fb

Szanowni Czytelnicy


Informujemy, że dnia 10 maja 2016 r. (wtorek) Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dzieciecy czynne w godzinach od 11:00 do 16:00.

Mariusz Urbanek

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z MARIUSZEM URBANKIEM

do pobrania: pobierz

SZANOWNI CZYTELNICY

MAJOWA AMNESTIA W ŚREDZKIEJ BIBLIOTECE

do pobrania: pobierz

„Biblioteka inspiruje” hasłem Tygodnia Bibliotek 2016


W dniach od 9 do 13 maja 2016 r. BP weźmie aktywny udział w ogólnopolskiej akcji popularyzacji książki i czytelnictwa pn. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczna XIII edycja TB odbywa się pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.

Co roku w dniach od 8 do 15 maja w całej Polsce odbywa się Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Pomysłodawczynią i autorką plakatu Tygodnia 2016 jest Daria Kuśmierczyk z Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Stawiszynie.

Zapraszamy do udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek (program w załączniku).

do pobrania: pobierz

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

Od 18 kwietnia zapraszamy do odbioru biletów wstępu na spotkanie autorskie z Izabelą Trojanowską

UWALNIAMY KSIĄŻKI


Zapraszamy do udziału w akcji UWALNIAMY KSIĄŻKI, która odbędzie się 6 maja br. (piątek) w godzinach od 10:00 do 15:00 na średzkim Rynku, pl. Wolności.
Dla zainteresowanych BP przygotowała darmowe egzemplarze książek.

W związku z organizacją imprezy informujemy, że tego dnia filia BP w Ciechowie będzie nieczynna.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

do pobrania: pobierz

ZAPRASZAMY NA "POPOŁUDNIOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ"

MAJÓWKA BEZ KAR


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej przygotowała akcję pod nazwą „Majówka bez kar” adresowaną do wszystkich czytelników, którzy wypożyczyli książki i z różnych powodów zalegają z terminowym  zwrotem książek. Akcja „Majówka bez kar” prowadzona będzie w BP od 22 kwietnia do 16 maja 2016 r. w godzinach otwarcia wypożyczalni (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 11:00 – 18:00, środa: 8:00 – 12:00).

Więcej informacji nt. akcji w załączniku.

do pobrania: pobierz

ZMIANA GODZIN OTWARCIA

UWAGA CZYTELNICY!

ZAPISY NA NOC Z ANDERSENEM


Zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 10 lat do udziału w XIII edycji „Nocy z Andersenem”. Impreza odbędzie się w nocy z 1 na 2 kwietnia 2016 r. Na uczestników czekają atrakcje – nocne zwiedzanie miasta, głośne czytanie baśni oraz gry i zabawy.  

Szczegółowe informacje, regulamin imprezy i karty zgłoszeń dostępne są w siedzibie organizatora oraz w załączniku INFORMACJE_NOC_Z_ANDERSENEM.

Ilość miejsc jest ograniczona, o przyjęciu dziecka decyduje kolejność zgłoszeń.

do pobrania: pobierz

ZAPRASZAMY NA Popołudniowe spotkania z książką


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury na „Popołudniowe spotkania z książką”. Impreza czytelnicza odbędzie się 16 marca br. o godz. 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.

Marcowe spotkanie pn. „Kobieto! puchu marny! Portret kobiety w literaturze” poświęcone będzie motywowi kobiety w literaturze polskiej i obcej oraz współczesnym polskim pisarkom.

Impreza objęta jest patronatem Dyskusyjnych Klubów Książki.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ SIENKIEWICZ I GRZEGORZEM ĆWIERTNIEWICZEM


Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zaprasza na spotkanie autorskie z udziałem Krystyny Sienkiewicz i Grzegorza Ćwiertniewcza.
Impreza odbędzie się 23 lutego 2016 r. o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej.
Ilość miejsc ograniczona – bilety wstępu do odbioru w siedzibie BP, pl. Wolności 58 (kontakt tel. 71-317-28-14). Serdecznie zapraszamy!

Krystyna Sienkiewicz to wybitna aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i kabaretowa. Znana ze swoich kreacji w teatrach Ateneum, Rozmaitości, Syrena czy Polskim. Brawurowo podbija publiczność rolami w „Klimakterium… i już”, „Kwartecie” czy „Zamkniętym świecie”. Stworzyła niezapomniane postacie m.in. w „Motodramie”, „Rzeczpospolitej babskiej” i „Lekarstwie na miłość”. Najbardziej kojarzona z występami kabaretowymi – w Kabarecie Starszych Panów, w kabareciku Olgi Lipińskiej, gdzie z Barbarą Wrzesińską stworzyła niezapomniany duet – Siostry Sisters, czy własnym programie Śmiechoterapia. W 1996 roku odebrała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz”, a w 2007 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Skupia się na pomocy potrzebującym, niechcianym zwierzętom i chorym dzieciom. Jej motto to słowa Juliana Tuwima Żyj tak, żeby potem, jak ciebie zabraknie, ludziom było nudno.

Grzegorz Ćwiertniewicz jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i recenzentem teatralnym.  W 2015 r. nakładem Wydawnictwa MARGINESY ukazała się książka „Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko” będąca biografią znakomitej polskiej aktorki.

WALENTYNKOWY KONKURS RECYTATORSKI


Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku do lat 10 do wzięcia udziału w Walentynkowym Konkursie Recytatorskim. Konkurs odbędzie się 19 lutego 2016 r. o godzinie 16.00 w Dziale Dziecięcym BP.  
Zadaniem uczestników jest przedstawienie własnej interpretacji wybranej poezji lub prozy o tematyce miłosnej.
Warunkiem wzięcia udziału jest dostarczenie do siedziby organizatora wypełnionej karty zgłoszeniowej do 15 lutego 2016 r.

do pobrania: pobierz

SZANOWNI CZYTELNICY


Informujemy, że w dniach od 8 do 14 stycznia 2016 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej będzie nieczynna z powodu wdrożenia produkcyjnego 22. wersji systemu Aleph.

W tym czasie nie będzie możliwe realizowanie żadnych procesów bibliotecznych. Serwis dzb.pl będzie niedostępny.

