ma już wolnych miejsc
na imprezę „Noc z Andersenem”
organizowaną 27 i 28 marca br.

Wyniki IX edycji "Walentynkowego Konkursu Recytatorskiego"


13 lutego 2015 r. po raz dziewiąty w Dziale Dziecięcym BP w Środzie Śląskiej odbył się Walentynkowy Konkurs Recytatorski. Pracownicy Działu Dziecięcego BP zaprosili do udziału w konkursie uczniów przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Środa Śląska. Celem konkursu było m.in. rozbudzenie wyobraźni czytelników, rozwijanie zdolności recytatorskich, propagowanie czytelnictwa, krzewienie kultury i promocja Biblioteki w regionie. Konkurs dotyczył recytacji wierszy o tematyce miłosnej. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej interpretacji wybranej poezji lub prozy.

Do konkursu przystąpiło 34 uczestników w wieku od 4 do 9 lat. Jury wzięła pod uwagę następujące kryteria: wybór utworu zgodny z tematem, pomysłowość i oryginalność interpretacji, estetyka recytacji, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Po zapoznaniu się z prezentacjami młodych artystów jury wyłoniło zwycięzców i przyznało nagrody im rzeczowe. (rw)

do pobrania: pobierz GRATULUJEMY.pdf GRATULUJEMY.pdf

Dzień Bezpiecznego Internetu


10 lutego 2015 r. BP weźmie udział w akcji pod nazwą Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym czasie w Czytelni BP odbędzie się cykl zajęć edukacyjnych oraz spotkań przybliżających różnorodne możliwości Internetu. W godzinach od 12.00 do 14.00 specjalista informatyk będzie udzielał wszystkim zainteresowanym fachowych porad związanych z obsługą komputera i zapozna z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2015 zostały objęte honorowym patronatem przez Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji.

ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI


27 marca 2015 r. (piątek) Dział Dziecięcy i Czytelnia będą czynne w godzinach od 11.00 do 14.00.

KONKURS CZYTELNICZY „ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ H. CH. ANDERSENA”


Zapraszamy uczniów szkół podstawowych klas III i IV z terenu miasta i gminy Środa Śląska do udziału w konkursie czytelniczym dotyczącym wiedzy na temat życia i twórczości Hansa Christiana Andersena. Konkurs odbędzie się  23.03.2015 r. (poniedziałek) o godzinie 10.00. Obejmuje on podstawową wiedzę na temat H. Ch. Andersena oraz znajomość treści ośmiu baśni: „Brzydkie kaczątko”, „Stokrotka”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty cesarza”, „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Dzikie łabędzie”.
Zgłoszenia uczestników należy składać w bibliotece do dnia 18.03.2015 r.

KONKURS PLASTYCZNY „NAJPIĘKNIEJSZA BAŚŃ ANDERSENA”

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w konkursie plastycznym pn. „Najpiękniejsza Baśń Andersena”.
Praca konkursowa – wykonana dowolną techniką –  powinna być samodzielną, dziecięcą interpretacją głównego bohatera przedstawionego w wybranej  baśni Hansa Chrystiana Andersena. Termin składania prac upływa 18 marca 2015 roku.

do pobrania: pobierz REGULAMIN.pdf REGULAMIN.pdf

Zapraszamy na wieczór poetycki Grażyny Schebitz


Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej serdecznie zaprasza na wieczór poetycki Grażyny Schebitz pt.: „Mój Anioł - Damian… wiersze tęsknotą pisane”.
Spotkanie odbędzie się  20 marca 2015 r. o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki  Publicznej, pl. Wolności 58.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NOCY Z ANDERSENEM!


Dział Dziecięcy BP zaprasza dzieci w wieku od 8 do 10 lat do udziału w XII edycji „Nocy z Andersenem”. Impreza odbędzie się w nocy z 27 na 28 marca 2015 r.
Szczegółowy regulamin i karta uczestnika dostępne są w Dziale Dziecięcym BP. Zapisu dziecka prosimy dokonać osobiście do 23 marca 2015 r.

Popołudniowe spotkania z książką


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury na Popołudniowe spotkania z książką. Impreza czytelnicza odbędzie się 18 marca 2015 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP, pl. Wolności 58.
Tematem marcowej imprezy czytelniczej będzie „Postać Józefa w literaturze od Biblii do Jana Dobraczyńskiego”.

do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.pdf ZAPRASZAMY.pdf

SZANOWNI CZYTELNICY!


Informujemy, że 11 marca br. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych będzie nieczynna z powodu prowadzenia prac związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną.

Spotkanie autorskie z Joanną Masełek


Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej zaprasza serdecznie na wieczór poetycki Kolory mojego miasta. Wiersze nowe. Gościem specjalnym spotkania będzie Joanna Masełek.

Spotkanie odbędzie się 27 lutego 2015 r. o godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.

W programie:
- występ recytatorski uczniów z Koła Recytatorskiego ze Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej pod opieką Violetty Konowrockiej-Kassjan,
- występ wokalny Pawła Wenderskiego przy akompaniamencie Andrzeja Bielskiego.

do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.pdf ZAPRASZAMY.pdf

Zapraszamy do udziału w Walentynkowym Konkursie Recytatorskim


Dyrektor i pracownicy BP zapraszają dzieci w wieku od 6 do 10 lat do udziału w Walentynkowym Konkursie Recytatorskim. Konkurs odbędzie się 13 lutego 2015 roku o godzinie 16.00 w Dziale Dziecięcym BP.
Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie do siedziby organizatora wypełnionej karty zgłoszeniowej do 6 lutego 2015 roku.

Popołudniowe spotkania z książką


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i sympatyków średzkiej biblioteki na Popołudniowe spotkania z książką. Impreza czytelnicza odbędzie się 11 lutego 2015 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP, pl. Wolności 58.
Tematem spotkania będzie „Motyw miłości w poezji i prozie”.

Zapraszamy do udziału w Bibliotecznym Feriowaniu


Dział Dziecięcy BP w Środzie Śląskiej zaprasza wszystkie zainteresowane dzieci do udziału w zajęciach „Biblioteczne Feriowanie”.
Zajęcia będą się odbywały w dniach od 19 do 30 stycznia 2015 r., 3 razy w tygodniu: poniedziałek, środa, piątek w godzinach od 10.00 do 12.00.
Program zajęć adresowany jest do dzieci w wieku od 5 do 8 lat.

PROGRAM ZAJĘĆ
*19 stycznia - „Magiczny świat bajek”
*21 stycznia - „Niezwykła kraina”
*23 stycznia - „Zapomniane bajki”
*26 stycznia - „Walentynkowe świeczniki”
*28 stycznia - „Zajęcia z decoupage”
*30 stycznia - „Malujemy na prześcieradle”

do pobrania: pobierz PROGRAM.pdf PROGRAM.pdf

Zapraszamy na spektakl teatralny "Od bajki do bajki"


Zapraszamy wszystkie dzieci na spektakl teatralny "Od bajki do bajki" w wykonaniu Grupy AHOJ z Chrudimia.
Przedstawienie odbędzie się 30 stycznia br. (piątek) o godzinie 11.00 w Dziale Dziecięcym BP. Ilość miejsc ograniczona.
Wejściówki odebrać można u bibliotekarza Działu Dziecięcego BP w godzinach udostępniania zbiorów.

do pobrania: pobierz TEATR_AHOJ.pdf TEATR_AHOJ.pdf

Popołudniowe spotkania z książką


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i sympatyków  średzkiej biblioteki na Popołudniowe spotkania z książką. Impreza czytelnicza odbędzie się 28 stycznia 2015 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP, pl. Wolności 58.
Tematem spotkania będzie „Życie i twórczość Alberta Camusa”.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Papierowa książka zawsze będzie potrzebna*


25 listopada 2013 r. ogłoszone zostały wyniki III Rankingu Bibliotek przygotowane przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą. W rankingu udział wzięły 763 biblioteki publiczne.
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zajęła 153 miejsce a tym samym awansowała o ponad 40 miejsc w stosunku do ubiegłego roku (2012 r. – 195. miejsce na 693 zgłoszone biblioteki).
Kryteria oceny obejmowały m.in. liczbę czytelników, wielkość księgozbioru, ilość wypożyczonych książek, stopień komputeryzacji i dostępności do Internetu dla czytelników a także zaangażowanie i aktywność bibliotekarzy w rozwój czytelnictwa w środowisku lokalnym.
*Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki
Żródło: Miejsce ważne dla społeczności [w:] Rzeczpospolita, 2013, Nr 274, s.B7-B9

"Nie tylko haiku" Marii Jolanty Szkwarek

 

7 listopada br. w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej odbył się wieczór autorski poświęcony twórczości Marii Jolanty Szkwarek. Dla zaproszonych gości przygotowano program literacko – muzyczny. 

do pobrania: pobierz O_SPOTKANIU.pdf O_SPOTKANIU.pdf

Konkurs "Mój Pluszaczek"

25 listopada swoje święto obchodził Pluszowy Miś czyli najmilsza zabawka oraz najlepszy przyjaciel każdego dziecka.  Z tej okazji Dział Dziecięcy zorganizował konkurs plastyczny pn. "Mój Pluszaczek" adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w sali kinowej Domu Kultury.
 
Spośród 113 prac konkursowych komisja wyłoniła zwycięzców:
1 miejsce
Ewa Ziółkowska grupa „Misiaki” Przedszkole Nr 3 ,
Magdalena Mierzejewska „zerówka” Entliczek;
2 miejsce
Jakub Czyżewski grupa „Nutki” Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek,
Natalia Sławska „zerówka” Entliczek;
3 miejsce
Maja Janusz grupa „Misiaki” Przedszkole Nr 3,
Jakub Jasiński grupa „Żabki” Zespół Żłobkowo – Przedszkolny,
Amelia Mytych grup Żabki” Zespół Żłobkowo-Przedszkolny,
Amelia Chmielowiec grupa „Misiaki” Przedszkole Nr 3,
Anna Domaradzka grupa „Misiaki” Przedszkole Nr 3.
 
Gratulujemy!!!!

Rozdanie nagród odbyło się 25 listopada 2014 roku. Laureaci otrzymali narody rzeczowe – pluszowe misie, natomiast każdy uczestnik słodycze. Przed uroczystym wręczeniem nagród wszystkie Przedszkolaki biorące udział w konkursie obejrzały teatrzyk w wykonaniu aktorów z teatru Art- Re z Krakowa pt. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, który odbył się w sali kinowej dzięki uprzejmości Dyrektora Domu Kultury Pana Grzegorza Ptaszyńskiego.

Dyrektor Biblioteki i pracownicy Działu Dziecięcego serdecznie dziękują Dyrektorom Przedszkoli, Wychowawcom grup oraz Przedszkolakom za tak duże zainteresowanie konkursem.
 
 

SPOTKANIE Z SZYMONEM J. WRÓBLEM


Dnia 26 listopada br. w ramach „Popołudniowych spotkań z książką” w BP odbyło się spotkanie z Szymonem J. Wróblem autorem książki i filmu „Jego oczami”, poświęconego ks. J. Tischnerowi. W spotkaniu wzięło udział 15 osób. Uczestnicy usłyszeli opowieści autora o księdzu Janie Tischnerze, obejrzeli fragmenty filmu autora oraz poznali kulisy powstawania projektu. 

PLUSZOWY MIŚ W KRYNICZNIE


25 listopada br. w filii BP w Krynicznie odbyła się lekcja biblioteczna z okazji „Światowego Dnia Plusowego Misia’’ Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy II z Zespołu Szkół w Rakoszycach. Uczestnicy przynieśli ze sobą maskotki. Dzieci przyniosły na lekcję swoje pluszowe maskotki. Podczas zajęć poznały okoliczności powstania święta Pluszowego Misia i wysłuchały bajki ,,Ciekawskie misie”. Do wysłuchanego tekstu uczestnicy wykonali prace plastyczne pt. „Mój ulubiony miś”. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od organizatora słodki upominek.

Dolnośląski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


Tegoroczne obchody Dolnośląskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek świętowano w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oleśnicy. Spotkanie odbyło się w nowo otwartej sali widowiskowo-konferencyjnej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Wojewody Dolnośląskiego Tomasza Smolarza, Dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Gaudena, Dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzeja  Tywsa oraz licznej reprezentacji bibliotek i władz samorządowych z Dolnego Śląska. Podczas uroczystości minister Bogdan Zdrojewski wręczył 15 osobom odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej", następnie wraz z dyrektorem Instytutu Książki, uhonorował statuetkami samorządowców gmin, w których zakończono projekty Biblioteki Plus. Odznakę honorową otrzymała Anna Kuszlik-Czajkowska dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, a jedna ze statuetek trafiła do  Burmistrza Środy Śląskiej Bogusława Krasuckiego. Minister w swoim przemówieniu  zaznaczył że, dolnośląskie biblioteki znakomicie wykorzystały ostatnią dekadę i wiele szans, jakie się w tym czasie pojawiły dzięki temu żadna z nich nie wygląda już tak jak przed laty.

Przypomnijmy, że średzka biblioteka w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet Biblioteka+ zrealizowała zadanie Modernizacja Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej. Całkowity koszt zadania wyniósł 631 781 zł, w tym środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 461 355 zł wkład Gminy Środa Śląska 170 426 zł.

Oleśnicka uroczystość zakończyła się otwarciem międzynarodowej wystawy graficznej o tematyce dolnośląskiej oraz zwiedzaniem biblioteki.

 

Prawo autorskie w bibliotece


15 października br. w BP odbyło się szkolenie "Prawo autorskie w pracy bibliotekarza" prowadzone przez Joannę Golczyk, kierownika Fonoteki Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Uczestnikami spotkania byli bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu średzkiego. Szkolenie dotyczyło znajomości zasad związanych z ochroną własności intelektualnej w pracy bibliotekarza przy szerokim zakresie usług bibliotek (działalność kulturalna, edukacyjna, informacyjna, dokumentacyjna, wydawnicza i naukowa).

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ


Zapraszamy do obejrzenia wystawy Jan Paweł II. Droga ku świętości, która prezentowana jest w Czytelni BP do końca grudnia 2014 r. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach udostępniania zbiorów (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 11.00 do 18.00 i we środę od 8.00 do 12.00).
Wystawa powstała w oparciu o zbiory własne Czytelni BP.

Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego


Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
3 października 2014 roku minie sto lat od urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ważnej postaci najnowszej historii Polski. W młodości był żołnierzem, uczestnikiem wojennej konspiracji, emisariuszem dowództwa Armii Krajowej do Londynu, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Prze całe życie był szczerze oddany sprawie wolności i niepodległości Ojczyzny. Po wojnie został współtwórcą i dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Jan Nowak-Jeziorański wiele razy, w momentach kluczowych znacząco wpływał na bieg wydarzeń w Polsce. Jako konsultant Rady Bezpieczeństwa ONZ, czy później doradca władz Stanów Zjednoczonych, wywarł istotny wpływ na ich politykę aktywnego wspierania „Solidarności”. Służba żołnierska, działalność polityczna i twórczość pisarska oraz publicystyczna postawiła Jana Nowaka-Jeziorańskiego w rzędzie wielkich wychowawców polskiego społeczeństwa.

ROK JANA KARSKIEGO


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług i przesłania wielkiego Polaka ogłosił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego.
W 2014 roku przypada setna rocznica urodzin Jana Karskiego, urodzonego w Łodzi jako Jan Romuald Kozielewski.
Jubileusz ten stanowi okazję do oddania hołdu jednemu z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohaterowi II wojny światowej, Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata, obywatelowi Stanów Zjednoczonych, Honorowemu Obywatelowi Państwa Izrael, często dziś określanemu jako „człowiek, który chciał powstrzymać Holokaust”.
Jan Karski pełniąc rolę emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego dostarczył w roku 1942 przywódcom i rządom państw alianckich udokumentowany raport o tragicznej sytuacji i planowej eksterminacji Żydów prowadzonej przez niemieckich okupantów. W raporcie znajdowała się także prezentacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego unikalnego charakteru w skali okupowanej Europy. Po wojnie osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych, związany karierą akademicką z najstarszą katolicką uczelnią w USA, Uniwersytetem Georgetown w Waszyngtonie.
W uzasadnieniu Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podała, że „świadectwo życia, misji i dzieła uczyniło profesora Karskiego wybitną postacią w skali międzynarodowej, a bogate dziedzictwo jakie pozostawił posiada wymiar ponadczasowy, będąc moralnym drogowskazem dla przyszłych pokoleń”.

