fb

Kazuo Ishiguro został laureatem literackiej Nagrody NoblaLaureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.

Werdykt ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka. W uzasadnieniu podkreślono, że w swych powieściach, które są pełne wielkiej siły emocjonalnej, pisarz odkrywa głębię kryjącą się pod złudnym poczuciem łączności ze światem.

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Jej polscy laureaci to Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 112 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet.

Kazuo Ishiguro jest powieściopisarzem angielskim. Urodził się w Japonii, od 1969 roku mieszka w Anglii, gdzie odebrał brytyjskie wykształcenie i wniósł w angielską kulturę literacką własne dziedzictwo kulturowe, stając się - obok Rushdiego - najwyżej cenionym spośród "newcomers" pisarzy przybyłych z innych stron świata i innych kultur i współtworzących nową literaturę angielską.

W 1982 roku pisarz zadebiutował powieścią Pejzaż w kolorze sepii, która została przyjęta z zainteresowaniem ze względu na jej subtelny urok stylistyczny. K. Ishiguro wydał osiem książek, jest także autorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Jego najbardziej znana powieść, Okruchy dnia z 1989 roku, doczekała się ekranizacji z Anthonym Hopkinsem w roli głównej.

Książki autorstwa Kazuo Ishiguro dostępne w średzkiej bibliotece to Kiedy byliśmy sierotami i Pejzaż w kolorze sepii.


Żródło:
ksiazki.wp.pl
wiadomosci.onet.pl
tvn24.pl


NARZĘDZIA DOSTĘPNOŚCI

Rozmiar tekstu:

Wysoki kontrast:

Jasne tło Wersja tekstowa

Mapa serwisu

Słownik skrótów