MIKOŁAJ w BIBLIOTECE 2015

MIKOLAJ W BIBLIOTECE 2015

SZANOWNI CZYTELNICY


W związku z organizacją spotkania autorskiego z Krystyną Sienkiewicz i Grzegorzem Ćwiertniewiczem dnia 23 lutego br. (WTOREK) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do godziny 16.30.
Przepraszamy za utrudnienia.

FERIE W BIBLIOTECE


PROGRAM i REGULAMIN AKCJI
"FERIE W BIBLIOTECE"do pobrania: pobierz

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH PODCZAS FERII ZIMOWYCH

do pobrania: pobierz

WESOŁYCH ŚWIĄT

WAŻNE DLA CZYTELNIKÓW


Informujemy, że w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej zmianie ulegną godziny udostępniają zbiorów:
24 grudnia - nieczynne
31 grudnia - od 8.00 do 14.00.


2015 - Rok Jana Długosza


W 2015 roku mija 600. rocznica urodzin Jana Długosza, wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego, nazywanego „ojcem polskiej historiografii i heraldyki". Sejm RP, przekonany o szczególnym znaczeniu dzieł biskupa dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Długosza.

do pobrania: pobierz

2015 - Rok Polskiego Teatru Publicznego


W grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie, tym samym ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego. Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń, ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.
Tekst uchwały przygotował poseł Jerzy Federowicz, reżyser i aktor. W 2015 r. mija 250 lat od powołania Teatru Narodowego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a wydarzenie to było fundamentalne dla "systemu opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą".
Wśród bezpośrednich spadkobierców teatru powołanego w 1765 roku uchwała wymienia Teatr Narodowy w Warszawie oraz Teatr Wielki - Operę Narodową, za spadkobierców tradycji zaś uznaje Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz ponad 100 teatrów dotowanych ze środków publicznych.

2015 - Rok Jana Pawła II


Sejm RP ustanowił papieża Jana Pawła II patronem roku 2015 „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata".
W uzasadnieniu posłowie dodali, że „ogromne zasługi Jana Pawła II i jego zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów".

SPOTKAJMY SIĘ PRZY OPŁATKU


Zapraszamy wszystkich czytelników oraz osoby zainteresowane na „Popołudniowe spotkania z książką”. Impreza odbędzie się w środę 16 grudnia br. o godz. 14:00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58. 

BRAK WOLNYC MIEJSC

Zapraszamy na „Popołudniowe spotkania z książką" z Władysławem Żukowskim


W ramach "Popołudniowych spotkań z książką" 25 listopada br. o godzinie 14.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej przy pl. Wolności 58 odbędzie się spotkanie z Władysławem Żukowskim, lokalnym pisarzem i rysownikiem. Wiele obrazów oraz opowiadań twórcy dotyczy Środy Śląskiej. Jest on autorem m.in. „Środa Śląska w malarstwie i rysunku" oraz „Konną dorożką po ulicach Środy Śląskiej".
Podczas spotkania autorskiego w bibliotece prezentowana będzie wystawa prac malarskich pana Władysława Żukowskiego.
Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy!

Narodowe Czytanie

5 września  w sobotę włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie" pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Każdy kto chciał, mógł raz jeszcze przypomnieć sobie losy bohaterów "Lalki" Bolesława Prusa. Najmłodsi czytelnicy mogli wziąć udział w spektaklu lalkowym w wykonaniu Akademii Wyobraźni z Wrocławia.

Czytam sobie w bibliotece - STARTUJEMY!

Już od 15 września 2015r. startujemy z projektem "Czytam sobie w bibliotece". Centrum Edukacji Obywatelskiej przesłało do średzkiej biblioteki pełen zestaw bardzo ciekawych materiałów edukacyjnych, dzięki którym bibliotekarze będą mogli przygotować cykl warsztatów dla najmłodszych czytelników. Wszystkich chętnych do udziału w warsztatach serdecznie zapraszamy. W projekcie mogą wziąć udział grupy zorganizowane (przedszkolne, szkolne  dzieci w wieku od 5 do 8 lat).

Wiecej informacji pod nr tel. 713976593
Koordynator projektu Karolina Chabraszewska

Czytam sobie w Bibliotece

Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej znalazła się w gronie 900 bibliotek z całego kraju, które przystąpią do projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Projekt ma na celu promocję czytelnictwa,  skierowany jest do najmłodszych czytelników - dzieci w wieku 5-8 lat. Biblioteki, które zakwalifikowały się do projektu zdobędą narzędzia, które nie tylko zachęcą dzieci do nauki samodzielnego czytania, ale także pomogą bibliotekom zbudować własny program działań animacyjnych wokół literatury. Bibliotekarze zdobędą umiejętności i wiedzę do prowadzenia zajęć animacyjnych wokół literatury. Dzięki projektowi średzka biblioteka wzbogaci swoje księgozbiory o kolejne pozycje książkowe. (akc)

Szanowni Czytelnicy


Informujemy, że dnia 18 listopada br. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy będą nieczyne.
Za utrudnienia przepraszamy.

FUNENGLISH W BIBLIOTECE


Od września 2014 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej bierze udział w 4. edycji projektu zatytułowanego „FunEnglish w bibliotece”.
„FunEnglish w bibliotece” realizowany jest przez firmę Funmedia we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach w/w projektu średzka BP uzyskała bezpłatny dostęp do e-learningowego kursu języka angielskiego dla dzieci na wszystkich komputerach w kafejkach internetowych. Zaletą kursu „FunEnglish” jest możliwość indywidualnego dostosowania tempa nauki do umiejętności osoby uczącej się. Program pozwala także na śledzenie postępów w nauce oraz wielokrotne – w miarę potrzeb –  powtarzanie materiału.  Udział w programie jest bezpłatny. Projekt realizowany jest w filiach BP w Bukówku i Ciechowie.

Patrick Modiano został tegorocznym laureatem literackiej nagrody Nobla


Patrick Modiano został tegorocznym laureatem literackiej nagrody Nobla. Decyzją Szwedzkiej Akademii francuski prozaik został wyróżniony "za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odsłaniał świat czasu okupacji".