Rok Oskara Kolberga


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku artysty i naukowca, ogłosił rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.
W 2014 roku przypada jubileusz 200-lecia urodzin Oskara Kolberga – kompozytora, folklorysty, etnografa – artysty i naukowca zasłużonego dla kultury polskiej i europejskiej.
Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg zebrał i opracował 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.
W uzasadnieniu Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podała, że „spuścizna Oskara Kolberga stanowi fundament, do którego odwołują się pokolenia twórców i badaczy kultury”.

ROK ŚW. JANA Z DUKLI


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu postaci św. Jana z Dukli, w 275. rocznicę ustanowienia świętego patronem Polski oraz w 600. rocznicę jego urodzin ogłasił rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli.
W uzasadnieniu Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podała, że „275. rocznica ustanowienia św. Jana z Dukli patronem Polski wpisuje się w szereg działań władz polskich, które doceniały jego walkę o prawdę, wierność Bożym przykazaniom oraz o ofiarną miłość do Ojczyzny. Niech pamięć jego działań, zmierzających do troski całego Narodu o wspólne dobro w duchu sprawiedliwości społecznej i miłości bliźniego, będzie fundamentem naszej tożsamości w Europie”.

SZANOWNI CZYTELNICY


Informujemy, że dnia 24 grudnia br. (środa) Wypozyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy będą nieczynne.

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Zapraszamy na bloga

Zapraszamy wszystkie mamy i nie tylko, do odwiedzenia bloga, który powstał podczas zajęć w ramach "MAMa PROJEKT", przedsięwzięciu realizowanym  w ramach projektu „Praca.Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy” realizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

PODZIĘKOWANIE DLA PANA JERZEGO SZOSTAKA

Urodziny Kubusia Puchatka


16 października br. Dział Dziecięcy BP po raz jedenasty zorganizował Urodziny Kubusia Puchatka. Z tej okazji pracownicy BP przygotowali imprezę czytelniczą, której uczestnikami były dzieci z grupy Elfy z Zespołu Żłobkowo Przedszkolnego w Środzie Śląskiej.
Zgodnie z programem młodym czytelnikom została przedstawiona sylwetka i twórczość A. A. Milne’a, historia powstania książek o przygodach Misia o Bardzo Małym Rozumku - „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”. Dzieci wysłuchały fragmentów książek o przygodach Kubusia Puchatka, wspólnie wykonały prace plastyczne, wzięły udział w  zabawach integracyjnych.
Po raz kolejny, dzięki uprzejmości Jerzego Szostaka, imprezę w bibliotece uświetnił słodki prezent dla uczestników – puchatkowy tort urodzinowy.

GODZINY OTWARCIA


Szanowni Czytelnicy!
Informujemy, że wszystkie działy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy) oraz filie biblioteczne będą nieczynne 19 listopada (środa) z powodu szkolenia bibliotekarzy.

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Mój Pluszaczek"


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zaprasza wszystkich pięciolatków i ich opiekunów przedszkolnych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Mój Pluszaczek”.

ZAPRASZAMY NA WIECZÓR POETYCKI MARII JOLANTY SZKWAREK

Zmiana godzin udostępniania


Szanowni Czytelnicy!
Informujemy, że dnia 31 października br. (piątek) ulegną zmianie godziny udostępniania zbiorów Biblioteki. Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dzieciecy czynne będą od 8.00 do 16.00.

ZAPRASZAMY NA "POPOŁUDNIOWE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ"


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i sympatyków średzkiej biblioteki na październikowe „Popołudniowe spotkania z książką" pod patronatem Dyskusyjnych Klubów Książki. W związku z dużym zainteresowaniem czytelników spotkanie będzie kontynuacją „Narodowego Czytania” zorganizowanego w BP na początku września bp. Impreza czytelnicza poświęcona będzie twórczości Henryka Sienkiewicza, w szczególności „Trylogii”.
Najbliższe „Popołudniowe spotkanie z książką” odbędzie się 8 października 2014 r o godzinie 14.00 w Wypożyczalni BP w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.

Zapraszamy na Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza


Zapraszamy dorosłych i dzieci do wzięcia aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie TRYLOGII Henryka Sienkiewicza.
Impreza odbędzie się 6 września 2014 r. o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki Publicznej, pl. Wolności 58.
Akcja organizowana z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.jpg ZAPRASZAMY.jpg

ZMIANA GODZIN UDOSTĘPNIANIA W OKRESIE WAKACJI


Informujemy, że w dniach od 30 czerwca do 29 sierpnia 2014 r. Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy czynne będą w następujących godzinach:

poniedziałek 9.00 - 16.00
wtorek 9.00 - 16.00
środa 8.00 - 12.00
czwartek 9.00 - 16.00
piątek 9.00 - 16.00

Wakacyjna Biblioteka na wszystkie Dzieci czeka

Zapraszamy wszystkie Dzieci w wieku od 6 do 12 lat do udziału w zajęciach wakacyjnych. W okresie od 30 czerwca do 29 sierpnia 2014 r. w Dziale Dziecięcym BP odbędzie się cykl spotkań pn. „Wakacyjna Biblioteka na wszystkie Dzieci czeka”. Zapisy w Dziale Dziecięcym BP. Ilość miejsc ograniczona. 

Bezpieczne wakacje

24 czerwca w filii  bibliotecznej w miejscowości Kryniczno uczniowie klasy I B ze Szkoły Podstawowej w Rakoszycach spotkali się z rzecznikiem średzkiej policji.
Podczas prowadzonej prelekcji aspirant Marta Stefanowska poruszyła  głównie zagadnienia związane z bezpieczeństwem na wakacjach. Dzieci, jak się okazało miały bardzo dużą wiedzę w zakresie bezpieczeństwa na drodze i znakomicie radziły sobie z odpowiedziami na pytania prowadzącej prelekcję policjantki. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu, zadawały mnóstwo pytań związanych nie tylko z letnim wypoczynkiem. Spotkanie było zamknięciem cyklu lekcji bibliotecznych na rok szkolny 2013/2014. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiatkowe dyplomy i odblaski.

ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE !


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone literaturze i książkom, zatytułowane "Zabierz książkę na wakacje!".
Impreza odbędzie się 11 czerwca 2014 r. (środa) o godzinie 14.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.

WYSTAWA Mirosławy Mróz "Wiosno, ach to ty!"


11 kwietnia br. w Czytelni BP odbył się wernisaż wystawy prac Mirosławy Mróz „Wiosno, ach to ty!”. Wszystkich miłośników sztuki, malarstwa oraz sympatyków średzkiej biblioteki zapraszamy do obejrzenia prac średzkiej malarki. Wystawa prezentowana będzie do końca czerwca br. 

Mirosława Mróz to znana i ceniona mieszkanka Środy Śląskiej. Malarstwem zajmuje się amatorsko od ponad 30 lat. Jest autorką ponad 2000 prac o różnorodnej tematyce – począwszy od pejzaży, martwej natury, portretów a skończywszy na obrazach o treści religijnej.

do pobrania: pobierz fotorelacja.pdf fotorelacja.pdf

Czerwone i czarne


15 maja 2014 r. podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Stendhalowi, David Stepien wystąpił z wykonaniem autorskiego utworu „Czerwone i czarne”.

SPOTKANIE Z LESZKIEM SZCZASNYM


7 maja 2014 r. odbyło się spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym. Impreza organizowana była w ramach Tygodnia Bibliotek.
Leszek Szczasny z wykształcenia jestem politologiem i filozofem, a z zamiłowania dodatkowo społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Jest autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki" będącej zbiorem reportaży podróżniczych. Kolejna książka pt. "Afrykański rytm" jest w przygotowaniu. Leszek Szczasny, we współpracy z domami kultury, bibliotekami, szkołami, pubami, innymi instytucjami, realizuje wiele autorskich projektów artystyczno-kulturalnych oraz obywatelsko-edukacyjnych. Prowadzi niekonwencjonalne warsztaty filozoficzne. Wykonuje instalacje z pogranicza sztuki, medytacji i filozofii. Podróżnik zna wiele języków, mówi biegle po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, rosyjsku, zna również francuski, czeski, a nawet podstawy tureckiego.
Podczas spotkania autorskiego Leszek Szczasny zaprezentował zaproszonym gościom autorską prezentację multimedialną dokumentująca jego podróże po Turcji, Syrii, Mauretanii, Ruandzie.

Spotkanie autorskie z Marią Czubaszek


25 kwietnia 2014 r. w Dziale Dziecięcym BP odbyło się spotkanie autorskie z udziałem Marii Czubaszek, polskiej pisarki i satyryka, autorki tekstów piosenek, scenarzystki, felietonistki i dziennikarki.

Rozstrzygnięcie „Patriotycznego Konkursu Recytatorskiego” pod patronatem Burmistrza Środy Śląskiej


30 kwietnia 2014 roku w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej odbył się „Patriotyczny Konkurs Recytatorski” pod patronatem Burmistrza Środy Śląskiej zorganizowany przez Urząd Miejski w Środzie Śląskiej oraz Bibliotekę Publiczną w Środzie Śląskiej.
Konkurs dotyczył recytacji wierszy o tematyce patriotycznej. Adresowany był do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów z terenu miasta i gminy Środa Śląska. Warunkiem uczestnictwa było dostarczenie karty zgłoszeniowej do siedziby organizatora oraz wystąpienie Laureatów w artystycznej części upamiętniającej rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W konkursie wzięły udział 53 osoby (Gimnazjum w Środzie Śląskiej imienia Jana Pawła II, Przedszkole Publiczne w Ciechowie, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek w Środzie Śląskiej, Punkt Przedszkolny z Rakoszyc, Przedszkolne Nr 2 Ognisko Przedszkolne w Środzie Śląskiej, Zespół Szkół w Szczepanowie, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Środzie Śląskiej). (kch)

Majówka bez kar


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej przygotowała akcję pod nazwą „Majówka bez kar” adresowaną do wszystkich czytelników, którzy wypożyczyli książki i z różnych powodów zalegają z terminowym zwrotem książek.
Akcja „Majówka bez kar” prowadzona będzie w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej od 23 kwietnia do 16 maja 2014 r. w godzinach otwarcia wypożyczalni: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 11.00 do 18.00, środa od 8.00 do 12.00.

do pobrania: pobierz majowka_bez_kar.pdf majowka_bez_kar.pdf

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Markiem Sikorskim


21 maja 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej odbędą się 2 spotkanie autorskie z Markiem Sikorskim, autorem książki pt. „Smok wawelski. W kręgu mitu i historii” – o godz. 10.00 dla dzieci i młodzieży oraz o godz. 12.00 dla czytelników dorosłych.
Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych i autorem wielu książek o zabytkach i dziejach kultury. Bohater spotkania zaprasza wszystkich miłośników literatury i historii w następujący sposób: „Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest ta książka oraz spotkanie autorskie”.

Tydzień Bibliotek 2014


W dniach od 8 do 15 maja 2014 r. już po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek jest „Czytanie łączy pokolenia”.
Autorem Plakatu Tygodnia Bibliotek 2014 jest praca Damiana Kłaczkiewicza.
BP w Środzie Śląskiej przyłącza się do obchodów Tygodnia Bibliotek poprzez działania popularyzujące czytelnictwo i kulturę czytania. W tym czasie zorganizowane zostaną tematyczne lekcje biblioteczne, prezentacja nowości wydawniczych zakupionych w II kwartale 2014 r., konferencja z udziałem bibliotekarzy bibliotek publicznych z terenu powiatu średzkiego, akcja pn. "Majówka bez kar" oraz spotkanie autorskie z udziałem Leszka Szczasnego.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Średzka Biblioteka Publiczna przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich poprzez organizowane w tym dniu lekcje biblioteczne, prezentację nowości wydawniczych zakupionych do BP w miesiącu marcu oraz akcję pn. Majówka bez kar!

Zmarł Tadeusz Różewicz


24 kwietnia br. we Wrocławiu zmarł Tadeusz Różewicz – jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy, poetów, dramaturgów i scenarzystów, poeta, laureat wielu nagród literackich, autor słynnej "Kartoteki". Miał 93 lata.
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku. Pierwsze utwory publikował jeszcze przed 1939 r., między innymi w czasopismach "Pod znakiem Marii" i "Czerwone Tarcze". Jednak za debiut Różewicza uważa się, wydany po wojnie, zbiór wierszy pt. "Niepokój". Od 1968 roku poeta mieszkał we Wrocławiu, publikował głównie na łamach "Twórczości", "Odry" i "Dialogu". W ostatnim dziesięcioleciu ukazały się m. in. poematy: "Nożyk profesora", "Szara strefa" i "Wyjście".

UROCZYSTE ODSŁONIECIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ POŚWIĘCONEJ STEDHALOWI

do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.pdf ZAPRASZAMY.pdf

11. Noc z Andersenem pod znakiem baśni i nauki


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej po raz 11. wzięła czynny udział w międzynarodowej akcji „Noc z Andersenem”. Jej motywem przewodnim były baśnie i bajki oraz wspólna zabawa i głośne czytanie.
„Noc z Andersenem” to impreza o charakterze międzynarodowym, powstała z inicjatywy bibliotekarzy bibliotek czeskich w celu wspierania czytelnictwa, propagowania systematycznego czytania oraz głośnego czytania dzieciom. Nazwa imprezy przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena.
„Noc z Andersenem” trwała zgodnie z planem od 17.00 do 9.00 dnia następnego. W tym roku obchody imprezy przypadły na noc z 4 na 5 kwietnia. W bibliotece zorganizowano posiłki oraz miejsca do spania dla dzieci i opiekunów. Uczestnikami tegorocznej „Nocy” byli uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej oraz grupa czytelników uczestniczących aktywnie w wielu bibliotecznych imprezach. Pracownicy Biblioteki Publicznej przygotowali bogatą ofertę rozrywkową.
Sporą atrakcją okazały warsztaty naukowe „Chemikalia” prowadzony przez Elizę Prendecką i Wojciecha Galackiego. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poprzez zabawę poznać, doświadczyć i zrozumieć wiele zjawisk z dziedziny fizyki, chemii i biologii. Kolejną z atrakcji był seans naukowy „Cztery pory roku” przygotowany przez zespół Planetarium Bajkonur w Świdnicy. Zwyczajem „Nocy z Andersenem” stało się już „Nocne zwiedzanie miasta”, odwiedziny w piekarni Grzegorza Stępniaka, zabawa w podchody „Poszukiwacze skarbów” oraz seans filmowy w kinie „Kadr”. (rw)

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZA BAŚŃ ANDERSENA”


3 kwietnia 2014 r. rozdano nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsza baśń Andersena”. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Hansa Chrystiana Andersena, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań plastyką i czytelnictwem wśród dzieci, rozwijanie umiejętności wykorzystywania różnych materiałów w twórczości plastycznej oraz prezentacja i popularyzacja twórczości plastycznej dzieci. Zadaniem uczestników było wykonanie samodzielnej dziecięcej interpretacji świata przedstawionego w baśniach H. Ch. Andersena. W tym roku wpłynęła rekordowa ilość prac konkursowych, bo aż 98.
Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy! 

LAUREACI KONKURSU CZYTELNICZEGO "ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ANDERSENA"


2 kwietnia 2014 r. w Dziale Dziecięcym BP odbyło się rozstrzygnięcie i rozdanie nagród laureatom konkursu czytelniczego „Życie i twórczość Andersena”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas trzecich i czwartych szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Środa Śląska. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Hansa Christiana Andersena, zachęcanie uczniów do samodzielnej pracy poznawczej, poszerzenie wiadomości zdobytych na zajęciach, rozwijanie zainteresowań czytelniczych u uczniów, wyrabianie wrażliwości estetycznej przez kontakt ze światem książki a także umożliwienie zaprezentowania zdobytej wiedzy. Dla uczestników został przygotowany test wiedzy składający się z 45 pytań. W konkursie wzięło udział 46 osób.
Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy! 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 2014


2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki dla Dzieci, który został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Święto ustanowione jest w dniu urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.
W tym roku gospodarzem dnia jest Irlandia, plakat projektowała Niamh Sharkey, a autorką „Listu do dzieci całego świata” jest Siobhan Parkinson.

SPOTKANIE Z ROMANEM PANKIEWICZEM


2 kwietnia br. w BP odbyło się spotkanie z Romanem Pankiewiczem, podróżnikiem, autorem książki „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł”.
Książka „Matuszka Rosija” jest opisem 3-letniego pobytu pisarza w Związku Radzieckim w latach 1990-1992. Autor w sposób błyskotliwy i humorystyczny opisuje codzienne życie w komunistycznym imperium, w ciekawej formie przybliża historię Związku Radzieckiego oraz podaje informacje o samej Moskwie. W spotkaniu uczestniczyli czytelnicy średzkiej biblioteki, w tym członkinie lokalnego Związku Emerytów i Rencistów. Po spotkaniu można było kupić książkę w promocyjnej cenie oraz otrzymać autograf Romana Pankiewicza.
„Matuszka Rosija – pierwszy żywioł” jest częścią tryptyku, pozostałe to „Niemcy – drugi żywioł” (w przygotowaniu) i „Islandia – trzeci żywioł” (promocja tej publikacji miała miejsce w średzkiej bibliotece 24.10.2012 r.).

 

do pobrania: pobierz Matuszka_Rosija.pdf Matuszka_Rosija.pdf

Tydzień z Internetem 2014


Tegoroczna edycja ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem 2014 odbędzie się w dniach 24-30 marca 2014 r.
Myśl przewodnia Tygodnia z Internetem 2014 nawiązuje do tematyki inicjatyw Komisji Europejskiej podejmowanych na rzecz zdobywania i rozwijania umiejętności cyfrowych potrzebnych pracownikom w nowoczesnej gospodarce.

MARIANNA GALAS W BUKÓWKU


28 marca 2014 r. w filii Biblioteki Publicznej w Bukówku odbyło się spotkanie autorskie z Marianną Galas. Filia BP w Bukówku zorganizowała imprezę zatytułowaną „Pasje Marianny Galas”. Pani Marianna zaproszonym gościom o swoich zainteresowaniach, jakimi są praca w zawodzie nauczyciela, działalność społeczna w środowisku lokalnym, pisanie wierszy, pamiętników kroniki Bukówka, a także muzyka i śpiew, które są ściśle powiązane z działalnością w kapeli „Dolnoślązacy”.
Za swoje osiągnięcia na różnych płaszczyznach działalności literackiej, zawodowej i społecznej pani Galas otrzymała wiele wyróżnień, odznaczeń i nagród. Dla zaproszonych gości przygotowano poczęstunek.

Spotkanie w Jolantą Krysowatą


5 marca 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie autorskie z Jolantą Krysowatą, dziennikarką telewizyjną i radiową, autorką wielu wywiadów, reportaży, audycji, dokumentów oraz książki „Skrzydło Anioła” wydanej w 2013 r. przez Wydawnictwo Świat Książki.
Książka „Skrzydło Anioła” jest reportażem o powstałym w latach 50. XX wieku w Płakowicach na Dolnym Śląsku tajnym ośrodku dla koreańskich sierot. W roku 1953 na Dolny Śląsk trafiło 1270 dzieci, ofiar wojny koreańskiej, które przez kilka lat uczyło się w ośrodku w Płakowicach pod Lwówkiem Śląskim pod opieką polskich i koreańskich wychowawców. Inspiracją do napisania historii sierot było odkrycie przez autorkę grobu koreańskiej dziewczynki na wrocławskim cmentarzu. Na podstawie opowieści osób, które opiekowały się w latach 50. Koreańskimi sierotami Jolanta Krysowata zrealizowała cykl audycji radiowych „Osieroceni” (nagroda Prix Europa w 2003) oraz „Portret w czerwieni" (reportaż nagrodzony Grand Prix KRRiT 2004). W oparciu o audycje stworzono film dokumentalny „Kim Ki Dok" a w 2013 r. ukazała się książka „Skrzydło Anioła". (rw)

do pobrania: pobierz Skrzydo_Anioa.jpg Skrzydo_Anioa.jpg

Zapraszamy do Czytelni


Biblioteka Publiczna w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek zrealizowała zadanie: „Modernizacja Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej”. W ramach zadania zrealizowano dwa etapy. Pierwszy to modernizacja sali kinowej Domu Kultury i Biblioteki Publicznej W drugim etapie przeprowadzono roboty remontowo-budowlane w Czytelni biblioteki, gdzie powstały trzy funkcjonalne strefy: strefa spotkań, strefa  książki, prasy i regionaliów oraz strefa komputerowa z dostępem do internetu. Uroczyste otwarcie Czytelni odbyło się 31 stycznia 2014r. Wszystkich którzy przez okres remontu nie mogli skorzystać z oferty czytelni serdecznie zapraszamy. Codziennie polecamy świeżą prasę regionalna i lokalną, a także ponad 40 tytułów czasopism z różnych dziedzin. Czytelnia posiada bogaty zbiór dokumentów życia społecznego oraz publikacje dotyczące Środy Śląskiej i okolic. Wszystkich internautów zapraszamy do kafejki internetowej, która dzięki projektowi pozyskała dwa dodatkowe stanowiska komputerowe. Przy ośmiu stanowiskach w godzinach otwarcia Czytelni można skorzystać z darmowego internetu.
Zapraszamy: 
od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-18:00 
środy 08:00-12:00

Uroczyste otwarcie biblioteki w Krynicznie


24 stycznia br. nastąpiło uroczyste otwarcie filii BP w Krynicznie. Biblioteka wznowiła swoją działalność w wyremontowanych pomieszczeniach po szkole podstawowej (Kryniczno 53). Remont obejmował m.in. wykonanie nowej elewacji budynku, wymianę instalacji elektrycznej, założenie sieci grzewczej oraz kanalizacji deszczowej. Placówka została wyposażona w nowe meble biblioteczne oraz stanowiska komputerowe dla czytelników.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do korzystania ze zbiorów w każdy wtorek i piątek w godzinach od 9.30 do 17.30.

WIECZÓR LITERACKO-MUZYCZNY Z MARIANNĄ GALAS I PAWŁEM WENDERSKIM


28 lutego 2014 r. w Czytelni BP odbył się wieczór poetycki poświęcony twórczości Marianny Galas połączony z recitalem Pawła Wenderskiego.
Pani Marianna Galas zaprezentowała wszystkim zaproszonym gościom swoją najnowszą książkę „Ku radości dzieci” wydaną przez Gminę Środa Śląska. Publikacja zawiera utwory o tematyce dziecięcej i rodzinnej oraz przyrodniczej. Poezja Pani Marianny charakteryzuje się zwięzłością formy, a przy tym jest bardzo osobista i refleksyjna, cechuje ją radość i optymizm. Tomik „Ku radości dzieci” jest kolejnym w literackim dorobku artystycznym Pani Marianny. Pisarka jest autorką pierwszej monografii wsi w Powiecie Średzkim „Bukówek, moja mała Ojczyzna” (2004) oraz tomiku wierszy „Pociąg do historii” (2010).
Wieczór poetycki uświetnił swoim występem Paweł Wenderski, który jest z zawodu i powołania pedagogiem a z zamiłowania artystą muzykiem. Wielokrotnie nagradzany w konkursach muzycznych, m.in. dwukrotnie wygrał w programie „Szansa na Sukces” (w 1999 i 2007). (rw)

Godziny otwarcia


Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że 8 maja 2014 r. (czwartek) wszystkie działy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy) oraz filie biblioteczne będą nieczynne.

Zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Szczasnym


7 maja 2014 r. o godzinie 12.00 w Czytelni BP odbędzie się spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym. Impreza organizowana jest w ramach Tygodnia Bibliotek. Zapraszamy wszystkich miłośników podróży, fotografii, książek oraz sympatyków średzkiej biblioteki. Wstęp wolny!

Leszek Szczasny z wykształcenia jestem politologiem i filozofem, a z zamiłowania dodatkowo społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Jest autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki" będącej zbiorem reportaży podróżniczych.

Zapraszamy do udziału w Recytatorskim Konkursie Patriotycznym pod patronatem Burmistrza Środy Śląskiej


Zapraszamy wszystkie dzieci – uczniów przedszkoli, szkół podstawowym i gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Środa Śląska do udziału w Patriotycznym Konkursie Recytatorskim pod patronatem Burmistrza Środy Śląskiej. Konkurs odbędzie się 30 kwietnia 2014 roku o godzinie 10.00 w Dziale Dziecięcym BP. Zgłoszenia należy dostarczyć do siedziby organizatora (BP w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58) do 16 kwietnia 2014 roku. Na zwycięzców czekają cenne nagrody rzeczowe oraz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

PRAWIE 2000 E-BOOKÓW - CZYTAJ, GDZIE CHCESZ I JAK CHCESZ!


27 kwietnia 2013 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej po raz 2. przystąpiła do projektu IBUK LIBRA koordynowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu umożliwiającego bezpłatny dostęp do 1811 tytułów e-booków na platformie www.libra.ibuk.pl. W projekcie uczestniczą 53 biblioteki z Dolnego Śląska.

ZAPRASZAMY na spotkanie z Marią Czubaszek


Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Marią Czubaszek, które odbędzie się 25 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!
Ilość miejsc ograniczona – wejściówki do odbioru w siedzibie BP.

!!!!!!!!!!! Brak wejściówek !!!!!!!!!!!

godziny otwarcia


Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że 18 kwietnia 2014 r. (Wielki Piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy czynne będą w godzinach od 8.00 do 15.00.

Życzenia wielkanocne

Zapraszamy na spotkanie z Romanem Pankiewiczem


2 kwietnia 2014 r. (środa) o godz. 14.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej odbędzie się spotkanie z Romanem Pankiewiczem, podróżnikiem, autorem książki „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł”. Zapraszamy wszystkich miłośników literatury, podróży oraz sympatyków średzkiej biblioteki!
Wstęp wolny.

do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.pdf ZAPRASZAMY.pdf

OSTATNIE MIEJSCA NA NOC Z ANDERSENEM!


Dział Dziecięcy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej zaprasza dzieci w wieku od 8 do 10 lat do udziału w XI edycji „Nocy z Andersenem”. Impreza odbędzie się w nocy z 4 na 5 kwietnia 2014 r. Na uczestników czekają atrakcje i mnóstwo zabawy, m.in. interaktywny pokaz naukowy „Chemikalia” prowadzony przez Wojciecha Galackiego, podchody, seans w kinie KADR oraz nocne czytanie baśni.
Zapisu dziecka prosimy dokonać osobiście w Dziale Dziecięcym BP. Zapraszamy!

„Noc z Andersenem” to impreza o charakterze międzynarodowym, powstała z inicjatywy bibliotekarzy bibliotek czeskich w celu wspierania czytelnictwa, propagowania systematycznego czytania oraz głośnego czytania dzieciom. Nazwa imprezy przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena.

do pobrania: pobierz plan_noc.pdf plan_noc.pdf

Godziny otwarcia


Szanowni Czytelnicy!

Dnia 4 kwietnia 2014 r. (PIĄTEK) w związku z organizacją corocznej imprezy "Noc z Andersenem" zostaną zmienione godziny otwarcia biblioteki.

Informujemy, że tego dnia Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy będą czynne w godzinach od 11.00 do 16.00.

Rozstrzygnięcie Walentynkowego Konkursu Recytatorskiego


14 lutego 2014 r. w Dziale Dziecięcym BP odbyła się VIII edycja Walentynkowego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie udział wzięły dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Środa Śląska. Ich zadaniem było przedstawienie własnej interpretacji wybranej poezji lub prozy o tematyce miłosnej. W tegorocznej edycji udział wzięło 50 uczestników w wieku od 3 do 10 lat. Po zapoznaniu się z występami młodych artystów jury wyłoniło zwycięzców i przyznało nagrody rzeczowe następującym osobom:

Kategoria wiekowa 3-6 lat:
I miejsce – Jacek Jaroszewicz
II miejsce – Lena Rojewska
III miejsce – Martyna Kosmala
Wyróżnienia:
Aleksandra Chorąży
Zofia Marcinowska
Kornelia Kosmala, Paulina Spring, Wiktoria Szwarc, Filip Wojtkiewicz

Kategoria wiekowa 7-10 lat:
I miejsce – Natalia Potrzeba
II miejsce – Lena Sprynger
III miejsce – Mikołaj Ślusarczyk
Wyróżnienia:
Amelia Marcinów
Aleksandra Zielińska
Jakub Szwed

Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu! (rw)

PODSUMOWANIE „BIBLIOTECZNEGO FERIOWANIA”


W okresie zimowych ferii szkolnych pracownicy Działu Dziecięcego przeprowadzili cykl zajęć dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat pn. Biblioteczne Feriowanie. Oferta programowa była bogata i na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. W ramach Bibliotecznego Ferowania odbyły zajęcia czytelnicze, na których głośno czytano oraz słuchano bajek i baśni. Podczas zajęć edukacyjnych uczestnicy mogli zapoznać się z ciekawostkami encyklopedycznymi, rozwiązywali rebusy, brali udział w zabawach ruchowych i tanecznych. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia kulinarne (Mali Kucharze) oraz zajęcia manualne (Mali Projektanci, Balonowe Zoo, Dokarmiamy ptaszki), podczas których dzieci robiły karmniki, ramki na zdjęcia, zakładki do książek oraz wspólnie tworzyły prace plastyczne. W tym roku zajęcia wzbogacone zostały o udział profesjonalistów. Na zakończenie ferii dla uczestników bibliotecznych zajęć przygotowano niespodziankę – bal karnawałowy z konkursem na najciekawsze przebranie karnawałowe prowadzony przez aktorów wrocławskiego studia teatralnego Pani Teatrzyk. (rw)

Popołudniowe spotkania z książką


12 lutego 2014 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP odbyła się impreza czytelnicza z cyklu „Popołudniowe spotkania z książką”. Gościem specjalnym była Jolanta Hajdasz, średzianka, dziennikarka radiowa i telewizyjna, pracownik naukowy, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, współautorka książek „Polak z oddali – Jan Nowak Jeziorański w Poznaniu i nie tylko” i „Szczekaczka. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa”. Jolanta Hajdasz jest specjalistką od dziejów Radia Wolna Europa a prywatnie cieszyła się przyjaźnią Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

ZAPROSZENIE NA WIECZÓR MUZYCZNY

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej oraz David Stepien mają przyjemność zaprosić wszystkich miłośników muzyki na MESSAGE FOLK.
Impreza odbędzie się 13 marca 2014 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej, pl. Wolności 58. Wstęp wolny! 

do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.jpg ZAPRASZAMY.jpg

Zapraszamy na spotkanie z Jolantą Krysowatą


Dyrektor i Pracownicy Biblioteki Publicznej
w Środzie Śląskiej
zapraszają na Popołudniowe spotkania z książką.

Gościem specjalnym będzie
JOLANTA KRYSOWATA
pedagog, dziennikarka,
autorka książki „Skrzydło Anioła”.

5 marca 2014 r. o godz. 14.00
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.