Karol Modzelewski został laureatem Literackiej Nagrody NIKE za „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca"


Karol Modzelewski jest laureatem Literackiej Nagrody NIKE. W tegorocznej już 18. edycji jury doceniło jego autobiograficzną książkę Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca.
W tym roku, poza Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca, w finałowej siódemce znalazły się książki: Jeden Marcina Świetlickiego, Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego, Niebko Brygidy Helbig, Nocne zwierzęta Patrycji Pustkowiak, ości Ignacego Karpowicza i Wiele demonów Jerzego Pilcha.
Fundatorami Nagrody Literackiej NIKEGazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

do pobrania: pobierz

Zakończenie „Wakacyjnej Biblioteki”

W okresie wakacyjnym Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej oraz jej filie zorganizowały szereg zajęć  dla najmłodszych czytelników. Wszystkie dzieci, które aktywnie uczestniczyły w bibliotecznych spotkaniach 28 sierpnia br wzięły udział w "Pikniku", który miał miejsce w Cesarzowicach. W zabawach integracyjnych uczestniczyły dzieci ze Środy Śląskiej, Szczepanowa, Kryniczna, Ciechowa i Bukówka. Wśród atrakcji, jakie dla nich przygotowano były gry i zabawy animacyjne, chodzenie na szczudłach, dmuchanie ogromnych baniek mydlanych oraz malowanie twarzy. Na zakończenie wspólnego piknikowania nie zabrakło grilla oraz słodkości. Wszystkim naszym małym czytelnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę.

Duże podziękowania dla sponsorów Anny i Gabriela Dzierbickich, Daniela Meusza,  Zbigniewa Zwiecha, firmy NORMA za pomoc przy organizacji imprezy.

do pobrania: pobierz

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

W całym kraju, w związku z 90. rocznicą śmierci Władysława Stanisława Reymonta, odbywają się Obchody Reymontowskie 2015 czczące pamięć wielkiego Polaka, pisarza, patrioty i pierwszego Noblisty Niepodległej Polski.

W ramach DKK będziemy rozmawiać na temat życia i twórczości Władysława Stanisława Reymonta. 

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 
14 października br o godz. 14:00 

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ LINGAS - ŁONIEWSKĄ


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas - Łoniewską, które odbędzie 25 września br. o godz. 17.00. Więcej szczegółów już wkrótce.

Agnieszka Lingas - Łoniewska to polska pisarka młodego pokolenia. Przez całe życie jest związana z Wrocławiem - tu mieszka i pracuje, tu również ukończyła studia. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Od kilku lat tworzy prozę głównie dla kobiet, jest autorką m.in. takich powieści, jak: Bez przebaczenia, Zakład o miłość, trylogia Zakręty losu, W szpilkach do Manolo i wielu innych. Ma na swoim koncie także udział w antologiach, jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle, prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów, a w 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki.

Wakacyjna biblioteka

W okresie od 29 czerwca do 28 sierpnia 2015 r. w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej organizowane będą zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Zajęcia odbywać się będą trzy razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki od godziny 12.00 do 14.00.
 
Liczba miejsc ograniczona !!!!
 
Więcej informacji pod nr telefonu 713976593
 
 
do pobrania: pobierz

CZWARTE NARODOWE CZYTANIE

Zapraszamy dorosłych i dzieci do wzięcia aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie organizowanej pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku przedmiotem publicznego czytania będzie „Lalka” Bolesława Prusa. Spotkanie odbędzie się
5 września br. (sobota) o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.
 
Organizatorami czwartego średzkiego Narodowego Czytania są: Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej, Urząd Miejski w Środzie Śląskiej i Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej.
 
Program imprezy: 
- głośne czytanie „Lalki” Bolesława Prusa,
- wystawa okolicznościowa „Życie i twórczość Bolesława Prusa. Lalka” wykonana w oparciu o materiały własne Biblioteki Publicznej,
- przedstawienie i warsztaty teatralne dla najmłodszych w wykonaniu aktorów Akademii Teatru Wyobraźni z Wrocławia.
 
Głównym celem akcji Narodowe Czytanie jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt czytelników z największymi dziełami polskiej literatury.
 
Osoby zainteresowane udziałem w imprezie (głośne czytanie fragmentów „Lalki”) proszone są o kontakt telefoniczny 71/397-65-94 do dnia 28 sierpnia 2015 r.

Zapraszamy na spektaklW ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie
zapraszamy dzieci i rodziców na spektakl teatralny:
„O Ignasiu, który nie lubił szkoły”
w wykonaniu Teatru Akademii Wyobraźni z Wrocławia
 
 Biblioteka Publiczna
Plac Wolności 58 Środa Śląska

  5 września  (sobota)  godz. 12:30

Spektakl połączony z warsztatami papierowego teatru,
 tematem będzie Legenda Węgiełka z „Lalki” B. Prusa.
 
Bezpłatne wejściówki do odbioru
w Dziale dziecięcym 
Więcej informacji pod nr tel. 71 39 76 593
 

Nowości książkowe w bibliotece


We wrześniu 2014 r. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej otrzymała dotację  w kwocie 13000 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych w ramach Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" - Priorytet 1. Dzięki pozyskanym środkom księgozbiór biblioteki zostanie wzbogacony o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych  do zapoznania sie z nową ofertą biblioteki.

Z książką na walizkach

...czyli Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, które organizuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna przy współudziale, wybranej w danym roku, biblioteki publicznej z terenu województwa dolnośląskiego oraz z pomocą kilku oficyn wydawniczych. Współorganizatorami imprezy są  także dolnośląskie biblioteki publiczne miast i gmin między innymi Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej.

U nas spotkanie z Katarzyną Ryrych  11 czerwca 2015 o godzinie 10:30 w dziale dziecięcym. Udział w spotkaniu wezmą uczniowie ze Szkoły w Rakoszycach, którzy zgłosili swoje prace do konkursu plastyczno-literackiego pt. "A to historia!" organizowanego w ramach projektu. 