Wstęp wolny.

do pobrania: pobierz zapraszamy.pdf zapraszamy.pdf

Zapraszamy na wieczór literacko-muzyczny


Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej
zaprasza wszystkich wielbicieli literatury
i miłośników muzyki
na wieczór poetycki poświęcony twórczości 

Marianny Galas.

Spotkanie uświetni recital Pawła Wenderskiego.

Impreza odbędzie się 28 lutego 2014 r. (piątek)
o godzinie 17.00.

Wstęp wolny.

do pobrania: pobierz zapraszamy.pdf zapraszamy.pdf

"Biblioteczne Feriowanie" już trwa


Od 17 do 28 lutego br. w Dziale Dziecięcym BP odbywają się zajęcia „Biblioteczne Feriowanie”. Uczestnikami są dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Dla najmłodszych czytelników przygotowano bogatą ofertę programową, m. in. głośne czytanie, zabawy językowe, zajęcia plastyczne, ruchowe, taneczne i kulinarne.

Walentynkowy Konkurs Recytatorski


Zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 10 lat do udziału w Walentynkowym Konkursie Recytatorskim.
Konkurs odbędzie się 14 lutego 2014 r. o godz. 16.00 w Dziale Dziecięcym BP. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie do siedziby organizatora wypełnionej karty zgłoszeniowej do 10 lutego 2014 r. Zadaniem uczestników jest przedstawienie własnej interpretacji wybranej poezji lub prozy.

"Popołudniowe spotkania z książką"


12 lutego 2014 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP odbędzie się impreza czytelnicza z cyklu „Popołudniowe spotkania z książką”. Gościem specjalnym będzie Jolanta Hajdasz, średzianka, dziennikarka radiowa i telewizyjna, pracownik naukowy, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, współautorka książek „Polak z oddali – Jan Nowak Jeziorański w Poznaniu i nie tylko” i „Szczekaczka. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa”. Jolanta Hajdasz jest specjalistką od dziejów Radia Wolna Europa a prywatnie cieszyła się przyjaźnią Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Rok 2014 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, dlatego też najbliższa impreza czytelnicza jest doskonałą okazją do szerszego poznania historii działalności Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz jej założyciela.
Średzkie „Popołudniowe spotkania z książką” odbywają się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.
Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i sympatyków średzkiej biblioteki. Wstęp wolny!

Wznowienie publikacji „Środa Śląska na starej widokówce”


Zapraszamy do zakupu publikacji „Środa Śląska na starej widokówce”. Książkę można nabyć m.in. w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
Cena 15 zł.

Modernizacja czytelni


W II połowie br. Biblioteka Publiczna pozyskała środki finansowe w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek na zadanie „Modernizacja Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej” w wysokości 460 455 złotych. Operatorem Priorytetu jest Instytut Książki w Krakowie. W ramach dotacji zrealizowano I etap projektu, m.in. przeprowadzono modernizację sali kinowej Domu Kultury i Biblioteki Publicznej poprzez wymianę foteli oraz dostosowanie podłogi. Obecnie trwają prace remontowo-budowlane Czytelni BP. Końcowym etapem będzie wyposażenie w meble oraz sprzęt komputerowy.
Biblioteka+ to wieloletni program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Książki. Jego celem strategicznym jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek.

Średzka biblioteka przystąpiła do projektu „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy”


W październiku br. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zakwalifikowała się do projektu „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy". Projekt jest realizowany w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) „Organizacje pozarządowe bibliotekom". O udział w programie i możliwość pozyskania grantów ubiegało się 195 bibliotek z II rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt „Praca. Enter” realizowany będzie w I połowie 2013 r.
W ramach działania średzcy bibliotekarze otrzymają najwyższą jakość szkoleń i wszelkich działań w projekcie m.in.: szkolenie z doradztwa zawodowego, warsztaty kreatywności i pracy nad scenariuszami lokalnych działań biblioteki na rynku pracy, wsparcie merytoryczne ekspertów od doradztwa zawodowego, coachingu i rynku pracy. Bibliotekarze zapoznają się również z opracowanym przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) narzędziem internetowym, pomagającym osobom poszukującym pracy lub wybierającym zawód w poruszaniu się po rynku pracy.
Dzięki projektowi użytkownicy średzkiej biblioteki będą mogli otrzymać praktyczną pomoc w zakresie poradnictwa zawodowego – otrzymają informacje jak przygotować CV, wyszukać ofert pracy w serwisach internetowych. O prowadzonych działaniach będziemy informować na bieżąco.

Orange dla bibliotek


Już po raz trzeci przystąpiliśmy do programu „Akademia Orange dla bibliotek”, którego nadrzędnym celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii. W ramach programu na rok 2013 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej otrzymała z Fundacji Orange dotację finansową w wysokości 2492 zł. Środki finansowe  pozyskane przez bibliotekę zostaną przeznaczone na zwiększenie wykorzystania Internetu przez pracowników i użytkowników biblioteki, a w szczególności na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych.  Wszystkich "internetowiczów" serdecznie zapraszamy do bezpłatnego korzystania z naszych stanowisk komputerowych w Czytelni biblioteki.                       

Agnieszka Wolny-Hamkało wydała „Zaćmienie”


W listopadzie br. ukazała się książka „Zaćmienie”. Autorką jest Agnieszka Wolny-Hamkało, publicystka, poetka, pisarka, krytyk literacki. Jej literatura wzbudza kontrowersje, czasami nazywana jest skandaliczną. Pisarka od wielu lat współpracuje m.in. z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Lampą” i „Bluszczem”, przez 2 lata w TVP1 współprowadziła program „Hurtownia książek”. Czytelnicy średzkiej biblioteki wielokrotnie mieli przyjemność spotkać się z Agnieszką Wolny-Hamkało w BP podczas spotkań autorskich i warsztatów dziennikarskich. Poetka mieszka we Wrocławiu, związana ze Środą Śląską.

Pani Agnieszce gratulujemy sukcesu!

WKRÓTCE OTWARCIE BIBLIOTEKI W KRYNICZNIE


W styczniu przyszłego roku wznowi swoją działalność filia Biblioteki Publicznej w Krynicznie. Filia biblioteczna zmieniła lokalizację i obecnie znajduje się w wyremontowanych pomieszczeniach po szkole podstawowej. Remont obejmował m.in. wykonanie nowej elewacji budynku, wymianę instalacji elektrycznej, założenie sieci grzewczej oraz kanalizacji deszczowej. Placówka została wyposażona w nowe meble biblioteczne oraz stanowiska komputerowe dla czytelników. Ostatnim etapem prac jest zagospodarowanie pomieszczeń oraz ułożenie księgozbioru na regałach zgodnie z obowiązującymi normami bibliotecznymi.

DRODZY CZYTELNICY!

Święto Seniora w Ciechowie


21 listopada br. w filii BP w Ciechowie odbyła się impreza czytelnicza z okazji Dnia Seniora. Celem spotkania było podkreślenie roli ludzi starszych w społeczeństwie, zwrócenie uwagi na problematykę ludzi chorych i niepełnosprawnych oraz integracja międzypokoleniowa, wymiana poglądów między seniorami a młodzieżą.
Dla uczestników spotkania uczniowie ciechowskiego gimnazjum przygotowali autorski program artystyczny.

Kanadyjska pisarka Alice Munro laureatką Literackiej Nagrody Nobla


10 października 2013 r. Alice Munro została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podała, że Alice Munro to „mistrzyni krótkiej formy literackiej". Literacki Nobel to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda literacka na świecie. Książki kanadyjskiej pisarki przetłumaczono na ponad 20 języków. Po polsku ukazały się m.in. "Taniec szczęśliwych cieni", "Kocha, lubi, szanuje...", "Uciekinierka", "Widok z Castle Rock", "Zbyt wiele szczęścia".

Joanna Bator została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike za "Ciemno, prawie noc"


Joanna Bator jest antropologiem kultury, wielbicielką Japonii, autorką nagradzanej książki Japoński wachlarz. Wydała też powieści: Kobieta (2002), Piaskowa Góra (2009) i Chmurdalia (2010).
W tym roku poza "Ciemno, prawie noc" w finałowej siódemce znalazły się książki: Noc żywych Żydów Igora Ostachowicza, Morfina Szczepana Twardocha, Patrz na mnie Klaro Kai Malanowskiej (Krytyka Polityczna), Mokradełko Katarzyny Surmiak-Domańskiej, tomik wierszy Bach for my baby Justyny Bargielskiej oraz komiks Przygody na bezludnej wyspie Macieja Sieńczyka.
Nagrodzona w tym roku książka "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator (W.A.B.) to horror rozgrywający się w Wałbrzychu, gdzie koszmary dzieciństwa bohaterki splatają się z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej i czasów tuż po niej. Poniemiecki Wałbrzych: miasto z labiryntem podziemnych korytarzy, mrocznymi poniemieckimi budynkami, którego mieszkańcy z roku na rok coraz bardziej pogrążają się w biedzie, bezrobociu i beznadziei, okazuje się idealną scenerią dla opowieści z dreszczykiem.
Fundatorami Nagrody Literackiej Nike Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji pn. Tydzień Zakazanych Książek obchodzonej w dniach od 23 do 28 września. Z tej okazji pracownicy BP przygotowali wystawę w oparciu o zbiory własne. Wystawę można obejrzeć w Wypożyczalni dla Dorosłych codziennie w godzinach udostępniania zbiorów. Zapraszamy!

do pobrania: pobierz Czy_wiesz_ze....pdf Czy_wiesz_ze....pdf

MAMa PROJEKT

Zakończono realizację projektu „MAMa PROJEKT". Przedsięwzięcie adresowane było do mam, które przebywają na urlopie macierzyńskim, wychowawczym bądź pozostają bez pracy. Celem projektu była pomoc w podjęciu decyzji o powrocie do pracy po urodzeniu dziecka. Projekt  był realizowany w okresie  14 - 28 czerwca w godzinach od 10.00 do 15.00.

Program „MAMa PROJEKT" obejmował wyjazd do Adrenalina Park, warsztaty „Samoocena i poczucie własnej wartości", „Autoprezentacja – pierwsze kroki", rozmowa z psychologiem, przedstawicielem przedszkola, reprezentantami poszczególnych zawodów oraz zajęcia z kreatywności, a także korzystanie ze strony internetowej praca-enter.pl oraz tworzenie bloga mamaprojekt.bloa.pl

Przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy" realizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Szczególne podziękowania za pomoc i wsparcie w realizacji projektu Biblioteka kieruje do:

p. Gabrieli Perygi/ psycholog Gimnazjum w Środzie Śląskiej/, p. Katarzyny Stępniak /Przedszkole Entliczek Środa Śląska/, , p. Marty Wijatyk /Sala zabaw KRAINA BAJEK Środa Śląska/, p. Kamili Medyńskiej /Studio Animacji i Twórczego Rozwoju „Maleo"/, p. Renaty Wierzby /salon fryzjerski Looko/, p.Dagmary Batóg /Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu/ oraz p.  Małgorzaty Boguckiej /Pracownia Artystyczna na Piętrze/.

Koordynatorzy Projektu: Gabriela Markowska, Karolina Chabraszewska

 

Dotacja na zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki

 
W sierpniu 2013 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych w ramach Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa” – Priorytet „Rozwój księgozbiorów bibliotek”. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w kwocie 12.300 złotych. Głównymi celami tego programu są: poprawa jakości zbiorów bibliotecznych, dostęp do zbiorów oraz zwiększenie zainteresowania książką. Dzięki tym środkom księgozbiór biblioteki zostanie wzbogacony o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM


Informujemy, że w okresie świątecznym Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej będzie czynna w następujących dniach:

23.12 - 800-1500

24.12 (Wigilia) - nieczynna

27.12 - 800-1500

30.12 - 800-1500

31.12 (Sylwester) - 800-1500

Mikołaj w Bibliotece


Spotkanie z Mikołajem 3 grudnia 2013 r. o godz. 16.00.


BRAK MIEJSC !!!

do pobrania: pobierz ZGODA.pdf ZGODA.pdf

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej


16 listopada br. po raz pierwszy wręczono Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Laureatami zostali ex aequo Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz. Ich nazwiska ogłoszono podczas uroczystej gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.
Celem nagrody jest popularyzowanie poezji poprzez przyciągnięcie do niej uwagi czytelników, oraz wydawców, po to by zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz tłumaczeń poezji obcej.

Urodziny Kubusia Puchatka

18 października wspólnie z przedszkolakami (grupa Żabki) z Przedszkola Publicznego nr 3 w Środzie Śląskiej świętowaliśmy Urodziny Kubusia Puchatka. Podczas "kubusiowego" spotkania dzieci wysłuchały pierwszego rozdziału książki A.A. Milne "Kubuś Puchatek"oraz pokolorowały malowanki z postaciami pochodzącymi z bajki.
Punktem kulminacyjnym spotkania był tort, który jak co roku otrzymujemy z piekarni "Rogalik" Pana Jerzego Szostaka. Na koniec spotkania dzieci odśpiewały Kubusiowi "100 lat!" po czym zabrały się za pyszne "małe co nieco".

Halloween w Bukówku


30 października br. w filii BP w Bukówku odbyła się impreza czytelnicza dla dzieci pod nazwą Halloween nie jest straszny. Młodzi czytelniczy wspólnie uczestniczyli w zabawach plastycznych związanych z tradycjami halloween oraz wykonywali ilustracje do opowieści o duchach i strachach. W imprezie uczestniczyło 17 dzieci.

do pobrania: pobierz fotorelacja.pdf fotorelacja.pdf

Pasowanie na czytelnika

3 października 2013 roku w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej odbyło się „Pasowanie na Czytelnika”. W imprezie czytelniczej wzięła udział klasa I SP w Środzie Śląskiej, której wychowawcą jest Pani Marzysława Kostorowska. Pierwszoklasiści poznali Dział Dziecięcy oraz system wypożyczania książek. Wysłuchali historii „Franklin i książka z biblioteki” oraz wykonali prace plastyczne „Sowa – mądra głowa”.Uwieńczeniem Naszego spotkania było tytułowe pasowanie. Uczniowie otrzymali dyplomy i karty biblioteczne. Na koniec każdy Mały Czytelnik wypożyczył książkę, którą wymieni na inną podczas kolejnego spotkania.

 

Modernizacja pomieszczeń Czytelni Biblioteki

Zapraszamy wykonawców do zapoznania się z ogłoszeniem o zamówieniu "Modernizacja pomieszczeń Czytelni Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej" na stronie BIP gminy Środa Śląska.

Zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk


Zapraszamy na spotkanie autorskie z MAŁGORZATĄ GUTOWSKĄ-ADAMCZYK, autorką sagi „Cukiernia Pod Amorem”. Impreza odbędzie się 24.09.2013 r. o godz. 16.00 w foyer DK, pl. Wolności 58.
Spotkanie objęte jest patronatem Dyskusyjnego Klubu Książki. Wstęp wolny!

do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.pdf ZAPRASZAMY.pdf

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU KSIĄŻEK


Zapraszamy do zakupu książek autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Książki można nabyć w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki BP w godzinach: poniedziałek, wtorek od 11.00 do 18.00, środa od 8.00 do 12.00, czwartek, piątek od 11.00 do 18.00.

do pobrania: pobierz cennik.pdf cennik.pdf

UWAGA CZYTELNICY!


Dnia 24.09.2013 r. biblioteka będzie czynna do godz. 15.00 w związku z organizacją spotkania autorskiego z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk.


Wszystkim naszym czytelnikom oraz sympatykom średzkiej biblioteki

życzymy

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań
w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego „Alleluja".

Dyrektor Anna Kuszlik-Czajkowska
wraz z pracownikami

NOMINACJE DO NIKE 2013


Nike to nagroda za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.
Znane są nominacje do Nike 2013. Wśród dwudziestu nominowanych książek po raz pierwszy w historii nagrody znalazło się aż 9 powieści oraz komiks. Poza tym 3 tomy poetyckie, 2 eseje, 2 reportaże, tom opowiadań, wspomnienia i dziennik.