 

Fotorelacja ze spotkania z Janem Nowickim


8 maja br. w BP odbyło się spotkanie autorskie z Janem Nowickim, wybitnym polskim aktorem filmowym i teatralnym, najbardziej znanym z roli szulera w filmie „Wielki Szu", autorem książek „Białe walce" i „Mężczyzna i one”.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

do pobrania: pobierz

Zwycięzcy konkursu „Moja mała Ojczyzna – Gmina Środa Śląska”


25 maja br. w Dziale Dziecięcym BP odbył się konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna - gmina Środa Śląska". Organizatorami był Urząd Miejski w Środzie Śląskiej i Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni  uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy Środy Śląskiej. Jego celem było m.in. propagowanie czytelnictwa, krzewienie kultury, zainteresowanie historią miasta oraz popularyzowanie idei małej ojczyzny.
Do konkursu swoje prace zgłosiło 212 uczestników w 4 kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne – 53, uczniowie klas młodszych 1-3 – 124, uczniowie klas 4-6 – 25, gimnazjaliści – 10).
Komisja konkursowa, w składzie Anna Kuszlik - Czajkowska – Dyrektor Biblioteki Publiczne w Środzie Śląskiej, Andrzej Bielski – Sekretarz Gminy Środa Śląska, Jacek Leginowicz – inspektor Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy Środa Śląska i Gabriela Markowska – pracownik Czytelni Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, przy ocenie wzięła pod uwagę następujące kryteria: zgodność pracy z tematem, pomysłowość i oryginalność wykonania i estetykę. Po zapoznaniu się z pracami młodych artystów jury wyłoniło zwycięzców i przyznało im nagrody rzeczowe ufundowane przez BP i UM. (rw)

do pobrania: pobierz

Teatr na walizkach

28 maja dla wszystkich  aktywnie odwiedzających bibliotekę przedszkolaków przygotowaliśmy niespodziankę.
"Galimatias - czyli (ko)smiczna pomyłka" -  przedstawienie dla dzieci w wykonaniu wrocławskiego "Teatru na walizkach". Była to wybuchowa mieszanka teatru komedii oraz estrady. 

 

 

 

ZMIANA GODZIN UDOSTĘPNIANIA W OKRESIE WAKACJI


Informujemy, że w dniach od 29 czerwca do 30 sierpnia 2015 r. Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy czynne będą w następujących godzinach:
poniedziałek od 9.00 do 16.00
wtorek od 9.00 do 16.00
środa od 9.00 do 16.00
czwartek od 9.00 do 16.00
piątek od 9.00 do 16.00

SZANOWNI CZYTELNICY


Informujemy, że dnia 5 czerwca br. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia, Dział Dziecięcy i filie wiejskie będą nieczynne.  Ten dzień zostanie odpracowany w sobotę 13 czerwca br. w godzinach od 9.00 do 13.00.
(Zarządzenie nr 2/2015 Dyrektora Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej z dnia 18 maja 2015 r. ).

ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE


Zapraszamy do Biblioteki Publicznej na ,,Popołudniowe spotkanie z książką” (w ramach DKK) pt. ,,Zabierz książkę na wakacje”, które odbędzie się 17 czerwca 2015 o godzinie 14:00.
Na spotkaniu zaprezentowane zostaną nowości książkowe, które wato przeczytać na wakacjach.

Ekslibris na straży książek

Wszystkich miłośników, kolekcjonerów, twórców ekslibrisu serdecznie zapraszamy na wystawę "Ekslibris na straży książek" (praca zbiorowa - twórcy polscy) 15 maja o godzine 12:30 w Czytelni BP.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2015r.

„Wybieram bibliotekę” hasłem Tygodnia Bibliotek 2015


Co roku w dniach od 8 do 15 maja w całej Polsce odbywa się Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
12 grudnia 2014 r. podczas posiedzenia Zarządu Głównego SBP  Polskich wybrane zostało hasło Tygodnia Bibliotek 2015.  Brzmi ono „Wybieram bibliotekę”. Pomysłodawczynią i autorką hasła jest Joanna Dziak. Projekt tegorocznego plakatu TB wykonała Magdalena Rusnok.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI


Zapraszamy wszystkich Czytelników do skorzystania ze zbiorów Biblioteki Publicznej w sobotę 13 czerwca br. w godzinach od 9.00 do 13.00.
(Zarządzenie nr 2/2015 Dyrektora Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej z dnia 18 maja 2015 r.).

Maria Jolanta Szkwarek "Apoteoza błękitu"


W grudniu 2014 r. ukazał się tomik wierszy Marii Jolanty Szkwarek „Apoteoza błękitu”.

Maria Jolanta Szkwarek tak pisze o sobie:
„Urodziłam się w Środzie Śląskiej pod koniec pierwszej połowy XX wieku i mieszkam w tym mieście do dziś. Zawód wyuczony, wykonywany i ukochany – bibliotekarka. W zawodzie przepracowałam 37 lat, w roku 2004 przeszłam na emeryturę i wtedy zaczęła się moja przygoda z pisaniem wierszy i zabawa słowem. To, co piszę, stanowi mnie… To głównie zapis mojej pamięci realnej (niekoniecznie) i emocjonalnej. Emocje jak najbardziej prawdziwe!!!”.
Obraz na okładce tomiku wykonała Małgorzata Bogucka.

Zapraszamy wszystkich miłośników poezji do lektury wierszy Marii Jolanty Szkwarek. Książki „Apoteoza błękitu” dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych BP.