WAKACYJNA BIBLIOTEKA NA WSZYSTKIE DZIECI CZEKA


Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 10 lat do wzięcia udziału w zajęciach pn. "Wakacyjna Biblioteka na wszystkie Dzieci czeka". Spotkania organizowane są w okresie od 01 lipca do 02 sierpnia 2013r. w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej.

Średzka pocztówka

Znamy zwycięzców konkursu Średzka pocztówka.
Konkurs plastyczny adresowany był do dzieci ze szkół podstawowych.

I miejsce Mateusz Komenda Środa Śląska

II miejsce Nikola Mosz Środa Śląska

III miejsce Marta Dziewiędzka Szczepanów

Wyróżnienie Sara Chaszczewicz Szczepanów


Zwycięzcom gratulujemy!!!

do pobrania: pobierz POCZTWKA.docx POCZTWKA.docx

Konkurs rozstrzygnięty!!!


Rozstrzygnięto konkurs wiedzy „Znam Środę Śląską wiem o tym mieście wszystko” pod patronatem Burmistrza Środy Śląskiej , który adresowany był do młodzieży gimnazjalnej . Do testu wiedzy o naszym mieście przystąpiło sześć reprezentacji  z trzech szkół, cztery  z gimnazjum w Środzie Śląskiej i po jednej z gimnazjum w Szczepanowie i Rakoszycach.

Główną nagrodę  w wysokości 800 zł otrzymała klasa IIa z Gimnazjum  im, Jana Pawła II w Środzie Śląskiej , którą reprezentowały: Aleksandra Chodorowska i Paulina Mazurkiewicz.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Organizatorzy konkursu:
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej
Urząd Miejski Wydział Promocji i Rozwoju Gminy

PODSUMOWANIE 10 LAT AKCJI "Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH"


Ogólnopolska akcja "Z książką na walizkach" świętuje swoje 10-lecie. Tegoroczne hasło spotkań młodych czytelników z pisarzami brzmi: "Lokomotywą z książką na walizkach, czyli podróże z Tuwimem".

Z książką na walizkach


7 czerwca w ramach akcji „Z książką na walizkach”, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Podróże z Tuwimem”, średzką bibliotekę odwiedził Kazimierz Szymeczko, autor książek dla dzieci i młodzieży, który w bardzo humorystyczny sposób przybliżył kulisy swojego warsztatu pisarskiego. W spotkaniu uczestniczyła młodzież ze średzkiego gimnazjum. Po spotkaniu można było zakupić książki wydawnictwa Literatura oraz otrzymać autograf.

KONKURS PLASTYCZNY "ŚREDZKA POCZTÓWKA"


Zapraszamy uczniów z klas 1 – 3 SP z terenu miasta i gminy Środa Śląska do udziału w konkursie plastycznym "Średzka pocztówka". Tematem pracy konkursowej jest przedstawienie Środy Śląskiej „okiem” Młodego Czytelnika w formie pocztówki.

KONKURS WIEDZY O ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ


Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych z całego powiatu Środa Śląska do udziału w konkursie wiedzy o Środzie Śląskiej pod patronatem Burmistrza Środy Śląskiej "Znam Środę Śląską - wiem o tym mieście wszystko". Główna nagroda to 800 złotych.

„ŚIEWAJĄCA BIBLIOTEKA”


24 maja 2013 r. w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie literacko-muzyczne „Śpiewająca Biblioteka”.
Imprezę literacką poprowadziła pisarka i ilustratorka Edyta Zarębska oraz muzyk i kompozytor Robert Zarębski. Celem spotkania było zainteresowanie małych czytelników biblioteką i czytelnictwem poprzez zabawy edukacyjne. Podczas zajęć młodzi uczestnicy mieli okazję wysłuchać fragmentów książki „Opowieści Babci Gruni” autorstwa Edyty Zarębskiej oraz wspólnie z artystami zaśpiewać autorską piosenkę „Mądra rzeka”.
Edyta Zarębska to pisarka młodego pokolenia, pisze książki dla dzieci a także maluje obrazy, pastele i oleje. Pisarka jest współzałożycielką wydawnictwa Bociuś, w którym ukazała się jej debiutancka książka „Opowieści babci Gruni”, napisana wierszem i własnoręcznie ozdobiona przez autorkę.
W 2007 roku Edyta Zarębska zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

„NOC BAJEK” W BUKÓWKU


Dnia 24 maja 2013 r. w Filii BP w Bukówku odbędzie się już 6. edycja imprezy czytelniczej dla dzieci pt. „Noc Bajek”.
Dla uczestników spotkania przygotowano zajęcia plastyczne, głośne czytanie, rebusy literackie, gry i zabawy ruchowe. Atrakcją „Nocy Bajek” będzie występ krakowskich aktorów z Teatru Moralitet z przedstawieniem "Były sobie krasnoludki...".

BIBLIOTEKA NA „ŚREDZKIM PLENERZE OLIMPIJSKIM”


19 maja 2013 r. na Akwenie Kajaki odbył się „Średzki Plener Olimpijski”. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej była jednym ze współorganizatorów.
Dla uczestników imprezy Biblioteka przygotowała szeroką ofertę rozrywkową. Dużym zainteresowaniem cieszył się Kiermasz Taniej Książki adresowany głownie do miłośników literatury. Książki sprzedawane były w cenie 1 zł za sztukę. Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony został na leczenie Nataszy Mikłaszewicz.
Razem ze średzkimi bibliotekarzami w Plenerze udział wzięli profesjonalni aktorzy, animatorzy i szczudlarze z Grupy Artystycznej BOHO z Jelcza Laskowice. Artyści przygotowali autorski program artystyczny dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi uczestnicy wspólnie z animatorami mogli m.in. chodzić na szczudłach, skakać na megaskakance, puszczać gigantyczne bańki mydlane lub wiązać zwierzątka z baloników.

OBCHODY "TYGODNIA BIBLIOTEK"


W dniach od 8 do 15 maja 2013 r. po raz 10. przeprowadzono cykl imprez czytelniczo-kulturalnych w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmiało „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Poniżej prezentujemy podsumowanie.

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ "ŚLADAMI ŚREDZKIEJ BIBLIOTEKI"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pn. "Śladami średzkiej Biblioteki" zrealizowanej ze zbiorów własnych Biblioteki Publicznej w Śrozdie Śląskiej. Wystawa prezentowana jest do końca maja br. w Czytelni BP.  

"MAMa PROJEKT"


9 maja 2013 r. Bblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej otrzymała grant w wysokości 2000 zł na realizację autorskiego scenariusza działań na lokalnym rynku pracy „MAMa PROJEKT” w ramach projektu „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy”. Zadanie finansowane jest przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Celem projektu jest wsparcie procesu powrotu na rynek pracy kobiet  wychowujących dzieci.

„Majówka bez kar" za przetrzymywanie książek

 Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) BP przygotowała niespodziankę dla wszystkich czytelników, którzy wypożyczyli książki i z różnych powodów zalegają z terminowym zwrotem książek. W okresie od 23 kwietnia do 17 maja 2013 r. w BP prowadzona będzie akcja pod nazwą „Majówka bez kar”.

Podziękowania dla sponsorów


Dyrektor i pracownicy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej składają podziękowania za pomoc przy realizacji imprezy czytelniczej dla dzieci „Noc z Andersenem” organizowanej w dniach 5 i 6 kwietnia 2013 r.

do pobrania: pobierz PODZIEKOWANIE__.pdf PODZIEKOWANIE__.pdf

10. "Noc z Andersenem" już za nami...


5 i 6 kwietnia 2013 r. w BP odbyła się dziesiąta edycja międzynarodowej akcji „Noc z Andersenem”. Dla uczestników imprezy przygotowano przedstawienie teatralne „Pastereczka i kominiarczyk”, warsztaty teatralne, wizyta w Muzeum Regionalnym, seans filmowy w średzkim kinie oraz zagadki literackie, gry i zabawy ruchowe.

Więcej historii w średzkiej bibliotece


W październiku br. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej poszerzyła swój księgozbiór o nieodpłatne publikacje wydane w ramach akcji „Biblioteka na to czeka”. Wydawcą i organizatorem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej. Partnerami akcji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które udostępnia swoje kanały informacyjne do przekazania szczegółów projektu oraz zamieszcza informacje w wydawanych przez siebie czasopismach branżowych oraz biblioteki wojewódzkie, w tym Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, które są punktami odbioru przygotowanych przez IPN paczek z publikacjami.
Publikacje dostępne są w Czytelni BP. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI "MAMa PROJEKT"


Jeśli jesteś Mamą, która chce
powrócić do pracy po urlopie
macierzyńskim, wychowawczym -
to koniecznie przyjdź
do Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej
do dnia 3 czerwca 2013 roku
i zgłoś swoją gotowość do wzięcia udziału.

do pobrania: pobierz MAMa_PROJEKT.pdf MAMa_PROJEKT.pdf

ZAPRASZAMY NA "ŚREDZKI PLENER OLIMPIJSKI"


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w imprezie familijnej pn. "Średzki Plener Olimpijski w muzycznych rytmach", która odbędzie się 19 maja 2013 r. (NIEDZIELA) na akwenie wodnym KAJAKI w Środzie Śląskiej.

WSPARCIE DLA NATASZKI


Zapraszamy wszystkich miłośników książek na Kiermasz Taniej Książki w najbliższą niedzielę 19 maja br. od godz. 15.00. Kiermasz odbędzie się na Akwenie Kajaki podczas "Średzkiego Pleneru Olimpijskiego". Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony zostanie na leczenie Nataszki Mikłaszewicz.
Książki sprzedawane są w cenie 1 zł za sztukę.

Zagraj u nas w "ZnajZnak"


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej wzięła udział w ogólnopolskim projekcie: „Znaki dwa – klasa gra” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. W ramach projektu BP otrzymała bezpłatny egzemplarz gry edukacyjnej „ZnajZnak” . Gra dostępna jest w Dziale Dziecięcym BP.

do pobrania: pobierz o_grze.pdf o_grze.pdf

Tydzień Bibliotek 2013


W dniach od 8 do 15 maja 2013 r. w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej zaplanowano cykl imprez czytelniczo-kulturalnych w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek jest „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”.

Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Rossem

Zapraszamy na spotkanie autorskie i mini recital z udziałem
TADEUSZA ROSSA
, które odbędzie się
13 maja 2013 r. o godz. 11.00 w Hotelu SARAI w  Środzie Śl.,
ul. Wrocławska 11.
Wstęp wolny!
do pobrania: pobierz ZAPRASZAMY.pdf ZAPRASZAMY.pdf

Spotkanie autorskie


Wiele ciekawych informacji na temat formy leczenia jaką jest krioterapia można było usłyszeć podczas spotkania z autorem książki "Krioterapia, to warto wiedzieć" Zbigniewem Kołbą. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się również jak leczyć bezsenność oraz inne dolegliwości, dlaczego warto jeść brokuły i szproty, a także  co robi stres z naszym organizmem. Spotkanie odbyło się 17 kwietnia w bibliotece.

Organizatorzy spotkania:
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej
Związek Emerytów i Rencistów w Środzie Śląskiej

Laureaci konkursu czytelniczego "Życie i twórczość Andersena"


5 kwietnia 2013 r. w Dziale Dziecięcym BP odbyło się rozstrzygnięcie i rozdanie nagród laureatom konkursu czytelniczego „Życie i twórczość Andersena”.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Środa Śląska.
Celem konkursu była popularyzacja twórczości Hansa Christiana Andersena, zachęcanie uczniów do samodzielnej pracy poznawczej, poszerzenie wiadomości zdobytych na zajęciach, rozwijanie zainteresowań czytelniczych u uczniów, wyrabianie wrażliwości estetycznej przez kontakt ze światem książki a także umożliwienie zaprezentowania zdobytej wiedzy.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Najpiękniejsza baśń Andersena”


3 kwietnia 2013 r. rozdano nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsza baśń Andersena”.
Konkurs organizowany był przez Dział Dziecięcy BP. Adresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym z terenu miasta i gminy Środa Śląska. Jego celem była popularyzacja twórczości Hansa Chrystiana Andersena, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań plastyką i czytelnictwem wśród dzieci, rozwijanie umiejętności wykorzystywania różnych materiałów w twórczości plastycznej oraz prezentacja i popularyzacja twórczości plastycznej dzieci. Zadaniem uczestników było wykonanie samodzielnej dziecięcej interpretacji świata przedstawionego w baśniach H. Ch. Andersena.

Tydzień z Internetem 2013


W dniach od 8 do 12 kwietnia 2013 r. BP weźmie udział w akcji pod nazwą Tydzień z Internetem. W tym czasie w Czytelni BP odbędzie się cykl zajęć edukacyjnych oraz spotkań przybliżających różnorodne możliwości Internetu.

do pobrania: pobierz tydzien_2013.pdf tydzien_2013.pdf

Zapraszamy na „Popołudniowe spotkania z książką"


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i sympatyków średzkiej biblioteki na kwietniowe „Popołudniowe spotkania z książką" pod patronatem Dyskusyjnych Klubów Książki.
17 kwietnia 2013 r. o godz. 13.00  w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej odbędzie się spotkanie literackie z udziałem Zbigniewa Kołby, autorem książki „Krioterapia. To warto wiedzieć”.
Wstęp na spotkanie wolny.

Lekcja biblioteczna


13 marca 2013r.
 w Dziale Dziecięcym odbyła sie lekcja biblioteczna z udziałem podopiecznych Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek. Podczas spotkania dzieci wykonały prace plastyczne związane z tematyką Świąt Wielkanocnych.

"Walentynkowy konkurs recytatorski"


15 lutego 2013 r. o godzinie 16.00
w Dziale Dziecięcym BP odbył się "Walentynkowy konkurs recytatorski". Do konkursu zgłosiło sie 17 osób. Jury w składzie Dyrektor Biblioteki Anna Kuszlik-Czajkowska, Justyna Hamkało Wydział Promocji i Rozwoju Gminy, Elżbieta Sudoł starszy kustosz, przyznało nagrody rzeczowe w dwóch kategoriach wiekowych.
Laureaci konkursu kategoria wiekowa 3-6 lat
I miejsce Iga Łysakowska
II miejsce Lena Rojewska
III miejsce Łukasz Żygadło
Wyróżnienie Katarzyna Hamkało
Laureaci konkursu kategoria wiekowa 7-10 lat
I miejsce Natalia Ciszewska
II miejsce Zuzanna Dzieciątkowska
III miejsce Aleksandra Bednarczyk
Wyróżnienie Karolina Kołaczyńska

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!!

O kobietach i dla kobiet (nowości książkowe)


Prezentujemy Państwu nowości książkowe (w wyborze) zakupione w I kwartale 2013 r. do średzkiej biblioteki. Książki dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych.

Program imprezy "Noc z Andersenem 2013"


Na uczestników tegorocznej imprezy „Noc z Andersenem” czeka mnóstwo atrakcji. W programie m.in. przedstawienie teatralne i warsztaty teatralne, wizyta w Muzeum Regionalnym, zagadki literackie, gry i zabawy ruchowe, seans filmowy w kinie.

Zapraszamy na "Popołudniowe spotkania z książką"


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej i Uniwersytet III Wieku serdecznie zapraszają na „Popołudniowe spotkania z książką". Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia 2013 r. o godz. 16.30. Wstęp wolny.

Trwa nabór na „Noc z Andersenem 2013”! Ostatnie wolne miejsca!


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej już po raz dziesiąty przyłącza się do obchodów światowej imprezy czytelniczej „Noc z Andersenem”. Impreza odbędzie się z w nocy z 5 na 6 kwietnia 2013 r.
W BP trwa jeszcze nabór na uczestników „Nocy z Andersenem”. Wszystkie zainteresowane dzieci w wieku od 9 do 12 lat zapraszamy do zapoznania się z regulaminem imprezy oraz dostarczeniem zgody rodziców do Działu Dziecięcego BP do dnia 29 marca 2013 r. Ilość miejsc ograniczona!

Walentynkowe niespodzianki dla Czytelników


W Walentynki 14 lutego pierwsi Czytelnicy odwiedzający Wypożyczalnię dla Dorosłych otrzymali slodkości i drobne niespodzianki promujące BP.

Spotkanie autorskie z Edwardem Studzińskim


13 lutego br. odbyło się spotkanie autorskie z Edwardem Studzińskim, autorem powieści „Z Polesia do sowieckiego łagru” i „W PRL-U żyło się, aby przeżyć”. Pisarz od wielu lat jest emerytem, działa w Związku Sybiraków, w swoich powieściach opisuje to, co przeżył w ciągu sześciu lat dramatycznej wywózki i czasu spędzonego na Syberii.
W BP można nabyć książki E. Studzińskiego „Z Polesia do sowieckiego łagru” (26 zł) i „W PRL-U żyło się, aby przeżyć” (30 zł).
Spotkanie odbyło się pod patronatem DKK.

do pobrania: pobierz dkk_rw.jpg dkk_rw.jpg

Zapraszamy na wystawę ekslibrisów Kariny Kopczyńskiej-Janiszewskiej


Zapraszamy na wystawę pn. „Ekslibrisy Kariny Kopczyńskiej-Janiszewskiej” prezentowaną w Czytelni BP od 4 lutego do 29 marca 2013 r.

do pobrania: pobierz Karina_KJ.pdf Karina_KJ.pdf

Biblioteczne Feriowanie


Dział Dziecięcy zaprasza dzieci w wieku od 6 do 10 lat do udziału w zajęciach „Biblioteczne Feriowanie”. Zajęcia będą się odbywały trzy razy w tygodniu: poniedziałek, środa, piątek w godzinach 10.00 – 12.00.
Zapisy w Dziale Dziecięcymilość miejsc ograniczona!

Mikołaj


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmowej migawki z imprezy mikołajkowej, która odbyła się 7 grudnia 2012 r. w Dziale Dziecięcym biblioteki.

Mistrzowie sportu Barbara i Ryszard Tomaszewscy gościli w średzkiej bibliotece


5 grudnia br. w Bibliotece Publicznej odbyło się „Spotkanie z gwiazdami sportu”, którego gośćmi byli Barbara i Ryszard Tomaszewscy, wielokrotni medaliści Igrzysk Paraolimpijskich. Organizatorami spotkania był Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. i Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej.
Barbara Tomaszewska jest polską lekkoatletką, mistrzynią paraolimpijską. Reprezentowała Polskę w na Igrzyskach w Toronto, Arnhem, Nowym Jorku, Stoke Mandeville, Paryżu i Brukseli. Na swoim koncie Barbara Tomaszewska ma wiele zdobytych medali w pięcioboju w następujących dyscyplinach: pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem, strzelanie z karabinka sportowego, pływanie.  Prywatnie jest żoną Ryszarda Tomaszewskiego.
Ryszard Tomaszewski to sztangista, wielokrotny medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Arnhem, ST. Mandewille, Seulu, Barcelony, Atlanty i Sydney, zdobywca 6 złotych medali i 2 srebrnych, odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasług i Krzyżem Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
W trakcie „Spotkania z gwiazdami sportu” zaproszeni goście opowiadali o swoich karierach sportowych, osiągnięciach, sukcesach zawodowych oraz o życiu prywatnym.

Kot w butach


26 listopada 2012r.
 w Dziale Dziecięcym gościliśmy Teatr Duet z przedstawieniem "Kot w butach". Na spetakl przybyli zerówoicze z Niepublicznego Przedszola Sióstr Salezjanek w Środzie Śląskiej. 

Światowy Dzień Pluszowego Misia


W dniach od 21 do 27 listopada br. w Dziale Dziecięcym BP odbył się cykl lekcji bibliotecznych w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczestnikami spotkań były średzkie przedszkolaki z Zespołu Żłobkowo Przedszkolnego i Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotekach organizowane są imprezy, których celem jest popularyzacja czytelnictwa. Biblioteka Publiczna po raz 9. przyłączyła się do obchodów tego święta i zorganizowała cykl imprez czytelniczych dla średzkich przedszkolaków
Zaproszone dzieci wzięły udział w grach, zabawach ruchowych, tańcach i konkursie recytatorskim a także wysłuchały bajek, opowiadań i wierszy o misiach i niedźwiedziach.

Jakub Ćwiek w średzkiej bibliotece


5 listopada br. w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej gościł Jakub Ćwiek, pisarz młodego pokolenia, autor fantastyki, animator kultury, konferansjer, dziennikarz, felietonista, scenarzysta, miłośnik oraz znawca popkultury. Szczególną popularność przyniosła autorowi tetralogia „Kłamca” (książki dostępne w BP).
Uczestnikami spotkania byli młodzi czytelnicy, miłośnicy literatury, w szczególności fantastyki. Średzkie spotkanie z pisarzem odbyło się w ramach wydarzenia kulturalnego "Rock&Read Festival" w czasie trwania największej Trasy Literackiej w Polsce.

Marek Bieńczyk laureatem Literackiej Nagrody „Nike” 2012


7 października 2012 r. jury pod przewodnictwem Tadeusza Nyczki wyłoniło zwycięzcę 16. edycji literackiego konkursu „Nike”. Laureatem Literackiej Nagrody „Nike” 2012 został Marek Bieńczyk za zbiór esejów „Książka twarzy”. Zwycięzca otrzymał 100 000 złotych i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły.
Marek Bieńczyk to autor, historyk literatury, powieściopisarz („Terminal", „Tworki"), eseista („Melancholia") i felietonista. „Książka twarzy” jest zbiorem 32. esejów, swoją formę czepie z internetowych form porozumiewania się. Tytuł jest parafrazą słowa „Facebook” czyli połączenia słów twarz i książka.
W tym roku w finałowej siódemce do Literackiej Nagrody „Nike” znalazły się reportaże, biografie, tom wierszy i tom prozy, ale nagroda po raz pierwszy w historii Nike przypadła literackiemu esejowi. Oto tegoroczni finaliści:
- Krystyna Czerni Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego, Znak, Kraków,
- Andrzej Franaszek Miłosz. Biografia, Znak, Kraków,
- Filip Springer Miedzianka. Historia znikania, Czarne, Wołowiec,
- Małgorzata Szejnert Dom żółwia. Zanzibar, Znak, Kraków,
- Marek Bieńczyk Książka twarzy, Świat Książki, Warszawa,
- Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Imię i znamię, Biuro Literackie, Wrocław,
- Magdalena Tulli Włoskie szpilki, Nisza, Warszawa.

Zapraszamy do zakupu Mikołajkowej Paczuszki pełnej książek


Szanowni Czytelnicy i Miłośnicy Książek! Zapraszamy do zakupu Mikołajkowej Paczuszki pełnej książek w rewelacyjnej cenie 1 zł! Paczuszki można zakupić w Wypożyczalni dla Dorosłych BP. Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

Po spotkaniu z Romanem Pankiewiczem


24 października br. w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem, podróżnikiem, autorem książki „Islandia - trzeci żywioł".
Podczas spotkania autor opowiadał o swoim trzyletnim pobycie w Islandii, podczas którego poznawał kulturę, zwyczaje, architekturę i przyrodę kraju. Uzupełnieniem wystąpienia autora była prezentacja zdjęć dokumentujących interesujące obiekty i zjawiska przyrodnicze, wykonanych podczas pobytu na wulkanicznej wyspie.

Podziękowanie


Dyrektor i Pracownicy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej składają serdeczne podziękowanie Panu Jerzemu Szostakowi za wieloletnią współpracę, pomoc w organizacji i uświetnienie imprezy czytelniczej pn. Urodziny Kubusia Puchatka.

do pobrania: pobierz PODZIEKOWANIE.pdf PODZIEKOWANIE.pdf

Urodziny Kubusia Puchatka po raz dziewiąty w średzkiej bibliotece


16 października 2012 r. Dział Dziecięcy BP już po raz dziewiąty zorganizował Urodziny Kubusia Puchatka. Z tej okazji pracownicy BP przygotowali imprezę czytelniczą, w której uczestniczyli wychowankowie Niepublicznego Przedszkola Entliczek w Środzie Śląskiej.
Zgodnie z programem młodzi czytelnicy zapoznali się z sylwetką i twórczością A. A. Milne, historią powstania książek o przygodach Misia o Bardzo Małym Rozumku - „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”. Dzieci wysłuchały fragmentów książek o przygodach Kubusia Puchatka, wspólnie wykonały prace plastyczne oraz wzięły udział w zabawach integracyjnych.
Urodziny Kubusia Puchatka po raz kolejny zostały uświetnione przez „puchatkowy” tort ufundowany przez Jerzego Szostaka.

do pobrania: pobierz o_Puchatku.pdf o_Puchatku.pdf

Już wkrótce Mikołajki w Bibliotece!


Zapraszamy Dzieci do lat 6-ciu do udziału w imprezie czytelniczo-rozrywkowej pn. Mikołajki w Bibliotece. Spotkanie z Mikołajem odbędzie się 7 grudnia 2012 roku o godzinie 17.00.
Zapisy w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej (osobiście) do 5 grudnia. Ilość miejsc ograniczona!

Popołudniowe spotkania z książką


28 listopada br. (środa) o godz. 14.00 w średzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się impreza czytelnicza pn. „Czytajmy polską literaturą współczesną” organizowana w ramach cyklicznych „Popołudniowych spotkań z książką”. Średzkie spotkania objęte są patronatem Dyskusyjnych Klubów Książki.
Pracownicy BP zapraszają wszystkich miłośników literatury i sympatyków średzkiej biblioteki na imprezę czytelniczą. Wstęp wolny!

O partnerstwie lokalnym w średzkiej bibliotece


We wrześniu br. bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu średzkiego wzięli udział w warsztatach pn. „Aktywne metody pracy w bibliotece”. Warsztaty podzielone były na dwa etapy. Głównym celem spotkań było opracowanie strategii współpracy między lokalnymi instytucjami i ustalenie korzyści wynikających z takich działań. Efektywną metodą współpracy ze środowiskiem lokalnym jest m.in. nawiązywanie partnerstwa lokalnego.

Zapraszamy na spotkanie z gwiazdą sportu Janem Cychem


Dyrektor i Pracownicy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej zapraszają na „Spotkanie z gwiazda sportu". Gościem spotkania będzie Jan Cych, olimpijczyk, lekkoatleta.
Impreza czytelnicza połączona będzie z prezentacją książki „Olimpijczycy sprzed lat" Wojciecha Koerbera.
Zapraszamy 13 września 2012 r. o godzinie 16.00 do Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, Pl. Wolności 58.

do pobrania: pobierz plakat_jan_cych.pdf plakat_jan_cych.pdf

Kiermasz taniej książki


Wszystkich miłośników książek zapraszamy na kiermasz taniej książki  w dniach 3 oraz 4 września 2012r. od godziny 09:00 przed budynkiem biblioteki.

"Wakacyjna Biblioteka" na półmetku


W okresie wakacji Dział Dziecięcy BP przygotował dla najmłodszych czytelników bogatą ofertę programową. W miesiącach letnich dzieci ze Środy Śląskiej mogły wziąć udział w akcji pn. "Wakacyjna Biblioteka na wszystkie Dzieci czeka". Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki. Zajęcia podzielone były na bloki tematyczne. Dotychczas odbyły się nastepujące: „Słoneczny pejzaż”, „Plastelinowy świat”, „W Bullerbyn”, „Podróżnicy”, „Na pokładzie”, „Lato z duchami".
W trakcie spotkań dzieci uczestniczą w grach i zabawach ruchowych, zajęciach manualnych pobudzających wyobraźnię, grają w gry planszowe, zgadywanki literackie i tematyczne. Wspólnie czytają baśnie, bajki i opowiadania a następnie wykonują ilustracje i prace plastyczne do wysłuchanego tekstu. Dużą atrakcją cieszą się zajęcia edukacyjno-kulturalne prowadzone przez animatorkę i aktorkę Panią Klaudię „Teatrzyk”. Przed najmłodszymi czytelnikami jeszcze kilka tygodni radosnych wakacji. Pracownicy biblioteki zapraszają do udziału w zajęciach pn. „Dmuchawce, latawce...", „Razem z Pippi Pończoszanką" i „Czas do szkoły".

„Spotkanie z Baśnią” w bibliotece w Bukówku


6 sierpnia 2012 r. w filii Biblioteki Publicznej w Bukówku odbyły się zajęcia czytelnicze pt. „Spotkanie z Baśnią”. Uczestnicy wzięli udział w głośnym czytaniu bajek oraz wykonali ilustracje do wysłuchanego tekstu. Celem spotkań organizowanych w bibliotece jest popularyzacja literatury dziecięcej, kształtowanie nawyków spędzania wolnego czasu z książką, dbanie o czystość i poprawność języka polskiego, wzbogacanie słownictwa i rozbudzanie wyobraźni czytelniczej u najmłodszych.

Ekologia i origami w bibliotece w Ciechowie


Na początku sierpnia w filii BP w Ciechowie odbyły się zajęcia plastyczne i plenerowe dla najmłodszych czytelników biblioteki. Uczestnicy spotkań wzięli udział w zajęciach animacyjnych w plenerze pt. „Eko jest spoko”. Duża atrakcją były gry i zabawy ruchowe, zagadki literackie oraz tematyczne dotyczące poszanowania przyrody.
9 sierpnia odbyły się zajęcia plastyczne dla najmłodszych czytelników pt. „Dziecinnie proste origami”. Uczestnicy poznawali tajniki wykonywania zabawek i dekoracji z papieru oraz samodzielnie wykonywali proste elementy techniką origami.

"Wakacyjne spotkanie" z Tarielem Zandukeli


27 lipca br. w Bibliotece Publicznej odbyło się „Wakacyjne spotkanie” z mistrzem boksu Tarielem Zandukeli. Organizatorami spotkania był Ośrodek Sportu i Rekreacji i Biblioteka Publiczna.
Tariel Zandukeli to 28-letni pięściarz z Tbilisi (Gruzja). Od 2004 roku mieszka i odnosi sukcesy sportowe w Polsce. Przez wiele lat trenował w Gwardii Wrocław, obecnie prowadzi wraz z Karoliną Lewandowską Szkołę Boksu. Tariel Zandukeli swoją wieloletnią przygodę z boksem rozpoczął w wieku 6 lat w klubie „Szewardeny” w Tbilisi. Jest 10-krotnym mistrzem  juniorów w Gruzji, na swoim koncie ma 13 walk zawodowych, 11 wygranych, 2 remisy, 150 amatorskich walk w tym 140 wygranych. W środowisku sportowym nosi przydomek „Pięść Kaukazu”.
W programie „Wakacyjnego spotkania” odbyły się rozmowy o sporcie, boksie, życiu zawodowym i prywatnym gościa. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tradycjami i zwyczajami Gruzji. Zaprezentowano również książkę „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji” autorstwa Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera. Dla uczestników spotkania przygotowano niespodzianki w postaci kuponów zniżkowych na dania kuchni włoskiej ufundowane przez Pizzerię Florencja w Środzie Śląskiej.

Zaproszenie na wystawę "Przyroda pędzlem malowana"


17 lipca 2012 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej odbyło się otwarcie wystawy prac autorstwa Mirosławy Mróz.
Mirosława Mróz to znana i ceniona mieszkanka Środy Śląskiej. Malarstwem zajmuje się amatorsko od ponad 30 lat. Jest autorką blisko 2000 prac o różnorodnej tematyce – począwszy od pejzaży, martwej natury, portretów a skończywszy na obrazach o treści religijnej.
Pani Mirosława jest miłośniczką Przeglądów Plastyki Amatorskiej oraz plenerów malarskich. Uczestniczy w wielu wystawach, a obecna zatytułowana „Przyroda pędzlem malowana” znajduje się w Czytelni Biblioteki i potrwa do 28 września br. Jest już siódma wystawa malarki. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia!