Fotorelacja z wieczoru poetyckiego Joanny Masełek


27 lutego br. w BP odbył się wieczór poetycki "Kolory mojego miasta. Wiersze nowe", którego gościem była Joanna Masełek.
Podczas wieczoru wystąpiły uczestnice z Koła Recytatorskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej pod opieką Violetty Konowrockiej-Kassjan. Wiersze autorstwa Joanny Masełek recytowały: Ewelina Masełek, Natalia Ciszewska, Natalia Potrzeba, Amelia Marcinów, Katarzyna Boczar, Daria Kopiec, Maja Matusik i Daria Gałdyś. Atrakcją spotkania był występ wokalny Pawła Wenderskiego przy akompaniamencie Andrzeja Bielskiego. Wieczór poprowadziła Renata Kopacka.


do pobrania: pobierz

PROGRAM TYGODNIA BIBLIOTEK


Zapraszamy do zapoznania się z programem Tygodnia Bibliotek. W dniach od 8 do 15 maja 2015 r. BP weźmie aktywny udział w ogólnopolskiej akcji popularyzacji książki i czytelnictwa. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2015 odbywa się pod hasłem „Wybieram bibliotekę”.

do pobrania: pobierz

MAJÓWKA BEZ KAR


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej przygotowała akcję pod nazwą „Majówka bez kar” adresowaną do wszystkich czytelników, którzy wypożyczyli książki i z różnych powodów zalegają z terminowym zwrotem książek.
Akcja „Majówka bez kar” prowadzona będzie w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej od 23 kwietnia do 15 maja 2015 r. w godzinach otwarcia wypożyczalni: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 11.00 do 18.00, środa od 8.00 do 12.00.

do pobrania: pobierz

Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków...


26 lutego 2015r. 
Dział Dziecięcy średzkiej biblioteki miał przyjemność gościć aktorów Studia Małych Form Teatralnych "ART-RE" z Krakowa, tym razem z adaptacją znanej bajki braci Grimm "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".
Na widowni zasiadły dzieci z Zespołu Żłobkowo-Przedszkolnego ze Środy Śląskiej.

Interaktywne przedstawienie przeniosło dzieci w świat zaczarowanej bajki, która zakończyła sie mądrym przesłaniem, że warto pomagać innym i nie można być łatwowiernym w stosunku do obcych. 

Laureaci konkursu plastycznego o Andersenie

20 marca 2015 roku w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Najpiękniejsza Baśń Andersena”. Na konkurs wpłyneły 72 prace.

Laureaci:

1 miejsce Amelia Mytych

2 miejsce Olga Stanclik

2 miejsce Maja Rabiej

3 miejsce Emilia Barczyk

Wyróżnienia:

Sandra Dobrzycka, Laura Markiewicz, Michał Rymarowicz, Oliwia Rosa, Hania Żemojcin, Paulina Rychlewska, Maja Janusz, Maja Cyran, Kamila Dutko, Ewa Sznajdrowska, Jakub Szedler, Ligia Rajczakowska.

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

26  marca 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej mieli niezwykłą okazję, spotkać się z autorem powieści dla dzieci i młodzieży Marcinem Pałaszem.
Autor nawiązał bardzo dobry kontakt z uczestnikami spotkania opowiadał o sobie, bohaterach swoich niezwykłych książek i o tym jak te wszystkie opowieści powstają. Spotkanie obfitowało w zabawne historyjki, które wzbudzały mnóstwo śmiechu i dodatkowych pytań ze strony uczestników.  Po spotkaniu można było nabyć książki  autora i otrzymać autograf z osobistą dedykacją.

Informacja dla osób, które są zainteresowane książkami ze spotkania:
Do 1 kwietnia (środa) istnieje możliwość zakupienia książek Marcina Pałasza więcej informacji w dziale dziecięcym lub pod nr tel. 71 3976593

Wieczór autorski

Późnym popołudniem 20 marca br. w czytelni średzkiej biblioteki odbył się wieczór poetycki Grażyny Schebitz pt.:  „Mój Anioł- Damian … wiersze tęsknotą pisane.” Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Anna Kuszlik-Czajkowska  witając przybyłych gości  oraz przedstawiając autorkę.

Pani Grażyna jest średzianką od urodzenia, lecz wychowywała się w Ciechowie. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale nie pracuje w zawodzie. Swoją przygodę z poezją rozpoczęła kilka lat temu, po tragicznej stracie ukochanego syna. To bolesne wydarzenie zmieniło jej spojrzenie na świat i sprawiło, że zaczęła przelewać na papier swoje odczucia. 

Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił  duet:  Anna Klemczak i Mateusz Gadomski. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć prezentację multimedialną, w której wykorzystano zdjęcia z albumu rodzinnego autorki.

Książka „Mój Anioł- Damian…wiersze tęsknotą pisane” jest bardzo przemyślana, a wiersze starannie dobrane. Znaleźć w nich można całe życie autorki. Pani Grażyna jest osobą wrażliwą, uczuciową i sentymentalną. Wszystkie te cechy można znaleźć w świeżo wydanej książce, która dostępna jest w siedzibie średzkiej biblioteki. (GM)

Fotorelacja z Nocy z Andersenem


27/28 marca 2015 roku w średzkiej bibliotece odbyła się  XII "Noc z Andersenem". Udział w imprezie czytelniczej wzięło 35 osób, uczniowie z 2 klasy wraz z wychowawcą Panią Małgorzatą Partyką ze Szkoły Podstawowej w Rakoszycach oraz mali czytelnicy działu dziecięcego .

Wieczór rozpoczęły warsztaty prowadzone przez ilustratorkę książek Joannę Zagner - Kołat. Następnie dzieci zwiedziły piekarnię Pana Grzegorza Stępniaka i poznały tajniki wypieku pysznego chleba po czym wszyscy udali się na nocne podchody po Środzie Śląskiej :) 

Po podchodach uczestnicy imprezy  zjedli kolację, po której nadszedł czas na obejrzenie spektaklu lalkowego w wykonaniu Pani Teatrzyk z Wrocławia. Kolejną atrakcją były warsztaty teatralno-plastyczne, podczas których  dzieci same tworzyły swoje kukiełki. 
Po tak fantastycznych wrażeniach przyszła pora na seans w Cyfrowym Kinie w Środzie Śląskiej. Atrakcji było wiele ale w końcu nadszedł czas żeby położyć się spać. W sobotę o 9 rano po zjedzeniu śniadania przyszła pora by z uśmiechami na twarzach rozejść się do domów. 