Znam Środę Śląską - konkurs rozstrzygnięty


Konkurs wiedzy o naszym mieście, pod patronatem Burmistrza Środy Śląskiej został rozstrzygnięty. Główną nagrodę w wysokości 800 zł wygrała klasa 3B z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Środzie Śląskiej - wychowawca Alicja Przesławska
Zwycięzcom gratulujemy!!!!
Konkurs "Znam Środę Śląską-wiem o tym mieście wszystko" składał się z dwóch etapów:
I poetycko-twórczy- wiersz, dotyczący miasta Środy Śląskiej
II czytelniczy-test wiedzy o przeszłości i teraźniejszości miasta.
W konkursie wzięło udział dziewięć klas z Gimnazjum ze Środy Śląskiej, Ciechowa, Szczepanowa i Rakoszyc. 105 punktów to maksymalna ilość punktów jaką można było zdobyć z dwóch etapów konkursu (w tym 60 pkt-wiersz, 45 pkt test).

I miejsce klasa 3B Środa Śląska (I-53pkt, II-38pkt)=91 pkt
II miejsce
klasa 2B Ciechów (I-57pkt, II 29,5pkt)=86,5 pkt
III miejsce
klasa 3A Ciechów (I-56pkt, II-25,5)=81,5 pkt

pozostali uczestnicy:
klasa 2A Środa Śląska (I-52pkt, II-28pkt)=80 pkt
klasa 3A Rakoszyce ( I-45pkt, II-32,5pkt)=77,5 pkt
klasa 3B Ciechów (I-54pkt, II-23pkt)=77 pkt
klasa 1B Środa Śląska (I-50pkt, II-27pkt)=77pkt
klasa 2 Szczepanów (I-45 pkt, II-29,5pkt)=74,5
klasa 3 Szczepanów (I-44 pkt, II-25,5 pkt)=69,5pkt

Organizatorzy
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej
Wydział Promocji i Rozwoju Gminy

 

 

Dzień Bibliotekarza


09 maja 2012 r.
świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza. Podczas uroczystego  spotkania w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego  wykład pt. DZIWNE BIBLIOTEKI, DZIWNE KSIĘGI wygłosił dr BOGUSŁAW BEDNAREK z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, współtwórca legendarnego programu Telewizji Wrocław „Labirynty Kultury". Pracownicy biblioteki przygotowali prezentację multimedialną: ŚREDZKIE BIBLIOTEKI WCZORAJ I DZIŚ. Na zakończenie spotkania zgromadzeni goście mogli wysłuchać mini koncertu w wykonaniu Martina Złotnickiego absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu, który współtworzy zespół Jacaras i wykonuje XVIII wieczną muzykę hiszpańską.

Po spotkaniu z Jackiem Fedorowiczem


10 maja
w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej odbyło się kameralne spotkanie ze znanym satyrykiem, aktorem oraz autorem książki „Ja jako wykopalisko" Jackiem Fedorowiczem. Znany nam głównie jako satyryk, z zawodu malarz i grafik, ukończył studia na wydziale malarstwa w gdańskiej PWSSP.  Jego rysunki jeszcze do niedawna można było oglądać w gazecie „Wprost". Podczas spotkania opowiadał o swojej książce, której część została napisana już 40 lat temu, o pracy w TV, radiu, o czasach  PRL-u, o „Dzienniku Telewizyjnym", o życiu prywatnym. Mimo swoich siedemdziesięciu pięciu lat Pan Jacek udowodnił średzkim czytelnikom, że nadał jest w znakomitej formie fizycznej, a przede wszystkim artystycznej, prezentując błyskotliwe poczucie humoru oraz świetne satyryczne felietony. Po zakończeniu spotkania był czas na autografy i pamiątkowe zdjęcia.

Oferta dla najmłodszych


Wakacyjna Biblioteka na wszystkie Dzieci czeka
Dzieci w wieku od 6 do 10 lat gorąco zachęcamy do udziału w zajęciach organizowanych w Dziale Dziecięcym. Spotkania odbywać się będą dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki w godzinach od 10.00 do 12.00, w dniach od 3 lipca do 28 sierpnia.

Więcej informacji: Dział Dziecięcy - Karolina Załęska,  tel.713976594

Środa Śląska moje miasto


12 czerwca
w Dziale Dziecięcym wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego "Środa Śląska-moje miasto". Jury konkursu z uwagi na wysoki poziom wykonanych prac, postanowiło przyznać  pięć pierwszych miejsc:
1
 miejsce – Anna Czyżewska
1 miejsce - Sandra Chachuła
1 miejsce – Adrianna Sendyka
1 miejsce – Julia Cyran
1 miejsce – Alan Kołaczyński
2 miejsce – Wiktor Gołąb
3 miejsce – Aleksandra Bielska

Wyróżnienia: Mateusz Wojtowicz, Michał Rokitnicki, Oliwia Sendyka, Emilia Kołaczyńska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

Konkursy !!!


Z okazji obchodów "Dni Środy Śląskiej" 8-9-10 czerwca, Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalną wraz z wychowawcami do wzięcia udziału w konkursach:
Środa Śląska moje miasto
Tematem pracy konkursowej jest przedstawienie Środy Śląskiej „okiem" młodego czytelnika w postaci obrazu namalowanego farbami. Konkurs adresowany jest do uczniów z klas 1 – 3 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Środa Śląska. Zgłoszenia przyjmujemy do 22 maja 2012 roku.
Środa Śląska - wiem o tym mieście wszystko
Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap poetycko – twórczy: wiersz dotyczący miasta Środa Śląska. Wiersz powinien być słownym obrazem miasta o charakterystycznym dla niego tytule, mile widziane będą wplecione zabytki architektoniczne. Etap czytelniczy: test Środa Śląska - wiem o tym mieście wszystko  jest to wszechstronna wiedza o przeszłości i teraźniejszości miasta. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych z gminy Środa Śląska. Zgłoszenia przyjmujemy do 25 maja 2012r.

Dodatkowych informacji o konkursie udziela Pani Karolina Załęska Dział Dziecięcy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej: w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki w godzinach od 11.00 do 18.00; w środy w godzinach od 8.00 do 12.00.
Kontakt: tel. 071 397-65-93.
Regulaminy i karty zgłoszeniowe dostępne w Dziale Dziecięcym.

 

Noc Bajek


29.06.2012r.
w piątek o godzinie 20:00 w filii Biblioteki w Bukówku odbyła się impreza dla najmłodszych czytelników pn."Noc Bajek". Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, rozwiązywały zagadki literackie "Zgadnij jaka to bajka, jaki bohater???", wspólnie czytały baśnie. Najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas poszukiwania bajkowego "Skarbu" ciemnymi korytarzami biblioteki używając tylko jednej latarki. Impreza zakończyła się w sobotę, mali czytelnicy spędzili noc  w bibliotece. Rano, tuż po godzinie 08:00 uczestników pełnych wrażeń z uśmiechami na twarzy odebrali rodzice.

Tydzień Bibliotek 2012


Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty podczas TYGODNIA BIBLIOTEK w tym roku pod hasłem "Biblioteka ciągle w grze"

07 maja godzina 10:00 -  Dział Dziecięcy Biblioteki Publicznej Spotkanie autorskie dla młodzieży „Przyjaciele i czarodziejski klucz"
debiut literacki JUSTYNA EWELINA DEPTA

08 maja godzina 12:00 -  Czytelnia Biblioteki Publicznej
Otwarcie wystawy „Kwieciste skojarzenia" HELENA  ANTONÓW

09 maja godzina 11:30
Dzień  Bibliotekarza  Sala konferencyjna Urzędu Miejskiego Pl. Wolności 1 Wykład: DZIWNE BIBLIOTEKI ,DZIWNE KSIĘGI dr BOGUSŁAW BEDNAREK współtwórca  legendarnego programu  Telewizji Wrocław „Labirynty Kultury" , dr Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Prezentacja multimedialna: ŚREDZKIE BIBLIOTEKI WCZORAJ I DZIŚ

10 maja godzina 17:00 -  Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej
Spotkanie autorskie JACEK FEDOROWICZ satyryk, głównym wykonawcą popularnego programu "Dziennik telewizyjny". Autor książki "Ja jako wykopalisko"

11 maja od godzinny 11:00 -  (przed budynkiem Biblioteki)
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

Przez cały Tydzień Bibliotek 2012 trwać będzie Amnestia w Bibliotece !!!
W Dziale Dziecięcym odbywać się będą lekcje biblioteczne dla  dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Z ksiażką na walizkach


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej i 38 bibliotek z Dolnego Śląska jest współorganizatorem imprezy, pn. Z książką na walizkach w dolnośląskich ogrodach sztuki, dziewiąte spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami. W średzkiej bibliotece już 31 maja o godzinie 09:00 odbędzie się spotkanie autorskie z  Idą Pierelotkin.

Otwarcie wystawy


Serdecznie zapraszamy 08 maja o godzinie 12:00 do Czytelni Biblioteki na otwarcie wystawy "Kwieciste skojarzenia". Autorką prac jest Pani  Helena Antonów, lokalna artystka. Wystawę można oglądać do końca czerwca 2012r.

Bajkowy Piknik


Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej mają przyjemność zaprosić najmłodszych, młodych i starszych na V Charytatywny Bajkowy Piknik Olimpijski pod patronatem Burmistrza Środy Śląskiej w niedzielę 20 maja 2012r.

Jacek Fedorowicz


Już 10 maja w czwartek, o godzinie 17:00 w średzkiej bibliotece będzie można spotkać się z autorem popularnego w latach 1995-2005 programu TVP1 "Dziennik Telewizyjny", a także autorem książki "Ja jako wykopalisko", która stała się pretekstem do spotkania w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jackiem Fedorowiczem !!!!

 

100% Amnestii

 

Uwaga Czytelnicy!!!
Już tylko do 11 maja nieterminowi czytelnicy mogą bez konsekwencji finansowych uregulować swoje zaległe zobowiązania wobec biblioteki, (§ 4, poz. 1. Regulaminu Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej).
Warunkiem jest zwrot woluminów, a nie przedłużenie okresu wypożyczenia.

 

Światowy Dzień Książki


23 kwietnia
obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Światowy Dzień Książki obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Idea Dnia jest jednak o wiele wcześniejsza i wywodzi się z Katalonii, gdzie tradycyjnie 23 kwietnia osoba kupująca książkę obdarowywana jest kwiatem. O wyborze daty zdecydował także fakt, że jest to dzień urodzin lub śmierci kilku spośród największych pisarzy świata: Szekspira, Druona, Cervantesa, Nabokowa. W Hiszpanii Dzień Książki obchodzony jest już od 1930 roku. Głównym celem Dnia jest promocja czytelnictwa, idei wydawania książek oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.
żródło:http://www.unesco.pl.
                               UWAGA CZYTELNICY!!!

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Tygodnia Bibliotek (7-11 maja) Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej ogłasza AMNESTIĘ W BIBLIOTECE, czyli ostatnią szansę na zwrot przetrzymywanych książek. W dniach od 23 kwietnia do 11 maja nieterminowi czytelnicy będą mogli bez konsekwencji finansowych uregulować swoje zaległe zobowiązania wobec biblioteki, czyli oddać przetrzymywane woluminy bez konieczności uiszczania, przewidywanych w takich przypadkach, kar finansowych (§ 4, poz. 1. Regulaminu Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej). Warunkiem jest zwrot woluminów, a nie przedłużenie okresu wypożyczenia.

do pobrania: pobierz amnestia_w_BP.jpg amnestia_w_BP.jpg

Zajączek w bibliotece


04 kwietnia
w filii Biblioteki Publicznej w Bukówku zorganizowano spotkanie dla najmłodszych czytelników, podczas którego dzieci wysłuchały opowieści o tradycjach wielkanocnych i wykonały prace plastyczne. Na zakończenie spotkania mali czytelnicy wyszli przed bibliotekę  i szukali prezentu od wielkanocnego zajączka.

Spotkanie autorskie


16 kwietnia
w filii Biblioteki Publicznej w Szczepanowie, o godzinie 08:45 odbędzie się spotkanie autorskie z udziałem Wioletty Piaseckiej autorki bajek i baśni dla dzieci.

Spotkanie DKK


25 kwietnia
o godzinie 14:00 zapraszamy na Popołudniowe spotkanie z książką w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki pt. "Książka, którą polecam...".

Wstęp wolny
ZAPRASZAMY!!!

Po spotkaniu z Olegiem...


20 marca 2012 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej miała przyjemność gościć w swoich progach  wyjątkową osobę, znakomitego artystę, wirtuoza gry na fletni Pana, mieszkającego we Lwowie - Olega Dowgala. W trakcie imprezy wirtuoz opowiadał legendy związane z bożkiem Panem i powstaniem instrumentu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilku utworów wykonanych przez gościa na fletni Pana, oraz innych instrumentach. Podczas drugiej części spotkania odbył się konkurs "Jaka to melodia?". Zaproszony gość wykonał tylko kilka pierwszych nut światowych utworów, a zadaniem dzieci było odgadnięcie ich tytułów. Uczniowi, który odgadł najwięcej prawidłowych odpowiedzi w czasie trwania konkursu Oleg wręczył płytę CD z dedykacją i autografem. Spotkanie zakończyło sie wspólnym śpiewaniem znanych szlagierów.
Zapraszamy do galerii zdjęć

Laureaci andersenowskich konkursów


Znamy już laureatów konkursów organizowanych przez bibliotekę w "Tygodniu z Andersenem". Konkurs czytelniczy: Życie i twórczość H.Ch. Andersena (dla uczniów szkół podstawowych). Do testu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych w Środy Śląskiej i Szczepanowa. Dla uczestników został przygotowany test wiedzy składający się z 45 pytań, czyli można było zdobyć 45 punktów. W konkursie wzięło udział 36 osób. Uczestnicy popisali się bardzo dobrą znajomością tematu.
Brawo !!!
       Laureaci:

44 punkty

Michał Majewski (III c SP nr 3 Środa Śląska)

Aleksandra Gontarek (IV d SP nr 3 Środa Śląska)

Marta Gacek (III c SP nr 3 Środa Śląska)

Filip Godawa (IV SP Szczepanów)

43 punkty

Agnieszka Berezowska (IV c SP nr 3 Środa Śląska)

Weronika Torończak (IV b SP nr 3 Środa Śląska)

Jakub Rogula (III SP Szczepanów)

42 punkty

Magda Stogińska (III SP Szczepanów)

Jakub Nowik (IV SP Szczepanów)

Aleksandra Pietrzak (III c SP nr 3 Środa Śląska)

Aleksandra Sikora (IV b SP nr 3 Środa Śląska)

41 punktów

Weronika Stolarczyk (IV SP Szczepanów)

Justyna Bławat (IV SP Szczepanów)

Gabriela Maziarz (III SP Szczepanów)

Aleksandra Zaczyk (IV b SP nr 3 Środa Śląska)

Konkurs plastyczny:  Najpiękniejsza Baśń Andersena
(dla dzieci w wieku przedszkolnym). W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkoli z terenu Środa Śląska. Do biblioteki wpłynęło 45 prac plastycznych.

Laureaci

I miejsce Patryk Kwiecień ( Przedszkole Nr 3 )

II miejsce Martyna Cuber ( Przedszkole Nr 3)

II miejsce Kasia Żygadło ( Przedszkole Nr 2 )

II miejsce Magdalena Oślizło ( Przedszkole Nr 2 )

III miejsce Hubert Kogut ( Zespół Żłobkowo – Przedszkolny )

III miejsce Tomasz Hawryluk ( Przedszkole Nr 2 )

III miejsce Kacper Matusiak ( Przedszkole Nr 2 )

Wyróżnienia

Zuzia Cedzyńska ( Przedszkole Nr 2 )

Laura Lipińska ( Przedszkole Nr3 )

Mateusz Żygadło ( Przedszkole Nr 2 )

Klaudia Zub ( Przedszkole Nr 2 )

Natalia Żukowska ( Zespół Żłobkowo – Przedszkolny )

Hania Tulińska ( Przedszkole Nr 3 )

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Test z Andersena napisany


Już 3 kwietnia poznamy zwycięzców konkursu "Życie i twórczość H.Ch. Andersena". Do testu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych w Środzy Śląskiej i Szczepanowa. Dla  uczestników został przygotowany test wiedzy składający się z 45 pytań. W konkursie wzięło udział 36 osób, które zostały podzielone na dwie grupy. Cześć rozwiązywała test w Dziale Dziecięcym, pozostali uczestnicy zmagali się z pytaniami testowymi w Czytelni biblioteki.

Podziękowania


Podziękowania za pomoc w przygotowaniu imprezy "Noc z Andersenem"  dla prezesa Ośrodka Sportu i Rekreacji Mariusza Kozaka,  dyrektora Domu Kultury Grzegorza Ptaszyńskiego i Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej

Sponsorzy imprezy:
Piekarnia Grzegorz Stępniak
Sylwia i Dariusz Hamkało sklep Merkury

Patronat medialny:
Express-miejski.pl

Fotografia:
Grzegorz Stramel

 

 

 

Jedyna taka noc...

Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej już po raz dziewiąty organizuje imprezę czytelniczą NOC Z ANDERSENEM Patron medialny imprezy - Express-Miejski.pl Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 9-12 lat do udziału 30 marca (piątek) 2012r. godzina 17:30 koniec imprezy dnia następnego godzinie 09:00 (sobota). Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się regulaminem imprezy oraz dostarczeniem zgody rodziców do Działu Dziecięcego Oferujemy moc atrakcji NIE CZEKAJ, NIE ZWLEKAJ liczba miejsc jest ograniczona !!!! W tym roku w programie między innymi warsztaty plastyczne prowadzone przez ilustratora książek dla dzieci Pawła Pawlaka, zabawa z konkursami „Bal u Andersena” oraz seans w kinie Kadr. Na chętnych do udziału w imprezie czekamy do 26 marca 2012r. Wstęp wolny

Konkurs plastyczny


Dział Dziecięcy serdecznie zaprasza wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w konkursie plastycznym Najpiękniejsza Baśń Andersena organizowanym w ramach obchodów TYGODNIA Z ANDERSENEM. Na prace czekamy do 26 marca 2012r.

Spotkanie autorskie


20 marca
o godzinie 11:30 w Dziale Dziecięcym Biblioteki odbędzie się spotkanie z wirtuozem gry na fletni Pana, mieszkającego we Lwowie - Olegiem Dowgalem.
Urodzony w 1977 roku Oleg Dowgal od 5 roku życia rozpoczynał swoją  edukację w szkole muzycznej stopnia podstawowego - zakończeniem było Konserwatorium w Charkowie. Jest etatowym muzykiem Filharmonii Lwowskiej oraz wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Na stałe współpracuje z zespołem BREVIS. W wolnym czasie komponuje muzykę, której inspiracją są ludowe utwory z rejonu gór Karpat. Występował w większości krajów byłego ZSRR oraz we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii. Od kilku lat znany jest również w naszym kraju. O jego wzrastającej popularności w Polsce świadczy fakt zaproszenia Go w lipcu 2010 r do Polanicy-Zdroju na XII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka Świata" gdzie koncertował w doborowym towarzystwie m.in., z Ireną Jarocką, Stanem Borysem i Stanisławem Soyką. W spotkaniu uczestniczyć będą uczniowie V klasy ze Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej.

Dyskusyjny Klub Książki


14 marca 
(środa) o godz. 14.00 
odbędzie się impreza czytelnicza pn. „Wiosenne motywy w literaturze” w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Konkurs rozstrzygnięty17 lutego o godzinie 16:00 w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej odbył się Walentynkowy Konkurs Recytatorski. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie wybranego przez siebie utworu poetyckiego o tematyce miłosnej. W konkursie wzięło udział 21 uczestników. Wśród utworów pojawiły się między innymi takie tytuły wierszy jak: „Spóźniony słowik ” J. Tuwima, „Nic dwa razy…” W. Szymborskiej „Miłość jak słońce” A. Asnyka, a także twórczość własna. Zmagania młodych artystów oceniało jury w składzie: Anna Kuszlik-Czajkowska dyrektor Biblioteki, Marianna Galas regionalna poetka i kronikarka, Justyna Hamkało przedstawiciel z Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy oraz Elżbieta Sudoł wieloletni pracownik Biblioteki. Jury wzięła pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.


Laureatami konkursu zostali:

I kategoria wiekowa 4-5 lat :

I miejsce Aleksandra Gutowska

II miejsce Katarzyna Żygadło

III miejsce Aleksandra Grzelec

II kategoria wiekowa 6-7 lat:

I miejsce Wiktor Chorąży

II miejsce Aleksandra Bednarczyk

III Aleksandra Zielińska

III kategoria wiekowa 8-9-10 lat:

I miejsce Karolina Mazurkiewicz

II miejsce Julia Rogala

III Adrianna Bielska

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Dyskusyjny Klub Książki


29 lutego 2012
o godzinie 14:00 odbyło się Popołudniowe spotkanie z książką pn. "Pożegnanie z Szymborską" w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przy średzkiej bibliotece. W spotkaniu literackim uczestniczyli członkowie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Środzie Śląskiej. Impreza czytelnicza rozpoczęła się prezentecją multimedialną o Wisławie Szymborskiej, po której nastąpiła dyskusja o życiu i twórczosci noblistki. Na spotkaniu nie zabrakło również deklamacji wierszy poetki.
moderator spotkania: Danuta Fita
prezentacja multimedialna: Gabriela Urban

Dzień Bezpiecznego Internetu


W  Polsce Dzień Bezpiecznego  Internetu od 2005 roku organizowany jest  przez Fundację Dzieci Niczyje  oraz Naukową i Akademicką Sieć  Komputerową (NASK) – realizatorów  unijnego programu „Safer Internet”.  Głównym partnerem DBI 2012 jest  Fundacja Orange.
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zgłosiła swoją inicjatywę w ramach działań Dnia Bezpiecznego Internetu 2012. Uczestnikami jednego ze spotkań, które odbędzie się 20 lutego 2012r. w Czytelni, będą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Rodzinie. Zajęcia odbędą się pod opieką bibliotekarza i informatyka. Uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami funkcjonowania kawiarenki bibliotecznej. Zapoznają się z podstawowymi usługami internetowymi np. zakładanie konta e-mail. Dowiedzą się jakie korzyści a przede wszystkim zagrożenia niesie za sobą korzystanie z Internetu, i jak zapobiegać tym zagrożeniom. Wspólnie omówimy jak chronić siebie i innych przed uzależnieniem od Internetu. Wszystkich zainteresowanych organizacją podobnych spotkań  prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny.
Spotkania dla grup zorganizowanych min. 6 osób.
Kontakt:
Czytelnia, Gabriela Markowska, telefon : 71 397 65 93

Serduszka czekają


Uczestników warsztatów "Moda na glinę" organizowanych podczas ferii zimowych w Dziale Dziecięcym zapraszamy do odbioru serduszek z gliny.Prace ceramiczne wszystkich dzieci są naprawdę imponujące, gratulujemy pomysłowości i staranności w wykonaniu tak pięknych serduszek.

Walentynkowy konkurs recytatorski


Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat do udziału w Walentynkowym konkursie recytatorskim, który odbędzie się w dziale dziecięcym 17 lutego 2012r. o godzinie 16:00. Informacji o konkursie udziela Karolina Załęska pod numerem telefonu 71 3976593. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.

 

Dziadek do orzechów


1 lutego uczniowie I i III klasy Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej zostali  zaproszeni do biblioteki na spektakl w wykonaniu Teatru "Duet" z Krakowa pt. "Dziadek do Orzechów".

Dyskusyjny Klub Książki


2
9 lutego 2012 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych odbędzie się drugie w tym roku spotkanie  w ramach DKK „Popołudniowe spotkania z książką”. Temat spotkania: „Pożegnanie z Szymborską”
Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury.

Ferie zimowe 2012


Dział Dziecięcy zaprasza
wszystkie dzieci
do udziału w zajęciach

 
Biblioteczne Feriowanie
Zajęcia będą się odbywały trzy razy w tygodniu:poniedziałek, środa, piątek
w godzinach 10.00 – 12.00.
Program zajęć adresowany jest do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. 
W tym roku obowiązują zapisy na zajęcia ilość miejsc jest ograniczona. Dzieci zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o wpisanie się na listę dostępną w Dziale Dziecięcym Biblioteki w godzinach otwarcia.
Więcej informacji:tel.713976593, osoba do kontaktu Karolina Załęska

 

Spotkanie autorskie z Moniką B. Janowską


25 stycznia
2012 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych  odbędzie się impreza czytelnicza z cyklu „Popołudniowe spotkania z książką”. Gościem spotkania będzie Monika B. Janowska, autorka powieści „Gra o pałac”.
Średzkie „Popołudniowe spotkania z książką” odbywają się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Spotkania organizowane są przez średzką bibliotekę cyklicznie od kilku lat w odpowiedzi na potrzeby i sugestie czytelników. Ich celem jest promowanie czytelnictwa wśród społeczności lokalnej. Uczestnicy biorą udział w pogadankach poświęconych współczesnej problematyce i nowym trendom obowiązującym w literaturze.

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i sympatyków średzkiej biblioteki na spotkanie. WSTĘP WOLNY!  

Były sobie krasnoludki...


31 stycznia w Dziale Dziecięcym odbył się spektakl pt. "Były sobie krasnoludki, bajeczka o grzecznym wychowaniu" w wykonaniu Teatru Moralitet. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 2 w Środzie Śląskiej.

Karnawał wśród bajek na koniec ferii


27 stycznia w piątek na wszystkich uczestników "Bibliotecznego Feriowania" czekała  miła niespodzianka, w dziale dziecięcym odbyła się zabawa karnawałowa. Bal poprowadził Czerwony Kapturek i Król.  Uczestnicy zabawy  zaskoczyli nas swoimi pięknymi strojami. Na balu pojawiły się księżniczki, cyganki, czarownice,  żółwie Ninja. Dzieci oprócz radosnych tańców i zabaw, uczestniczyły w konkursach na znajomość bajek i baśni i innych. Za zakończenie został wybrany Król i Królowa bajkowego balu.

 

Jak minęła Noc z Andersenem ???

Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej już po raz dziewiąty świętowała Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, który obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza H.CH. Andersena. Z tej okazji wiele bibliotek organizuje „Noc z Andersenem”, imprezę która z roku na rok rozrasta się ku naszej wspólnej uciesze i przyciąga do bibliotek coraz to szersze grono miłośników książek. Tak też działo się w średzkiej bibliotece. Noc z Andersenem rozpoczęła się 30 marca o godzinie 17:30 zakończyła 31 marca o 09:00. W imprezie wzięło udział 35 dzieci. Noc rozpoczęła się warsztatami plastycznymi, które poprowadzili Paweł Pawlak i Ewa Kozyra-Pawlak ilustratorzy książek dla dzieci. O 20:30 uczestnicy zjedli kolację, dzięki wsparciu lokalnych sponsorów. Kolejnym punktem programu była zabawa taneczna „Bal u Andersena” w Domu Kultury, podczas którego wrocławscy animatorzy zapewnili uczestnikom dużo atrakcji, bo oprócz dobrej zabawy, przygotowali szereg zadań i konkursów, między innymi zabawę "Zgadnij jaka to postać z Baśni Andersena?" O godzinie 22:30 w Kinie Kadr rozpoczął się nocny seans „Mapety”, po którym andersenowicze wrócili do biblioteki. Impreza zakończyła się czytaniem bajek do poduszki, choć o szybkim zaśnięciu nie było mowy… Najbardziej wytrwali usnęli dopiero około 03:00 nad ranem!!! Było naprawdę baśniowo i wszyscy z niecierpliwością będziemy wyczekiwać następnej Nocy z Andersenem w przyszłym roku. 
(akc)

Czytaj zobacz więcej!


Czytaj! Zobacz więcej
to wspólny projekt Bibliocreatio i Biblioteki UW.  Główną ideą akcji  jest zachęcanie do czytania, a także dzielenia się książkami i obdarowywania nimi innych osób. Książki łączą ludzi i dają im tematy do rozmów. Czytanie jest furtką do wolności i nieograniczonej wyobraźni. Czytanie to przyjemność i dobra zabawa. Kampania powstała z okazji Światowego Dnia Książki. Zapraszamy do obejrzenia spotu propagującego kampanię Czytaj! Zobacz więcej. W filmie wystąpili znani aktorzy, pisarze, dziennikarze, ludzie kultury i sztuki. Polecamy!!!

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem 01.12.2011

Instrukcja obsługi konta czytelnika Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej


Każdy czytelnik średzkiej Biblioteki posiadający kartę biblioteczną może samodzielnie sprawdzać stan swojego konta czytelniczego - liczbę wypożyczonych książek, terminy zwrotów, stan zamówień oraz samodzielnie przedłużać terminy zwrotów książek. Instrukcję obsługi konta czytelniczego prezentujemy Państwu w załączniku.

NIESPODZIANKA OD IBUK LIBRY - KSIĄŻKA MIESIĄCA


Z okazji zbliżającego się Światowego Tygodnia E-książki (1-7 marca 2015 r.) IBUK LIBRA przygotował dla Państwa niespodziankę.
Co miesiąc na stronie www.libra.ibuk.pl zamieszczana będzie jedna z książkowych nowości Domu Wydawniczego PWN.
Wśród gorących tytułów nie zabraknie beletrystyki, literatury faktu czy publikacji popularnonaukowych. Czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z naszą Książką Miesiąca przez 30 dni. Czas na jej przeczytanie będzie odmierzał specjalny zegar.
Pierwsza książka pojawi się na platformie IBUK LIBRA w pierwszym tygodniu marca.

SZANOWNI CZYTELNICY


Zapraszamy do udziału w ankiecie badania satysfakcji użytkowników bibliotek. Ankieta dostępna będzie w okresie od 22 lutego do 31 marca br.

Formularz dostępny jest w siedzibie Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58 lub na stronie domowej BP (załącznik dostępny w formacie PDF).  W drugim przypadku, wydrukowany i wypełniony formularz prosimy o dostarczenie do BP.

Badania prowadzone będą dzięki dotacji otrzymanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich na realizację projektu „Obserwatorium bibliotek: analiza funkcjonowania bibliotek”.  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wynikiem badania będzie poznanie opinii użytkowników na temat jakości usług świadczonych przez bibliotekę oraz wyznaczanie wskaźnika satysfakcji. Umożliwi ono zgromadzenie i porównanie danych dotyczących satysfakcji użytkowników wybranych bibliotek województwa dolnośląskiego.

Więcej informacji na temat przedsięwzięcia mogą zasięgnąć Państwo w siedzibie Biblioteki codziennie w godzinach od 11.00 do 18.00 i w środy od 8.00 do 12.00. Koordynatorem projektu jest Danuta Fita (tel. 71/397-65-92).
Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli znajdą Państwo czas na wypełnienie ankiety.

Szanowni Czytelnicy!


W związku z tworzeniem bazy danych czytelników w systemie bibliotecznym ALEPH zwracamy się z prośbą o uzupełnienie i/lub aktualizację swoich danych osobowych: imię i nazwisko, aktualny adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu osobistego, imię ojca.

Informacje prosimy uzupełnić u bibliotekarza w Wypożyczalni dla Dorosłych, pl. Wolności 58 w Środzie Śląskiej w godzinach udostępniania zbiorów (w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki od 11.00 do 18.00 i w środy od 8.00 do 12.00).

Ustawa o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 85, poz. 539 z późn. zm.).
Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).