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu imprezy.

do pobrania: pobierz

Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Andersenie

23 marca 2015 roku w Dziale Dziecięcym odbył się konkurs czytelniczy „Życie i twórczość H. Ch. Andersena”. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych ze Środy Śląskiej, Rakoszyc i Szczepanowa. 42 uczestników zmagało sie z testem wiedzy. Poziom przygotowania był bardzo wysoki i wyrównany.Można było zdobyć maksymalnie 45 punktów.

do pobrania: pobierz

POPOŁUDNIOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ


Zapraszamy na Popołudniowe spotkania z książką. Impreza czytelnicza odbędzie się 22 kwietnia 2015 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP, pl. Wolności 58.
Tematem marcowej imprezy czytelniczej będzie „Rok 2015 – rokiem Jana Pawła II”.

Szanowni Czytelnicy


Informujemy, że w środę 13 maja 2015 r. BP będzie nieczynna w związku z organizacją konferencji dla bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu średzkiego.
Spotkanie zorganizowane jest w ramach odchodów Tygodnia Bibliotek.

Szanowni Czytelnicy

Informujemy, że w piątek 8 maja 2015 r. Dział Dziecięcy będzie nieczynny w związku z organizacją spotkania autorskiego z Janem Nowickim.

do pobrania: pobierz

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z JANEM NOWICKIM


Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Janem Nowickim, które odbędzie się 8 maja 2015 r. o godzinie 17.00 w Czytelni BP, pl. Wolności 58.
Jan Nowicki to wybitny polski aktor filmowy i teatralny, najbardziej znany z roli szulera  w filmie „Wielki Szu", autor książek „Białe walce" i „Mężczyzna i one”.

Spotkanie organizowane jest z okazji inauguracji obchodów Tygodnia Bibliotek.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu proszone są o odbiór wejściówek w Wypożyczalni dla Dorosłych BP od 27 kwietnia 2015 r. (ilość miejsc ograniczona).

do pobrania: pobierz

Osoby zainteresowane korzystaniem z zasobu czytelni e-booków na platformie ibuk.pl zapraszamy do zapoznania się z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Informacje uzyskają Państwo również na miejscu w Bibliotece w Środzie Śl. i jej filiach u bibliotekarza.
Serdecznie zapraszamy!!!

do pobrania: pobierz

UWAGA WAŻNE


Informujemy Czytelników zalegających z terminowym zwrotem książek do BP, że zostały wysłane do Państwa upomnienia i wezwana do natychmiastowego zwrotu wydawnictw.
Osoby, które zwrócą książki do 30 marca br. nie poniosą kosztów finansowych. (podst. Regulamin korzystania z usług Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej).
Książki można zwrócić w godzinach udostępniania księgozbioru w Wypożyczalni dla Dorosłych: poniedziałek, wtorek 11.00 – 18.00, środa 8.00 – 12.00, czwartek, piątek 11.00 – 18.00.

Szanowni Czytelnicy!


Informujemy, że dnia 3 kwietnia br. (Wielki Piątek) ulegną zmianie godziny udostępniania zbiorów.

Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia i Dział Dziecięcy czynne będą od 9.00 do 17.00.

BRAK WOLNYCH MIEJSC


Z przykrością informujemy,
że nie ma już wolnych miejsc
na imprezę „Noc z Andersenem”
organizowaną 27 i 28 marca br.

Wyniki IX edycji "Walentynkowego Konkursu Recytatorskiego"


13 lutego 2015 r. po raz dziewiąty w Dziale Dziecięcym BP w Środzie Śląskiej odbył się Walentynkowy Konkurs Recytatorski. Pracownicy Działu Dziecięcego BP zaprosili do udziału w konkursie uczniów przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Środa Śląska. Celem konkursu było m.in. rozbudzenie wyobraźni czytelników, rozwijanie zdolności recytatorskich, propagowanie czytelnictwa, krzewienie kultury i promocja Biblioteki w regionie. Konkurs dotyczył recytacji wierszy o tematyce miłosnej. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej interpretacji wybranej poezji lub prozy.

Do konkursu przystąpiło 34 uczestników w wieku od 4 do 9 lat. Jury wzięła pod uwagę następujące kryteria: wybór utworu zgodny z tematem, pomysłowość i oryginalność interpretacji, estetyka recytacji, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Po zapoznaniu się z prezentacjami młodych artystów jury wyłoniło zwycięzców i przyznało nagrody im rzeczowe. (rw)

do pobrania: pobierz

Dzień Bezpiecznego Internetu


10 lutego 2015 r. BP weźmie udział w akcji pod nazwą Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym czasie w Czytelni BP odbędzie się cykl zajęć edukacyjnych oraz spotkań przybliżających różnorodne możliwości Internetu. W godzinach od 12.00 do 14.00 specjalista informatyk będzie udzielał wszystkim zainteresowanym fachowych porad związanych z obsługą komputera i zapozna z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2015 zostały objęte honorowym patronatem przez Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji.

ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI


27 marca 2015 r. (piątek) Dział Dziecięcy i Czytelnia będą czynne w godzinach od 11.00 do 14.00.

KONKURS CZYTELNICZY „ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ H. CH. ANDERSENA”


Zapraszamy uczniów szkół podstawowych klas III i IV z terenu miasta i gminy Środa Śląska do udziału w konkursie czytelniczym dotyczącym wiedzy na temat życia i twórczości Hansa Christiana Andersena. Konkurs odbędzie się  23.03.2015 r. (poniedziałek) o godzinie 10.00. Obejmuje on podstawową wiedzę na temat H. Ch. Andersena oraz znajomość treści ośmiu baśni: „Brzydkie kaczątko”, „Stokrotka”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty cesarza”, „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Dzikie łabędzie”.
Zgłoszenia uczestników należy składać w bibliotece do dnia 18.03.2015 r.

do pobrania: pobierz

KONKURS PLASTYCZNY „NAJPIĘKNIEJSZA BAŚŃ ANDERSENA”

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w konkursie plastycznym pn. „Najpiękniejsza Baśń Andersena”.
Praca konkursowa – wykonana dowolną techniką –  powinna być samodzielną, dziecięcą interpretacją głównego bohatera przedstawionego w wybranej  baśni Hansa Chrystiana Andersena. Termin składania prac upływa 18 marca 2015 roku.

do pobrania: pobierz

Zapraszamy na wieczór poetycki Grażyny Schebitz


Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej serdecznie zaprasza na wieczór poetycki Grażyny Schebitz pt.: „Mój Anioł - Damian… wiersze tęsknotą pisane”.
Spotkanie odbędzie się  20 marca 2015 r. o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki  Publicznej, pl. Wolności 58.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NOCY Z ANDERSENEM!


Dział Dziecięcy BP zaprasza dzieci w wieku od 8 do 10 lat do udziału w XII edycji „Nocy z Andersenem”. Impreza odbędzie się w nocy z 27 na 28 marca 2015 r.
Szczegółowy regulamin i karta uczestnika dostępne są w Dziale Dziecięcym BP. Zapisu dziecka prosimy dokonać osobiście do 23 marca 2015 r.

Popołudniowe spotkania z książką


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury na Popołudniowe spotkania z książką. Impreza czytelnicza odbędzie się 18 marca 2015 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP, pl. Wolności 58.
Tematem marcowej imprezy czytelniczej będzie „Postać Józefa w literaturze od Biblii do Jana Dobraczyńskiego”.

do pobrania: pobierz

SZANOWNI CZYTELNICY!


Informujemy, że 11 marca br. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych będzie nieczynna z powodu prowadzenia prac związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną.

Spotkanie autorskie z Joanną Masełek


Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej zaprasza serdecznie na wieczór poetycki Kolory mojego miasta. Wiersze nowe. Gościem specjalnym spotkania będzie Joanna Masełek.

Spotkanie odbędzie się 27 lutego 2015 r. o godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, pl. Wolności 58.

W programie:
- występ recytatorski uczniów z Koła Recytatorskiego ze Szkoły Podstawowej w Środzie Śląskiej pod opieką Violetty Konowrockiej-Kassjan,
- występ wokalny Pawła Wenderskiego przy akompaniamencie Andrzeja Bielskiego.

do pobrania: pobierz

Zapraszamy do udziału w Walentynkowym Konkursie Recytatorskim


Dyrektor i pracownicy BP zapraszają dzieci w wieku od 6 do 10 lat do udziału w Walentynkowym Konkursie Recytatorskim. Konkurs odbędzie się 13 lutego 2015 roku o godzinie 16.00 w Dziale Dziecięcym BP.
Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie do siedziby organizatora wypełnionej karty zgłoszeniowej do 6 lutego 2015 roku.

do pobrania: pobierz

Popołudniowe spotkania z książką


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i sympatyków średzkiej biblioteki na Popołudniowe spotkania z książką. Impreza czytelnicza odbędzie się 11 lutego 2015 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP, pl. Wolności 58.
Tematem spotkania będzie „Motyw miłości w poezji i prozie”.

Zapraszamy do udziału w Bibliotecznym Feriowaniu


Dział Dziecięcy BP w Środzie Śląskiej zaprasza wszystkie zainteresowane dzieci do udziału w zajęciach „Biblioteczne Feriowanie”.
Zajęcia będą się odbywały w dniach od 19 do 30 stycznia 2015 r., 3 razy w tygodniu: poniedziałek, środa, piątek w godzinach od 10.00 do 12.00.
Program zajęć adresowany jest do dzieci w wieku od 5 do 8 lat.

PROGRAM ZAJĘĆ
*19 stycznia - „Magiczny świat bajek”
*21 stycznia - „Niezwykła kraina”
*23 stycznia - „Zapomniane bajki”
*26 stycznia - „Walentynkowe świeczniki”
*28 stycznia - „Zajęcia z decoupage”
*30 stycznia - „Malujemy na prześcieradle”

do pobrania: pobierz

Zapraszamy na spektakl teatralny "Od bajki do bajki"


Zapraszamy wszystkie dzieci na spektakl teatralny "Od bajki do bajki" w wykonaniu Grupy AHOJ z Chrudimia.
Przedstawienie odbędzie się 30 stycznia br. (piątek) o godzinie 11.00 w Dziale Dziecięcym BP. Ilość miejsc ograniczona.
Wejściówki odebrać można u bibliotekarza Działu Dziecięcego BP w godzinach udostępniania zbiorów.

do pobrania: pobierz

Popołudniowe spotkania z książką


Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i sympatyków  średzkiej biblioteki na Popołudniowe spotkania z książką. Impreza czytelnicza odbędzie się 28 stycznia 2015 r. o godzinie 14.00 w Wypożyczalni dla Dorosłych BP, pl. Wolności 58.
Tematem spotkania będzie „Życie i twórczość Alberta Camusa”.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Papierowa książka zawsze będzie potrzebna*


25 listopada 2013 r. ogłoszone zostały wyniki III Rankingu Bibliotek przygotowane przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą. W rankingu udział wzięły 763 biblioteki publiczne.
Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zajęła 153 miejsce a tym samym awansowała o ponad 40 miejsc w stosunku do ubiegłego roku (2012 r. – 195. miejsce na 693 zgłoszone biblioteki).
Kryteria oceny obejmowały m.in. liczbę czytelników, wielkość księgozbioru, ilość wypożyczonych książek, stopień komputeryzacji i dostępności do Internetu dla czytelników a także zaangażowanie i aktywność bibliotekarzy w rozwój czytelnictwa w środowisku lokalnym.
*Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki
Żródło: Miejsce ważne dla społeczności [w:] Rzeczpospolita, 2013, Nr 274, s.B7-B9

"Nie tylko haiku" Marii Jolanty Szkwarek

 

7 listopada br. w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej odbył się wieczór autorski poświęcony twórczości Marii Jolanty Szkwarek. Dla zaproszonych gości przygotowano program literacko – muzyczny. 

do pobrania: pobierz

Konkurs "Mój Pluszaczek"

25 listopada swoje święto obchodził Pluszowy Miś czyli najmilsza zabawka oraz najlepszy przyjaciel każdego dziecka.  Z tej okazji Dział Dziecięcy zorganizował konkurs plastyczny pn. "Mój Pluszaczek" adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w sali kinowej Domu Kultury.
 
Spośród 113 prac konkursowych komisja wyłoniła zwycięzców:
1 miejsce
Ewa Ziółkowska grupa „Misiaki” Przedszkole Nr 3 ,
Magdalena Mierzejewska „zerówka” Entliczek;
2 miejsce
Jakub Czyżewski grupa „Nutki” Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek,
Natalia Sławska „zerówka” Entliczek;
3 miejsce
Maja Janusz grupa „Misiaki” Przedszkole Nr 3,
Jakub Jasiński grupa „Żabki” Zespół Żłobkowo – Przedszkolny,
Amelia Mytych grup Żabki” Zespół Żłobkowo-Przedszkolny,
Amelia Chmielowiec grupa „Misiaki” Przedszkole Nr 3,
Anna Domaradzka grupa „Misiaki” Przedszkole Nr 3.
 
Gratulujemy!!!!

Rozdanie nagród odbyło się 25 listopada 2014 roku. Laureaci otrzymali narody rzeczowe – pluszowe misie, natomiast każdy uczestnik słodycze. Przed uroczystym wręczeniem nagród wszystkie Przedszkolaki biorące udział w konkursie obejrzały teatrzyk w wykonaniu aktorów z teatru Art- Re z Krakowa pt. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, który odbył się w sali kinowej dzięki uprzejmości Dyrektora Domu Kultury Pana Grzegorza Ptaszyńskiego.

Dyrektor Biblioteki i pracownicy Działu Dziecięcego serdecznie dziękują Dyrektorom Przedszkoli, Wychowawcom grup oraz Przedszkolakom za tak duże zainteresowanie konkursem.
 
 

SPOTKANIE Z SZYMONEM J. WRÓBLEM


Dnia 26 listopada br. w ramach „Popołudniowych spotkań z książką” w BP odbyło się spotkanie z Szymonem J. Wróblem autorem książki i filmu „Jego oczami”, poświęconego ks. J. Tischnerowi. W spotkaniu wzięło udział 15 osób. Uczestnicy usłyszeli opowieści autora o księdzu Janie Tischnerze, obejrzeli fragmenty filmu autora oraz poznali kulisy powstawania projektu. 

PLUSZOWY MIŚ W KRYNICZNIE


25 listopada br. w filii BP w Krynicznie odbyła się lekcja biblioteczna z okazji „Światowego Dnia Plusowego Misia’’ Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy II z Zespołu Szkół w Rakoszycach. Uczestnicy przynieśli ze sobą maskotki. Dzieci przyniosły na lekcję swoje pluszowe maskotki. Podczas zajęć poznały okoliczności powstania święta Pluszowego Misia i wysłuchały bajki ,,Ciekawskie misie”. Do wysłuchanego tekstu uczestnicy wykonali prace plastyczne pt. „Mój ulubiony miś”. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od organizatora słodki upominek.

Dolnośląski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


Tegoroczne obchody Dolnośląskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek świętowano w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oleśnicy. Spotkanie odbyło się w nowo otwartej sali widowiskowo-konferencyjnej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Wojewody Dolnośląskiego Tomasza Smolarza, Dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Gaudena, Dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzeja  Tywsa oraz licznej reprezentacji bibliotek i władz samorządowych z Dolnego Śląska. Podczas uroczystości minister Bogdan Zdrojewski wręczył 15 osobom odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej", następnie wraz z dyrektorem Instytutu Książki, uhonorował statuetkami samorządowców gmin, w których zakończono projekty Biblioteki Plus. Odznakę honorową otrzymała Anna Kuszlik-Czajkowska dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, a jedna ze statuetek trafiła do  Burmistrza Środy Śląskiej Bogusława Krasuckiego. Minister w swoim przemówieniu  zaznaczył że, dolnośląskie biblioteki znakomicie wykorzystały ostatnią dekadę i wiele szans, jakie się w tym czasie pojawiły dzięki temu żadna z nich nie wygląda już tak jak przed laty.

Przypomnijmy, że średzka biblioteka w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet Biblioteka+ zrealizowała zadanie Modernizacja Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej. Całkowity koszt zadania wyniósł 631 781 zł, w tym środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 461 355 zł wkład Gminy Środa Śląska 170 426 zł.

Oleśnicka uroczystość zakończyła się otwarciem międzynarodowej wystawy graficznej o tematyce dolnośląskiej oraz zwiedzaniem biblioteki.

 

Prawo autorskie w bibliotece


15 października br. w BP odbyło się szkolenie "Prawo autorskie w pracy bibliotekarza" prowadzone przez Joannę Golczyk, kierownika Fonoteki Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Uczestnikami spotkania byli bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu średzkiego. Szkolenie dotyczyło znajomości zasad związanych z ochroną własności intelektualnej w pracy bibliotekarza przy szerokim zakresie usług bibliotek (działalność kulturalna, edukacyjna, informacyjna, dokumentacyjna, wydawnicza i naukowa).

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ


Zapraszamy do obejrzenia wystawy Jan Paweł II. Droga ku świętości, która prezentowana jest w Czytelni BP do końca grudnia 2014 r. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach udostępniania zbiorów (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 11.00 do 18.00 i we środę od 8.00 do 12.00).
Wystawa powstała w oparciu o zbiory własne Czytelni BP.

Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego


Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
3 października 2014 roku minie sto lat od urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ważnej postaci najnowszej historii Polski. W młodości był żołnierzem, uczestnikiem wojennej konspiracji, emisariuszem dowództwa Armii Krajowej do Londynu, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Prze całe życie był szczerze oddany sprawie wolności i niepodległości Ojczyzny. Po wojnie został współtwórcą i dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Jan Nowak-Jeziorański wiele razy, w momentach kluczowych znacząco wpływał na bieg wydarzeń w Polsce. Jako konsultant Rady Bezpieczeństwa ONZ, czy później doradca władz Stanów Zjednoczonych, wywarł istotny wpływ na ich politykę aktywnego wspierania „Solidarności”. Służba żołnierska, działalność polityczna i twórczość pisarska oraz publicystyczna postawiła Jana Nowaka-Jeziorańskiego w rzędzie wielkich wychowawców polskiego społeczeństwa.

NARZĘDZIA DOSTĘPNOŚCI

Rozmiar tekstu:

Wysoki kontrast:

Jasne tło Wersja tekstowa

Mapa serwisu

Słownik skrótów